У Верховній Раді планують ухвалити закон про економічне бронювання: особливості та деталі

Голова комітету Верховної Ради з питань економічного розвитку Дмитро Наталуха розповів, як має відбуватися бронювання працівників підприємств, підприємців та які критерії для економічного бронювання можуть передбачатися. Про це народний депутат розповів у коментарі “Суспільному”.

Ключовим фактором, який лежить в основі ідеї економічного бронювання, є забезпечення умов для діяльності бізнесу з метою його активізації, зокрема у сфері податків.

“Це взаємопов’язані речі. Економічне бронювання розглядаємо крізь призму мобілізації, ротації і фінансування армії. За нашими розрахунками, це може принести державі щонайменше 200 млрд гривень на рік”, — сказав Наталуха.

За словами нардепа, головне завдання — унеможливити закриття підприємств, їх скорочення попри призов і мобілізацію працівників.

І додав, що такі кошти можуть стати джерелом фінансування мотиваційного пакета для військових, збільшення фінансового забезпечення тих бійців, які перебувають на першій лінії зіткнення, забезпечення навчання і підготовки нових мобілізованих тощо.

Наталуха зауважив, що за такі кошти можна навіть придбати 500 тисяч таких боєприпасів, як пообіцяли союзники у межах чеської ініціативи.

Як відбуватиметься бронювання

За інформацією Наталухи, кожен роботодавець має визначитися з працівниками, які критичні для його бізнесу. За таких співробітників він має сплачувати збільшений військовий збір у розмірі 20 тисяч гривень щомісяця, при цьому цей збір є добровільним і спрямований лише на потреби ЗСУ.

“Ця сплата може бути за умови, якщо за попередній звітний період дохід роботодавця не був меншим, ніж вартість трьох місяців такого бронювання”, — сказав він.

Голова комітету пояснив, що це унеможливить зловживання законопроєктом фізичними особами — підприємцями або “недобросовісними чоловіками, які просто зареєструють себе ФОПами на наступний день, щоб самих себе забронювати”.

Після визначення переліку працівників, яких роботодавець хоче забронювати, подається онлайн-заявка, яка містить цей перелік та звіт за попередній період. Потім починається перевірка щодо фінансових і податкових заборгованостей.

“Після цього буде надано час на сплату, по-перше, вартості бронювання, по-друге, щоб працівники прийшли до ЦНАПу, пройшли верифікацію: зробили фотографію, показали реєстрацію місця проживання і дійсний контракт з роботодавцем”, — підкреслив нардеп.

Період, на який надаватиметься економічне бронювання, становитиме 12 місяців, але сплата відбувається щомісяця. Як пояснив Наталуха, це зроблено для того, аби у разі, якщо щось трапиться з працівником, не переобтяжувати роботодавця.

Проте Наталуха наголосив, що працівники критичної інфраструктури бронюватимуться за старою схемою.

Які критерії отримання економічного бронювання

Єдиний критерій для економічного бронювання — це оборот за попередній звітний період, зазначає Наталуха.

“У нас немає прив’язок ані до мінімальної заробітної плати, ані до посади співробітника, ані до галузі, в якій працює компанія. Ці критерії прибрані, щоб зменшити спекуляції на тему справедливості тієї чи іншої моделі. Тобто єдиний критерій — що працівник є критично важливим для подальшої роботи певного підприємства. А підприємство платить податки, за які утримують ЗСУ”, — сказав він.

Нардеп пояснив, що така сама процедура економічного бронювання передбачається для фізичних осіб-підприємців.

“ФОП, в якого працюють наймані співробітники, може так само забронювати 50% від військовозобов’язаних, також є можливість забронювати себе, якщо людина відповідає критеріям, і створила економічну цінність протягом попереднього звітного періоду (пів року), а не є новозареєстрованим ФОПом”, — сказав він.

Однак, як зазначив голова комітету, модель економічного бронювання не передбачає можливості виїзду за кордон.

“У цьому не зацікавлені самі роботодавці, тому що завжди існуватиме ризик, що за людину сплатили гроші, забронювали, а вона виїхала за кордон, у неї щось в голові помінялося, і вона не повернулася. А за це нестиме відповідальність роботодавець. Це суперечить філософії бронювання. Бронювання потрібне, щоб підприємства продовжували надалі ефективно здійснювати свою роботу”, — прокоментував він.

Ольга Степанова

Recent Posts

Українські стартапи масово “тікають” за кордон на тлі війни, – Forbes

Українські стартапи все частіше переносять свої головні офіси за кордон і уникають згадок про своє походження, тоді…

8 хв. ago

Україна провалила мобілізація 18-річних: в ОП звинуватили батьків

Масштабна мобілізаційна кампанія для чоловіків віком 18–24 роки зазнала провалу — контрактників виявилося вдесятеро менше,…

17 хв. ago

Магнітні бурі: прогноз на вихідні, 19-20 квітня

Прогноз сонячної та геомагнітної активності на 19-20 квітня 2025 року опублікував Центр прогнозування космічної погоди Національного управління океанічних та атмосферних досліджень США. Геомагнітні…

25 хв. ago

Уряд “перерахує” переселенців: в Україні з’явиться новий реєстр

Верховна Рада України ухвалила в першому читанні законопроєкт №12301, який передбачає комплексне оновлення Закону «Про забезпечення…

33 хв. ago

Інформація про скорочення шкільних канікул виявилася фейком: що кажуть у МОН

Міністерство освіти і науки України заперечило чутки про те, що літні канікули для школярів у…

42 хв. ago

Дзвінки з Європи, як з сусіднього села: українцям обіцяють роумінг без доплат

Верховна Рада ухвалила законопроєкт №12150, який відкриває двері до повноцінного приєднання України до європейської роумінгової зони.…

50 хв. ago