Вступ до аспірантури: що змінилося цього року

Через війну, яку розпочала РФ, в Україні зазнав змін освітній процес. Також змінилися і правила вступу до аспірантури. Заступником міністра освіти та науки Михайлом Винницьким в інтерв’ю виданню LB розповів, що змінилося для осіб, які планують навчатися в аспірантурі.

Як змінили правила вступу в аспірантуру

Винницький пояснив, що з прийняттям у травні закону про мобілізацію, в Україні підскочила кількість охочих іти в аспірантуру від нормальних плюс-мінус 10 тисяч до 93 тисяч.

«Ми дуже швидко зрозуміли, що аспірантуру починають використовувати не за призначенням. І це велика проблема. Тому що фактично відбувається делегітимізація аспірантури. А це надзвичайно важливий елемент підготовки майбутніх викладачів, це те, як ми розвиваємо систему вищої освіти», – сказав він.

За його словами, у такій ситуації треба було швидко приймати рішення.

«Тому, на жаль, це відбулося фактично в переддень вступних випробувань. Ми підвищили мінімальний бал для тесту з загальної навчальної компетентності зі 150 до 160. Можна сказати, що це неправильна цифра і так далі, але результатом цього було те, що з 93 тисяч вступників у нас раптом стало 20 тисяч вступників», – пояснив заступник очільника МОН.

Винницький додав, що навчання в аспірантурі за контрактом в минулому найчастіше не було про дисертацію.

«Назвімо речі своїми іменами — це було про купівлю посвідчення. Я поясню логіку. Аспірантам у середньому 24-25 років. Це вік, коли людина вже переважно не живе вдома, закладає сім’ю, відповідно їй треба за щось жити. Якщо вона досліджує, ходить на пари, робить усі речі, які має робити, то як вона, крім того, за це ще й платить? Я розумію, що аспірантська стипендія не дуже висока — 8 000 грн, але якщо ти на бюджеті, ти маєш хоча б якийсь засіб для існування», – пояснив він.

За його словами, тому МОН вирішило, що вступ в аспірантуру буде виключно на бюджетні місця і подвоїли їхню кількість з 3 000 до 6 000.

«Це тільки в системі МОН. Зрештою, розподілені ці місця на дві третини на інженерні спеціальності. Так, велика кількість людей, які вступили, — це чоловіки 25+. Це правда. Але на інженерних спеціальностях ці люди працюють над розробками, які безпосередньо пов’язані з оборонним комплексом», – резюмував він.

Лисенко Катерина

Recent Posts

Слон влаштував погром на релігійному святі: постраждало понад 20 людей

У середу, 8 січня, понад 20 людей зазнали поранень, коли слон раптово став агресивним під…

6 години ago

Хотів вийти: пасажир відчинив двері літака, бо посварився з дівчиною

У США стався курйозний інцидент за участю скандального пасажира, який ледь не влаштував авіакатастрофу. Чоловік відкрив аварійний…

6 години ago

Біженка розповіла, чим вирізняються українці у Нідерландах

Ірина Хитрик - мати п'ятирічної доньки. До повномасштабного вторгнення вони жили в Києві. Як допомогли їм…

6 години ago

В Україні змінять систему оплати за світло: кому рахуватимуть по 2.64 гривень

Українцям не варто очікувати підвищення тарифів на електроенергію найближчим часом, натомість держава розширила перелік пільгових…

6 години ago

Дуров висміяв Цукерберга за обіцянку відновити свободу слова у Facebook та Instagram

Засновник месенджера Telegram Павло Дуров висміяв генерального директора компанії Meta Марка Цукерберга після обіцянки зробити Facebook…

6 години ago

Окупанти заборонили українцям одружуватися: подробиці скандалу

Кремль "пробив чергове дно" у своєму намаганні повністю асимілювати населення тимчасово окупованих територій України. Як…

6 години ago