У Закарпатській області ТЦК та СП оштрафував військовозобов’язаного за те, що він своєчасно не повідомив про групу інвалідності. Після того, як МСЕК було встановлено 3 групу інвалідності, чоловік мав протягом 7 днів повідомити про це військкомам. Але, як опісля виклав військовозобов’язаний у позовному зверненні, зробити йому цього не вдалося через фізичну неспроможність. Утім, суду це “виправдання” не видалося достатньо переконливим. Тільки ось, згідно із законом, повідомити про групу інвалідності військовозобов’язаного повинні і представники МСЕК. Але в підсумку, штраф у 17 000 грн заплатить лише чоловік.
За словами юриста ГО “Юридична сотня” Юлії Засоби, відповідно до закону України “Про військовий обов’язок і військову службу” та Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних і резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30 грудня 2022 р. № 1487, якщо військовозобов’язаному встановили інвалідність або змінили групу інвалідності, повідомити ТЦК і СП протягом 7 днів зобов’язана МСЕК (медико-соціальна експертна комісія).
Водночас законом України “Про військовий обов’язок і військову службу” передбачено, що сам призовник, військовозобов’язаний або резервіст, особисто повинен протягом 7 днів повідомити ТЦК та СП, якщо в нього відбулися зміни:
Якщо військовозобов’язаний не повідомить ТЦК та СП у семиденний строк про зміни, у військкомату є підстави притягнути таку людину до адміністративної відповідальності за ст. 210 КУпАП. Під час воєнного стану йдеться про штраф у розмірі від 17 000 до 25 500 грн.
“Слід зазначити, що особа не притягається до адміністративної відповідальності, якщо ТЦК та СП можуть отримати персональні дані призовника, військовозобов’язаного, резервіста шляхом електронної взаємодії з іншими інформаційними системами, реєстрами, у тому числі публічними, базами даних, держателями яких є державні органи. Тобто, якщо ТЦК можуть затребувати в органу державної влади певну інформацію, щодо особи, у такому разі особу не можна притягнути до адміністративної відповідальності за неповідомлення таких відомостей”, – пояснює Засоба.
При цьому, за словами адвоката Олега Леонтьєва, оскільки закон зобов’язує і держоргани, і самого військовозобов’язаного повідомляти про зміни його персональних даних, краще особисто повідомити ТЦК про інформацію, яка впливає на отримання або скасування відстрочки.
“Я вважаю, що потрібно повідомляти самостійно. Але при цьому можна спробувати довести ТЦК, що держоргани повинні повідомляти про зміни сімейного стану, стану здоров’я та інше. Але за загальним правилом, краще повідомляти про ті дані, які впливають на відстрочку від мобілізації”, — зазначає експерт.
У разі неприбуття у строк, визначений у повістці, громадянин зобов’язаний повідомити ТЦК та СП у найкоротший термін, але не пізніше ніж за три дні від дати і часу.
За словами адвоката Олега Леонтьєва,письмове звернення до ТЦК складається у вільній формі. Важливо вказати ПІБ, реквізити повістки та причини, через які військовозобов’язаний не з’явився до ТЦК. Також до листа потрібно додати документальне підтвердження обставин, які завадили людині вчасно прийти до військкомату.
При цьому юрист Юлія Засоба зазначає, що повідомити ТЦК про причини неявки за повісткою можна будь-яким способом: особисто, електронним або рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Поважними причинами неприбуття до ТЦК у строк, визначений у повістці, є:
Водночас наявність підстав має бути документально підтверджена. А документи мають бути завірені уповноваженими державними органами, установами та організаціями державної та комунальної форми власності. Тобто, довідку з приватної лікарні можуть не прийняти.
Якщо людина проходить лікування і не може самостійно написати і надіслати лист до ТЦК про причини неявки за повісткою, а її сім’я відсутня, повідомити військкомат електронною поштою може лікар або знайомі військовозобов’язаного. Також можна скористатися послугами адвоката.
Якщо людина не попередить ТЦК про причини неявки в строк, її можуть притягнути до адміністративної відповідальності. У такому разі накладається штраф у розмірі від 17 000 до 25 500 грн. У разі систематичних порушень можуть бути підстави для притягнення і до кримінальної відповідальності. Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації карається позбавленням волі строком від трьох до п’яти років.
У Швейцарії церква задля експерименту замінила у сповідальні священника на цифровий аватар Ісуса. Завдяки штучному інтелекту він…
Як стало відомо, що в Україні пенсіонери можуть користуватися пільгами на сплату земельного податку, але вони не поширюються на…
Продукти першої необхідності помітно подорожчали під тиском інфляції та інших факторів, а деякі торгові точки…
Згідно з недавнім аналізом Financial Times, мобілізаційний резерв України становить близько 3,7 млн чоловіків віком від 25…
В Україні почастішали випадки штрафування водіїв вживаних автомобілів, привезених зі США. Причина криється в технічних…
Останніми днями схоже, що у Москві з'явилася ще одна божевільна звичка. Після вечірніх лякалок Путіна,…