Сім’я і здоров’я тріщать по швах: учені пояснили, у чому небезпека невдалого шлюбу

Нещасливий шлюб — це не просто емоційний тягар обох партнерів, він може серйозно вплинути не тільки на наше психічне, а й на фізичне здоров’я. Коли конфлікти тривають, а образи зростають, хронічний стрес може призвести до серйозних проблем зі здоров’ям. Вчені та психологи виділили три найнебезпечніші моменти турбулентного шлюбу, на які варто звертати увагу, щоб не пожертвувати своїм здоров’ям у майбутньому, пише Forbes.

Дослідження підтверджують це, вказуючи на різні довгострокові наслідки невдалих шлюбів. Одне з них, проведене 2021 року й опубліковане в журналі Journal of Clinical Medicine, засвідчило, що чоловіки, які перебувають у нещасливому шлюбі, мають на 94% вищий ризик інсульту й на 21% вищу ймовірність смерті від будь-яких причин, порівнюючи з їхніми щасливішими колегами. Ці дослідження, що охоплюють три десятиліття, підкреслюють, що низька задоволеність шлюбом може поступово підірвати фізичне здоров’я, а наслідки проявляються в хронічних захворюваннях, як-от гіпертонія і серцево-судинні захворювання.

Крім того, гормони стресу, що виділяються під час постійного напруження в шлюбі, з часом можуть завдати шкоди серцево-судинній системі. Психічне здоров’я також наражається на ризик. Розі Шроут, доцент Університету Пердью, зазначає, що повторювані невирішені конфлікти, особливо ті, що характеризуються ворожістю або зухвалою поведінкою, можуть мати серйозні наслідки для здоров’я обох партнерів. Це підтверджує і дослідження, проведене в Пенсільванському державному університеті, згідно з яким люди, які перебувають у шлюбі низької якості, мають нижчу самооцінку і гірший загальний стан здоров’я, ніж ті, хто перебуває у щасливих союзах.

Крім того, у чоловіків, які перебувають у неблагополучних шлюбах, когнітивні здібності знижуються швидше, ніж у їхніх однолітків, як показало дослідження Мічиганського державного університету, проведене 2021 року. Згубний вплив нещасливих шлюбів поширюється не тільки на психіку, а й на процеси фізичного відновлення. У дослідженні 2023 року, опублікованому в журналі Psychoneuroendocrinology, йдеться про те, що негативні моделі спілкування, як-от невирішені суперечки, можуть сповільнювати загоєння ран і посилювати запалення в організмі. Таке запалення підвищує ризик зараження і уповільнює відновлення після хвороби, причому жінки страждають від цих наслідків більше, ніж чоловіки.

Подібний стрес також може порушити здоров’я кишківника, що призводить до запалення і потенційно збільшує ризик ожиріння і серцево-судинних захворювань. Тривалі подружні розбіжності можуть призвести до нездорової поведінки, включно з неправильним харчуванням, відсутністю фізичних вправ і порушеним сном, що ще більше послаблює імунну систему. Стрес від невдалого шлюбу вчені порівнюють із ризиком для здоров’я від куріння або вживання алкоголю, намагаючись передати, наскільки згубним він може бути.

Ткаченко Валентина

Recent Posts

В Україні продовжують мобілізувати пенсіонерів, хто відмовляється – в’язниця

На Дніпропетровщині суд засудив пенсіонера до трьох років позбавлення волі за ухилення від мобілізації. Амур-Нижньодніпровський…

1 хв. ago

Розкриття банківської таємниці в Україні: експерт пояснив, в чому криється небезпека

Ідея міністра фінансів Сергія Марченка про розкриття банківської таємниці в Україні має низку загроз. Таке рішення може…

9 хв. ago

ЗМІ розповіли про штраф сина Порошенка: сума може збільшитись

Військовозобов'язаному синові народного депутата Петра Порошенка Олексію, нібито загрожує штраф через неявку за військовим порядком.…

19 хв. ago

Меркель висловила сумнів, що Україна може зберегти незалежність

Україна без підтримки США та НАТО не зможе зберегти свою незалежність після нападу Росії. Таку думку висловила колишня…

28 хв. ago

283 000 грн: в Україні британський кіт коштує, як новий автомобіль

На спеціалізованих порталах, зокрема на популярному сайті OLX, часто публікуються оголошення про продаж елітних порід тварин, що…

36 хв. ago

Штрафи для українських водіїв за радіо: кому та де загрожує покарання до 13 тис. грн

В Україні багато хто здивується, що за користування радіо у власному автомобілі можуть стягувати штрафи.…

43 хв. ago