Українським пенсіонерам, які “не добрали” страховий стаж, держава замість пенсії виплачує соціальну допомогу. Кому саме її призначають, якою буде соціальна пенсія без стажу у квітні 2025 року та як розрахувати виплати, розповідає адвокат, Олена Воронкова.
В Україні, щоб вийти на пенсію цього року, потрібно мати від 15 до 32 років трудового/страхового стажу. При цьому кількість років стажу впливає на те, в якому віці людина може вийти на пенсію. Наприклад, якщо є 32 роки стажу, то можна розраховувати на пенсію в 60 років. Якщо ж стажу всього 15 років, то раніше 65 років на пенсію людина вийти не зможе.
Водночас у частини українців у віці 65 років (тобто, пенсійному) немає достатньої кількості років стажу для повноцінної пенсії за віком. У цьому випадку для них передбачена так звана соціальна пенсія без стажу – Україна нараховує допомогу таким людям, незалежно від того, скільки в них є трудового стажу.
Соціальну пенсію за віком нараховують, якщо людина не отримує іншої пенсії або соцвиплат за державним страхуванням (ушкодження здоров’я на виробництві) та соцдопомогу як людина з інвалідністю з дитинства.
З 1 січня цього року соціальна пенсія в Україні розраховується як різниця між двома сумами – середньомісячним доходом сім’ї на 1 члена сім’ї за пів року і прожитковим мінімумом для осіб, які втратили працездатність (зараз це 2361 грн).
Нагадаємо, що в постанові Кабміну N632 прописано, як обчислити дохід сім’ї для соцдопомоги (всіх її видів) і що саме враховується як дохід.
Адвокатка Адвокатського бюро “Івана Хомича” Олена Воронкова в коментарі УНІАН докладно на прикладі розповіла, як розрахувати такі виплати.
Приміром, у сім’ї двоє людей – чоловік і жінка, які є пенсіонерами. Чоловік отримує мінімальну пенсію 2361 грн, але ще працює і отримує мінімальну зарплату 8 тис. грн. Дружина – не має права на повноцінну пенсію за віком, бо її стаж лише 14 років. Тому держава їй виплачуватиме соціальну пенсію за віком. Щоб її розрахувати потрібно:
“Але, якби ця сума перевищувала максимально встановлений розмір – 3028 грн (прожитковий мінімум для працездатної особи), тоді особа отримувала б саме зазначену максимальну суму (тобто, 3028 грн – ред.), а не більшу”, – пояснює адвокат.
За словами фахівця, у разі, якщо пенсіонер самотній, то соціальна пенсія за віком згідно зі ст. 6 Закону України “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю” має становити 30% від прожитмінімуму 2361 грн, що дорівнює 978,3 грн. Але, водночас, якщо пенсія з урахуванням доплат, встановлених постановою Кабміну N265, не досягає прожитмінімуму 2361 грн, то її “дотягують” до нього за рахунок щомісячної державної адресної допомоги.
Простими словами, мінімальна соцпенсія за віком для самотнього пенсіонера, який не має доходу, не може бути меншою від прожитмінімуму для осіб, які втратили працездатність, – 2361 грн, але й не більшою від прожитмінімуму для працездатної особи, тобто, 3028 грн.
Якщо ж пенсіонер не самотній, і його сім’я має дохід, то соціальна пенсія прораховується за формулою, що навели вище (різниця між сукупним доходом сім’ї та прожитмінімумом для непрацездатних).
У разі, якщо людина перебуває на держутриманні (у будинку для літніх людей), то їй виплачуватимуть 20% від прожитмінімуму для непрацездатних (2361 грн), а решта суми буде йти закладу, де перебуває пенсіонер.
Соціальна пенсія за віком переглядається кожні півроку.
У Пакистані заявили про неминучість вторгнення Індії після нападу в Кашмірі. Це ще більше загострює…
Міністри закордонних справ групи країн БРІКС зустрілися для обговорення спільного захисту світової торговельної системи та…
Рейтинг схвалення президента США Дональда Трампа за підсумками його 100 днів на посаді глави держави виявився найнижчим…
Іспанський оператор електромереж Red Eléctrica заявив , що станом на ранок 29 квітня в країні на 99%…
Українцям розповіли, хто з жінок не зможе вийти на пенсію у 60 років. Як передає "Хвиля", про…
Кремль назвав пропозицію президента України Володимира Зеленського щодо зупинення вогню на 30 днів неможливим. Про…