1 жовтня Кабінет Міністрів України ухвалив постанову, яка дозволяє командирам військових частин мобілізувати добровольців без залучення територіальних центрів комплектування (ТЦК). Юрист Олександр Золотухін розповів про ключові аспекти такої мобілізації. За нововведеннями, якщо особа згодна на певну позицію, військова частина видає направлення на військово-лікарську комісію (ВЛК).
На думку юриста, не всі військові частини матимуть право безпосередньо мобілізувати добровольців. Генеральний штаб має затвердити список бойових бригад, які отримають функції рекрутингу, заявив він в ефірі “КИЇВ24”.
Раніше добровольці мали можливість самостійно обрати бажану позицію в центрі рекрутингу, після чого їх направляли до відповідного ТЦК. Однак, як сказав Золотухін, були випадки, коли призвані на службу люди отримували зовсім інші посади, після чого вони були дещо розчаровані.
“На практиці ми знаємо непоодинокі випадки, коли люди йшли на певні посади, призивались на військову службу з метою бути корисним саме тим, чим вони вміють, а пізніше опинялись на зовсім інших позиціях і, відповідно, були розчаровані в цьому рекрутингу і так передавали своїм рідним, знайомими. Пізніше рекрутинг вже був не настільки активний, як раніше”, — розповів юрист.
Згідно з новими змінами, якщо особа погоджується на певну позицію, військова частина видає направлення на ВЛК. Після успішного проходження комісії, саме військова частина буде видавати розпорядження про мобілізацію.
Таким чином, цей підхід дозволить уникнути ситуацій, коли добровольці потрапляли не в ті частини, куди спочатку хотіли служити. Однак ТЦК зберігають свою роль у процесі оповіщення та призову.
Згідно з новою інструкцією, затвердженою Міноборони, уповноважені представники ТЦК зобов’язані вести безперервний відеозапис під час виконання своїх обов’язків, пов’язаних із врученням повісток та перевіркою військово-облікових документів. Відеореєстратори повинні бути включені з моменту початку заходів до їх завершення, за винятком певних випадків, таких як загроза доступу до військових об’єктів або особисті потреби.
Наказ, зареєстрований Міністерством юстиції 16 вересня, поки що не набрав чинності, проте в ньому детально прописано обмеження для представників ТЦК. Зокрема, їм заборонено видаляти записи, змінювати дату та час, примусово вимикати відеореєстратори, а також передавати інформацію стороннім особам.
У випадку втрати або пошкодження обладнання буде проведено службове розслідування. Записи зберігатимуться на сервері протягом 30 днів, але цей термін можуть продовжити за рішенням керівника ТЦК у випадках, що стосуються кримінальних справ, адміністративних правопорушень або скарг на дії представників.
Керівники ТЦК також зобов’язані не рідше ніж раз на тиждень проводити онлайн-перегляд матеріалів для моніторингу дотримання вимог інструкції. Відеозаписи можуть бути надані за запитом державних органів або ж використовуватися в медіа, але лише з дозволу керівника та відповідно до законодавства про захист персональних даних.
Раніше юрист розповів, до якого ТЦК подають інформацію про зміну облікових даних військовозобов’язаного працівника. Також повідомлялося, чи можуть ТЦК видати повістку на медкомісію під час оформлення відстрочки від мобілізації.
Ситуація з обстрілами та пошкодженнями АЕС в Україні викликає занепокоєння. Так, під час ворожих обстрілів…
Після удару балістичною ракетою по Україні, росіяни почали поширювати карту на якій позначили європейські міста…
Серед частини британського суспільства розростається невдоволення після того, як з'ясувалося, у що обійшлася коронація короля Чарльза…
В Україні триває війна і питання посилення мобілізації виникає повсякчас. По нестачу бійців говорять військові,…
Нові автомобілі зазвичай оснащені сучасними технологіями, що забезпечують безпечне та комфортне водіння. При виборі оптимального авто для…
Президент України Володимир Зеленський розкритикував рішення не проводити пленарне засідання Верховної Ради через загрозу ворожого обстрілу. Народні…