В Україні заборонено пальмову олію. Як це вплине на якість продуктів та ціни

Президент Володимир Зеленський підписав законопроєкт №5148, який обмежує використання пальмової олії у харчових продуктах, зокрема у дитячому харчуванні. Про це повідомив народний депутат Ярослав Железняк.

Закон №5148 обмежує використання гідрогенізованих рослинних жирів та олій (зокрема, пальмової) при виробництві деяких продуктів, а саме:

  • у традиційних молочних продуктах;
  • у дитячому харчуванні;
  • у кондитерських виробах – шоколад, морозиво тощо.

Законом також буде введено штрафні санкції за відповідні порушення, а також чітке та зрозуміле маркування харчової продукції, що містить пальмову олію.

Граничний вміст трансжирних кислот у харчових продуктах має бути не більше, ніж 2 грами на 100 грамів загальної кількості всіх жирів у продукті, а на маркуванні повинно бути чітко вказано, який саме трансжир у ньому міститься.

Членкиня Української гастроентерологічної Асоціації Алла Курилець розповіла детально про шкоду пальмової олії: «Пальмова олія містить багато насичених (некорисних жирів), які можуть накопичуватися в клітинах печінки, що призводить до фіброзу, а потім і до цирозу. Крім того, насичені жири мають негативний вплив на серцево-судинну систему, оскільки, як вже згадувалося, порушується обмін холестерину, що сприяє утворенню бляшок, які закупорюють судини, і виникає ризик інсульту».

Незважаючи на це, виробнику вигідно використовувати саме пальмову олію. Заступник начальника Управління безпечності харчових продуктів і ветеринарної медицини та начальник відділу державного контролю ГУ Держпродспоживслужби в Києві Юрій Миркєєв пояснив, чому так.

«Трансжир – це речовина, яка здешевлює вартість продукту. Умовно – молочний жир коштує 300 грн за кілограм, а трансжир – удвічі дешевший. Завдяки такій різниці в ціні можна отримати надприбуток. Оператор ринку може знижувати ціну і розповідати, що в нього класний продукт, але якщо ми бачимо, що кондитерські вироби дешеві, то ми маємо розуміти, що «дешева рибка – погана юшка», – наголосив Миркєєв.

За словами чиновника, заборона пальмової олії не вплине на вартість натуральних продуктів, але ті продукти, в яких використовувалися трансжирні кислоти, або зовсім зникнуть, або виробники будуть змушені перейти в правове поле і використовувати незаборонені інгредієнти.

«Ціна зросте не тому, що оператори ринку хочуть отримати надприбуток, а тому, що вони будуть змушені використовувати безпечну сировину. Завдяки цьому ми отримуватимемо безпечний харчовий продукт, але відповідно і ціна підніметься на цей сегмент продуктів», – повідомив Юрій Миркєєв для «Уніан».

Ткаченко Валентина

Recent Posts

Масштабна реформа: обов’язкові предмети у школах зменшать вдвічі

З 2027 року на українських старшокласників чекає навчальна революція: у 10-12 класах будуть обов'язковими лише…

33 секунди ago

Блогерка показала, як одягаються жінки у 60 років: ви будете шоковані

60-річна одеситка шокувала мережу своїм виглядом. Жінка активно веде соцмережі – інстаграм та тікток й…

2 хв. ago

Чому ми прокидаємося о 3-й ранку: дали відповідь

Прокидатися о третій або четвертій ранку цілком нормально. Насправді більшість із нас прокидається кілька разів…

14 хв. ago

На водіїв в Україні чекають суттєві зміни: що зміниться

На водіїв в Україні чекають суттєві зміни - з 1 січня 2025 року зростуть суми відшкодування…

26 хв. ago

“Fuck”: у німецькому виданні Die Zeit відреагували на перемогу Трампа на виборах

Дональд Трамп переміг на виборах США та став резидентом держави. Німецьке видання відреагувало на його…

34 хв. ago

Що відомо про наслідки атаки “Шахедів” у Києві

У Києві в результаті дронової атаки цієї ночі фіксують падіння уламків ворожих повітряних цілей у…

40 хв. ago