Дозволять тільки “обрані”: головний продукт на кожен день перетворюється на делікатес

Нещодавній стрибок цін на яйця в Україні був досить різким: вартість зросла на 10 гривень практично за одну ніч, внаслідок чого ціна за десяток склала від 50 до 75 гривень, повідомляє «nv».

Це зростання почалося в жовтні і завершилося загальним пострілом цін на 60% лише за місяць, згідно з прес-службою АТБ.

Виробники пов’язують цей стрибок із зростанням витрат на корми, енергію та інші основні ресурси. Сергій Карпенко, виконавчий директор Спілки птахівників України, пояснив, що ціни на яйця мають яскраво виражену сезонність, причому домогосподарства займають понад 50% ринку.

Поєднання зростаючих виробничих витрат, збитковості навесні та влітку та сезонної динаміки сприяють зростанню цін із настанням осені.

Карпенко зазначив, що промислові яйця, як правило, найдешевші у весняні та літні місяці, коли виробництво високо. У теплішу погоду ферми виробляють більше яєць, що потребує швидкого продажу, що знижує ціни. Однак із зниженням температури восени настає зворотна тенденція, що призводить до зростання цін.

До суттєвих факторів, що впливають на собівартість продукції, відноситься різке зростання цін на комбікорми. Наприклад, фуражна пшениця з початку року подорожчала на 70%, фуражна кукурудза – на 80%, а соняшниковий шрот – на 60%.

Крім того, майже вдвічі зросли витрати на електроенергію промислових споживачів. Це зростання також впливає на ціни на кормові добавки, ветеринарні препарати, запасні частини та пакувальні матеріали, які переважно поставляються з-за кордону та закуповуються за іноземну валюту.

Яйця із магазину, фото: youtube.com

Також зросли витрати на робочу силу, логістику та витрати, пов’язані з альтернативними джерелами енергії.

Карпенко підкреслив, що сезонне зниження виробництва переважно зачіпає приватні господарства: восени виробництво падає на 30% порівняно з літом, а взимку може скоротитися до 50%.

Навпаки, промислове виробництво залишається стабільним, і восени попит, мабуть, зміщується у бік цього сегмента. Він зазначив, що рівень промислового виробництва яєць відновився до довоєнних показників після втрати близько 20% національних виробничих потужностей через руйнування підприємств під час війни.

Споживчий попит також відіграє вирішальну роль у формуванні цін і може швидко коливатися. Хоча Карпенко утримався від прогнозування майбутніх цінових тенденцій на яйця, він згадав, що у вересні споживчі ціни були приблизно на 20% нижчими, ніж попереднього року, а в жовтні ціни знизилися на 15% порівняно з жовтнем 2023 року.

Ткаченко Валентина

Recent Posts

50 доларів за діжку: у Росії злякалися, що Трамп обвалить світові ціни на нафту

Дональд Трамп, який впевнено переміг на виборах у США, вже до травня наступного року може обвалити…

4 хв. ago

Мобілізувати десятки тисяч: нардеп пояснив, скілько чоловіків потрібно щороку

Народний депутат Руслан Горбенко заявив, що якщо війна триватиме ще 2-3 роки, то щорічно буде…

13 хв. ago

Принц Вільям оцінив стан хворої на рак Кейт Міддлтон, яка майже не виходить на публіку

Британський принц Вільям обнадіяв новинами про самопочуття дружини Кейт Міддлтон, яка бореться з раком з початку 2024 року.…

22 хв. ago

Путін придумав як натиснути на Трампа та українців: який жах готує

Серйозна атака по Києву сьогодні має не так військовий, як політичний характер, вважає військовий Кирило…

30 хв. ago

Скільки українців досі добре ставляться до Росії: результати опитування

В Україні 3% громадян добре ставляться до країни-агресорки Росії. Такі дані показало опитування Київського міжнародного інституту соціології. Згідно…

37 хв. ago

Бутерброд з сиром вже за ціною золота: нові цінники змушують відмовлятися від улюблених продуктів

Восени 2024 року українські виробники підвищили ціни на твердий сир на 3,1% у порівнянні з…

46 хв. ago