“Хочуть загнати у кредити”. Чи справді згорнуть держпрограму “eВідновлення”

В Україні намічаються великі проблеми із програмою “eВідновлення”. По ній українцям виплачували гроші за пошкоджені через бойові дії будинки та квартири, а також видавали житлові сертифікати як компенсацію за знищену нерухомість для того, щоб можна було придбати натомість.

Голова партії “Слуга народу” Олена Шуляк заявила, що у проекті бюджету на наступний рік гроші під “єВідновлення” взагалі не закладено, хоча вона особисто запитувала 10 млрд гривень, а Міністерство відновлення – 40 млрд. Тому, за словами Шуляк, програму можуть повністю зупинити.

Щоправда, інші депутати від “Слуги народу” кажуть, що якісь кошти за цією програмою таки виділять наступного року. Але, швидше за все, обсяги їх будуть настільки значними, щоб покрити всі потреби.

При цьому, як розповіли “Країні” одразу кілька забудовників, вже зараз фінансування щодо “eВідновлення” практично немає. Тому багато будівельних компаній, хоча формально і продовжують брати участь у держпрограмі, насправді негласно зупинили угоди з нею, незважаючи на те, що охочі “відтоварити” свої житлові сертифікати вишиковуються в чергу.

Поменшало угод з житлових сертифікатів і на вторинному ринку.

“Останню ми закрили приблизно три тижні тому. Далеко не всі господарі готові продавати по “eВідновлення”, хіба що з націнкою”, – каже київський ріелтор Ірина Луханіна.

Розбиралися, що відбувається із програмою “eВідновлення” і чи зможуть українці ремонтувати чи купувати житло за бюджетні гроші.

Ремонти та житлові сертифікати

Державна програма “еВідновлення” стартувала вже невдовзі після початку війни.

Заявки від тих, чиє житло було пошкоджено в ході військових дій, почали приймати до “Діє”, а компенсації виплачувати після огляду приміщення та оцінки збитків спеціальною комісією. З січня 2024 компенсації почали видавати тим, хто вже відремонтував житло власним коштом. Максимальна сума компенсації становить 500 тисяч гривень за будинок та 350 тисяч – за квартиру.

З серпня минулого року програму “eВідновлення” поширили і на українців, чиє житло виявилося повністю зруйнованим: влада запустила житлові сертифікати. Їх видавали на суму зразкової оцінки зруйнованого об’єкта (причому, як кажуть самі одержувачі, оцінка була цілком ринковою). Купити за сертифікати можна було будинок чи квартиру у будь-якому регіоні країни. Умови для одержувачів сертифікатів кілька разів покращували. У вересні цього року їм дозволили купувати нове житло “у складчину” – і за житловий сертифікат, і за пільговий кредит “еОселя” (якщо суми у сертифікаті не вистачало на придбання квартири).

Окрім того, нещодавно програму “єВідновлення” розширили на українців, які виїхали з окупованих територій і там втратили житло. Для того, щоб подати заявку, достатньо було надати показання свідків сусідів або знайомих, що залишилися на ТОТ, а також фотографії зруйнованих об’єктів, знімки, Google-карти та ін.

За даними Шуляка, на кінець жовтня було погоджено заявки на ремонти майже на 8 млрд гривень (для понад 73 тисяч сімей). За житловими сертифікатами статистика така: їх видали понад 11 тисяч на суму 17,2 млрд гривень (середня сума за одним сертифікатом становить 1,6 млн гривень, або близько 38,6 тисяч доларів за поточним курсом).

При цьому вже кілька разів виникали проблеми з фінансуванням “Відновлення”. Масштабні перебої із грошима спостерігалися, зокрема, влітку. Тоді людям схвалювали заявки на купівлю житла, вони готували угоди, але коштів на рахунки не надходили. Таке тривало більше тижня, і, як розповідала в одному з інтерв’ю Шуляк, її телефон був червоним. Але в результаті Кабмін перенаправив на програму близько 7 млрд. гривень від Світового банку та Банку розвитку Ради Європи: 2,4 млрд. на ремонти, решта – на фінансування житлових сертифікатів.

Тоді чиновники пояснювали, що “eВідновлення” фінансується не дуже ритмічно через те, що спочатку приймаються заявки, формується черга, а згодом європейським партнерам озвучують потрібну суму. І поки триває процедура узгодження виділення коштів, нібито виникає “технічна затримка”. Тобто гроші зрештою надходять, але з невеликими “касовими розривами”, і “треба чекати”.

Але зараз ситуація, схоже, змінилася.

“Фінансування вже зупинили”

Як заявила Шуляк, програма “єВідновлення” на наступний рік залишається без фінансування, а “еОселя” (гроші на яку у проекті бюджету передбачено) за своїми умовами залишається недоступною для внутрішніх переселенців. Ці умови передбачають наявність стабільного доходу та перший внесок, чого немає у багатьох українців, які втратили житло.

Одразу кілька забудовників сказали “Країні”, що вже зараз фінансування щодо “Відновлення” немає.

“Повно людей із житловими сертифікатами, які хочуть терміново їх отоварити. Але фінансування немає і мало хто зараз готовий вплутуватися в такі угоди. За умовами програми, спочатку потрібно оформити права власності на нового власника, а потім держава перерахує протягом тижня гроші на рахунок продавця. Тобто, якщо грошей не перерахують, відмотати назад угоду хіба що через суд, а це додаткові витрати грошей, часу та нервів. Тому краще дочекатися стабільного фінансування. – сказав нам топ-менеджер великої київської будівельної компанії.

Ріелтор Луханіна каже, що останню угоду щодо житлових сертифікатів закрила три тижні тому, і тоді кошти на рахунок продавця надійшли протягом кількох днів. Але з того часу нових угод не було.

“Не всі продавці готові оформлювати угоду щодо “eВідновлення”, більше довіри до пільгової іпотеки “еОселя”, за якою начебто ніяких проблем з фінансуванням немає. Ті, хто розглядає такі пропозиції, нерідко виставляють вищий цінник, ніж покупцям з “живими” грошима Але все одно власники, яким потрібно швидко вивести гроші за кордон, вважають за краще не зв’язуватися з покупцями по відновленню», — каже Луханіна.

З компенсаціями на ремонти також намічаються проблеми. За словами Шуляк, як субвенції місцевій владі під цю програму в проекті бюджету на наступний рік передбачено лише 500 млн гривень. Тобто якщо брати по верхньому ліміту, 350-500 тисяч в одні руки, то цих грошей вистачить лише на 1-1,4 тисячі сімей. Зрозуміло, що на місцях можуть доплачувати зі своїх коштів, але зайві гроші є далеко не у всіх, особливо на прифронтових територіях, де дуже багато руйнувань.

Зокрема, на великі затримки із виплатами скаржаться жителі Донбасу. У Краматорську компенсації не можуть одержати близько тисячі сімей. Щоправда, місцева влада каже, що у багатьох проблеми із правовстановлюючими документами на житло. Але загалом на кінець вересня цього року в Донецькій області заборгованість із відновлення пошкодженого житла становила 78,8 млн. гривень за майже 10,2 тис. заяв, про що повідомила заступник директора департаменту житлово-комунального господарства Донецької ОДА Лариса Гусєва. При цьому загальна кількість пошкодженого та знищеного житла у цьому регіоні – близько 41 тисячі.

Що буде з “еВідновленням” далі

Чи дійсно “eВідновлення” можуть повністю згорнути? “Країна” звернулася до народного депутата, члена бюджетного комітету Верховної Ради Романа Каптелова з питанням, чи правда, що наступного року грошей на ремонти та житлові сертифікати в бюджеті не буде.

“Депутати накидали хотілок на 5,7 трлн гривень. Зрозуміло, що більшість із них виконати просто нереально. Олена Шуляк, схоже, заходить в опозицію, враховуючи ризики втрати місця голови профільного комітету та керівника партії “Слуга народу”. Саме з цим я пов’язую її заяви про нібито повну відсутність фінансування по “еВосновлению”. Насправді Кабмін ще має сформувати запит на фінансування цієї програми, яка, як відомо, йде за рахунок наших міжнародних партнерів. то кошти виділять”, – відповів нам Каптелов.

Втім, джерело з Кабміну повідомило, що насправді щодо “eВідновлення”, нібито, виникло “нерозуміння” з міжнародними партнерами. Ця програма спочатку мала фінансуватися з Фонду ліквідації наслідків російської збройної агресії на 60 млрд гривень. Але гроші в ньому швидко закінчилися, за програмою “єВідновлення” виплатили лише трохи більше 10 млрд. Інші кошти пішли на різного роду ремонти, закупівлю транспорту тощо. При цьому щодо коштів у європейських партнерів постали питання: чи не було нецільового використання і корупційної складової. До певного часу дірки у фінансуванні “єВідновлення” донори закривали. Але чи робитимуть це далі і в яких обсягах, поки неясно, сказало джерело.

При цьому, за його словами, щодо пільгової іпотеки “еОселя” жодних питань немає, і на неї наступного року передбачено майже 10 млрд гривень.

“Є ще один нюанс. “еОселя” – це хоч і пільгова програма, але все ж таки кредити, які людям доведеться повернути. А “еВидновлення” – це чистий збиток для бюджету, безповоротні компенсації. Тому настрій такий, щоб переконувати людей брати пільгову іпотеку, можливо, за нею навіть покращать умови та пом’якшать вимоги.

Голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко каже, що нерідко людям уже зараз пропонують компромісні варіанти: виплатити за житловим сертифікатом до 350-500 тисяч гривень (тобто за зруйнований будинок як за пошкоджений) для того, щоб людина могла віддати ці кошти як перший внеску по пільговій іпотеці, а на суму, що бракує для купівлі нового житла, оформив кредит.

Інше питання, що багато хто не може отримати ні компенсацію, ні пільговий кредит. Наприклад, якщо людина не має офіційного досить високого доходу, то іпотеку їй не дадуть. Тобто варіантів придбати нове житло замість втраченого за такого розкладу практично не залишається.

“При цьому, що цікаво, чомусь гроші на виплати всім українцям по тисячі гривень є, а компенсувати людям втрачене житло, виявляється, нема з чого”, – дивується Попенко.

Коломієць Надія

Recent Posts

Масштабне позбавлення пенсій у грудні: ПФУ поставив жорсткі вимоги

У грудні деякі пенсіонери в Україні можуть зіткнутися із призупиненням виплат, якщо вони не виконають…

4 хв. ago

Підбитий санкціями США, добитий “Орєшніком”: рубль стрімко дешевшає

У п'ятницю, 22 листопада, у Росії різко послабився рубль, реагуючи на нові санкції Сполучених Штатів. Курс…

11 хв. ago

Навіть ТЦК не зацікавлять: з якими проблемами не мобілізують

У 2024 році в Україні триває мобілізація, і багатьох цікавить, як хвороби серця та кровообігу…

20 хв. ago

Тотальні побори та хабарі: скандальні подробиці ситуації у ЗСУ

Тимчасова слідча комісія з питань порушення законодавства в Міноборони та ЗСУ рік вивчала ситуацію у…

29 хв. ago

Фантастичні пляжі та справжнє літо: туристам підказали, де відпочити наприкінці листопада

Ви думаєте, що листопад — це час для гарячого чаю та затишних пледів? А ось…

30 хв. ago

Всі АЕС в Україні пошкоджено, деякі значно: загрозливий прогноз МАГАТЕ

Ситуація з обстрілами та пошкодженнями АЕС в Україні викликає занепокоєння. Так, під час ворожих обстрілів…

37 хв. ago