За неявку в ТЦК за повісткою Кабмін пропонував збільшити штрафи до 204 тисяч грн, а нардепи — до 22 тисяч грн. За відмову від проходження ВЛК уряд хотів запровадити кримінальну відповідальність, а парламентарії відмовилися від цієї норми. Як влада посилює заходи покарання за порушення правил мобілізації.
Днями Верховна Рада планувала розглянути законопроєкт №10379 про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, а також до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за військові правопорушення. Автор документа — Кабмін. Цей законопроєкт є доповненням до великої законодавчої ініціативи про мобілізацію, яку в Раді обговорюватимуть цього тижня.
Серед головних нововведень документа:
Однак 8 квітня у правоохоронному комітеті Верховної Ради переглянули всі ключові норми законопроєкту, про що повідомив нардеп Максим Бужанський. Зокрема:
Фінальна версія документа з’явиться в найближчі кілька днів.
“Кабмін пропонував чотири речі: п’ять років в’язниці [за відмову від проходження ВЛК], до 200 тисяч штрафу [за порушення правил військового обліку та неявку в ТЦК за повісткою], три доби адмінарешту [за відсутності військово-облікових документів] і дію постанови про адміністративний штраф протягом трьох років. Останню норму ми скоротили до одного року. Три доби адмін арешту ми взагалі прибрали, скоротили штрафи і повністю прибрали тюремне ув’язнення за відмову від проходження ВЛК”, — пояснює Фокусу член комітету ВР з питань правоохоронної діяльності, нардеп Максим Бужанський.
Нардеп зазначив, що уряд пропонував внести зміни до двох статей Кодексу про адміністративні правопорушення — 210 і 210-1. Перша передбачає покарання за порушення правил військового обліку.
“Була жвава дискусія, щоб виключити приводи для зайвих штрафів. У великому законопроєкті про мобілізацію передбачено, щоб військовозобов’язані оновили дані протягом двох місяців. Ми додали правку від комітету, що якщо ТЦК можуть отримати інформацію з реєстрів, її не потрібно оновлювати. Оновити потрібно буде три речі — фактичне місце проживання, фактичний номер телефону та адресу електронної пошти. За невиконання цих умов буде передбачено штраф від 17-22 тисяч грн. Те ж саме стосується статті 210-1”, — додає нардеп.
За словами експертів, пропозиції Кабміну значно спрощували механізми покарання людини за ігнорування повісток і неявку до військкомату. Наприклад, що стосувалося збільшення строків притягнення до адміністративної відповідальності до трьох років. Своєю чергою нардепи згладили занадто радикальні норми.
“Людина перебуває в розшуку [за неявку до військкомату за повісткою], поки її за законом можуть притягнути до адміністративної відповідальності. Якщо терміни вийшли, з розшуку її мають прибрати. На практиці цього не відбувається і зараз, і це є порушенням закону з боку військкоматів. Мабуть, процес хочуть легалізувати, збільшивши строки притягнення до адмінвідповідальності за конкретними статтями [як пропонував Кабмін, до трьох років, нардепи — до року]”, — говоритьадвокат юридичної компанії “RIYAKO&PARTNERS” Микола Максимов.
Щодо посилення покарання за відмову від проходження військово-лікарської комісії — Кабмін пропонував прирівняти це правопорушення до ухилення від мобілізації. За що в КК України передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до п’яти років. У профільному комітеті від цієї норми відмовилися.
“Зараз при порушенні правил військового обліку, якщо військкоми належним чином попередили військовозобов’язаного про кримінальну відповідальність, а відмову від проходження ВЛК зафіксували на камеру, тоді можуть притягнути. Думаю, цю процедуру хотіли значно спростити”, — міркує Максимов.
Кабмін наполягав також на збільшенні штрафів за неявку до ТЦК за повісткою та порушення правил військового обліку до 204 тисяч гривень. Сьогодні ця сума залежить від кількості порушень і коливається від 1700 до 5100 грн.
У профільному комітеті ВР погодилися, що штрафи потрібно збільшити, але на значно меншу суму: до 22 500 грн для цивільних і до 59 500 грн для посадових та юридичних осіб.
Експерти вже говорили, що посилення санкцій за порушення правил військового обліку у вигляді заморожування банківських рахунків або збільшення штрафів можуть негативно позначитися на економіці країни. Колишній спікер Верховної Ради Дмитро Разумков раніше звертав увагу, що з початку поточного року з банківських рахунків українців було виведено 27,4 млрд грн, а також значно зросла кількість перереєстрації автомобілів. На думку політика, це результат посилення мобілізаційного законодавства в питаннях обмежень і санкцій.
За словами економіста Олега Гетмана, поки що на сьогодні значного відтоку коштів з депозитів не спостерігається. Однак високі штрафи в будь-якому разі не виправдані.
“У січні дійсно був відтік депозитів, але в лютому і березні все повернулося. Сума депозитів з початку року зросла на кілька десятків мільярдів гривень. Був відтік, у людей були негативні очікування [у зв’язку з посиленням мобілізаційного законодавства], потім усе змінилося. Нардепи почули пропозиції бізнесу, і в нинішній редакції [великого] законопроєкту про мобілізацію немає блокувань рахунків. А тому закон не повинен негативно вплинути на економіку. Що стосується збільшення штрафів [за неявку в ТЦК та СП] — поки що закон не ухвалено. Але сума штрафів 200 тисяч грн виглядає непропорційною [середньому заробітку українців]”, — говорить експерт.
Максимов додає, що багато українців офіційно не працевлаштовані, не оформляють на себе нерухомість і автомобілі, щоб уникнути надалі проблем із законом. Однак посилення мобілізації неминуче, оскільки у влади, ймовірно, немає інших механізмів заповнення втрат на фронті.
Опублікований документ містить перелік політичних убивств, скоєних російськими спецслужбами від початку 2000 року, коли до…
У Кремлі зростає напруга: Володимир Путін може стати мішенню для замаху. Причина – його небезпечні…
Джордж Уельський, спадкоємець британського престолу, має вишукані кулінарні вподобання, які відрізняють його від більшості дітей.…
Голлівуд знову дивує — тепер його заможна еліта не лише насолоджується розкішшю, а й інвестує…
На відомого американського репера P. Diddy, він же Шон Комбс, якого звинувачують у сексуальному насиллі, подали черговий…
Міжконтинентальна балістична ракета РФ, яка вдарила по Дніпру, не спричинила вибухів і руйнувань на землі. Про…