Вступ до аспірантури: що змінилося цього року

Через війну, яку розпочала РФ, в Україні зазнав змін освітній процес. Також змінилися і правила вступу до аспірантури. Заступником міністра освіти та науки Михайлом Винницьким в інтерв’ю виданню LB розповів, що змінилося для осіб, які планують навчатися в аспірантурі.

Як змінили правила вступу в аспірантуру

Винницький пояснив, що з прийняттям у травні закону про мобілізацію, в Україні підскочила кількість охочих іти в аспірантуру від нормальних плюс-мінус 10 тисяч до 93 тисяч.

«Ми дуже швидко зрозуміли, що аспірантуру починають використовувати не за призначенням. І це велика проблема. Тому що фактично відбувається делегітимізація аспірантури. А це надзвичайно важливий елемент підготовки майбутніх викладачів, це те, як ми розвиваємо систему вищої освіти», – сказав він.

За його словами, у такій ситуації треба було швидко приймати рішення.

«Тому, на жаль, це відбулося фактично в переддень вступних випробувань. Ми підвищили мінімальний бал для тесту з загальної навчальної компетентності зі 150 до 160. Можна сказати, що це неправильна цифра і так далі, але результатом цього було те, що з 93 тисяч вступників у нас раптом стало 20 тисяч вступників», – пояснив заступник очільника МОН.

Винницький додав, що навчання в аспірантурі за контрактом в минулому найчастіше не було про дисертацію.

«Назвімо речі своїми іменами — це було про купівлю посвідчення. Я поясню логіку. Аспірантам у середньому 24-25 років. Це вік, коли людина вже переважно не живе вдома, закладає сім’ю, відповідно їй треба за щось жити. Якщо вона досліджує, ходить на пари, робить усі речі, які має робити, то як вона, крім того, за це ще й платить? Я розумію, що аспірантська стипендія не дуже висока — 8 000 грн, але якщо ти на бюджеті, ти маєш хоча б якийсь засіб для існування», – пояснив він.

За його словами, тому МОН вирішило, що вступ в аспірантуру буде виключно на бюджетні місця і подвоїли їхню кількість з 3 000 до 6 000.

«Це тільки в системі МОН. Зрештою, розподілені ці місця на дві третини на інженерні спеціальності. Так, велика кількість людей, які вступили, — це чоловіки 25+. Це правда. Але на інженерних спеціальностях ці люди працюють над розробками, які безпосередньо пов’язані з оборонним комплексом», – резюмував він.

Лисенко Катерина

Recent Posts

Усі VIP-квитки на інавгурацію Трампа розпродані

Комітет із інавгурації обраного президента США Дональда Трампа більше не продає квитки на церемонію вступу політика на…

7 хв. ago

Заповіт не допоможе: що заборонили передавати у спадок у 2025 році

Для багатьох українців отримання спадщини — це передача майна та цінностей від спадкодавця, але варто пам’ятати, що…

16 хв. ago

Учасники ринку деревини виступають проти механізму оферти: тривають обговорення законопроєкту про ринок деревини

Комітет Верховної Ради України з питань економічного розвитку провів засідання круглого столу у форматі відеоконференції,…

22 хв. ago

Пенсійний фонд звернувся до автомобілістів: необхідно терміново заплатити – кому і скільки

Під час реєстрації автомобіля в Україні власники мають враховувати додаткову витрату – сплату пенсійного збору.…

25 хв. ago

До Землі наближається астероїд завширшки 4 кілометри: чи несе він загрозу

Астероїд, що має назву (887) Алінда вперше за 100 років опиниться на найближчій відстані від…

33 хв. ago

Бронь зникне за 3 дні: ТЦК мобілізують кожного, хто не встигне

В Україні з 28 лютого буде скасовано броню для всіх військовозобов'язаних. Працівники підприємств, які втрачають…

44 хв. ago