З початку року Україну залишили ще 400 тисяч жителів, попри скорочення пільг у Європі

Від початку січня до 19 серпня 2024 року чисельність українських мігрантів за кордоном зросла майже на 400 тисяч осіб, і сягнула 6,7 мільйона.

Про це повідомив Нацбанк у своєму щомісячному макроекономічному та монетарному огляді за вересень 2024 року.
У звіті наведено список країн, де осіли найбільше українських біженців:

  • Німеччина – 1,1 млн осіб;
  • Польща – 976 тис. осіб;
  • Чехія – 361 тис. осіб.

При цьому Нацбанк зазначив, що країни-реципієнти поступово посилюють умови перебування українських громадян.

Так, у Польщі створюють умови для переходу з поточного тимчасового захисту на тимчасове проживання. З липня 2024 року для більшості скасовано одноразову допомогу в 300 злотих на проживання та допомогу в розмірі 40 злотих на проживання та харчування в приватних будинках.

У Чехії запроваджується обмеження проживання в державному гуманітарному житлі – не більше 150 днів. Після закінчення цього періоду діють стандартні умови оренди.

У Німеччині найнижчий рівень зайнятості серед українців у ЄС через значні соцвиплати, тому їх планують переглянути. Також жорсткіше реагуватимуть на відмову від роботи.

Українська влада не приховує, що зацікавлена в поверненні українців додому: як для збільшення податкових надходжень і зростання надходжень до держбюджету, так і для мобілізації до армії та підтримки ринку праці, з чим зберігаються проблеми.

«Дефіцит кадрів, особливо кваліфікованих, залишається великим. Після незначного зменшення, яке, ймовірно, було спричинене зниженням попиту через зупинки в роботі підприємств унаслідок перебоїв з енергопостачанням, за опитуванням ІЕД (Інституту економічних досліджень), дефіцит кваліфікованих працівників сягнув нового максимуму. За опитуванням центру Разумкова, 60% роботодавців вказали на дефіцит кадрів на своєму підприємстві», – йдеться в огляді Нацбанку.

Також з аналітики Нацбанку можна виділити такі факти:

  • Бюджетні потреби України в серпні профінансовано насамперед за рахунок розширення міжнародної допомоги. Загалом отримано $8,4 млрд, з яких $5,5 млрд – це гранти.
  • Приріст строкових гривневих депозитів населення з червня призупинився, що чиновники пояснюють посиленням девальваційних очікувань, а також зростанням витрат населення на енергообладнання.
  • У серпні енергетична ситуація стабілізувалася, зокрема, через вихід АЕС з ремонтів і нормалізацію температури після рекордної спеки в липні. У результаті покращилися ділові очікування підприємств і пожвавилася економічна активність.
  • Промислова інфляція – зростання цін виробників – продовжувала зростати. Зростання становило з 26,7% у червні до 33,3% у липні. Насамперед через збільшення цін в енергетиці, що пояснюється дефіцитом електроенергії внаслідок втрати низки генерувальних потужностей, імпортом електроенергії за вищими цінами та збільшенням витрат на альтернативні джерела енергопостачання.
  • Прискорилося зростання цін на продовольство, зокрема на хліб через зростання вартості сировини та виробничих витрат, а також на м’ясо та м’ясопродукти через вищі закупівельні ціни.
  • Продажі нових автомобілів зросли на 34,7% на місяць і на 34,6% у річному вимірі – рекордний показник із грудня 2021 року. Це відбувається в очікуванні податкових змін, які передбачають запровадження військового збору при купівлі авто при першій реєстрації в Україні в розмірі 15%.
Юлия Ковальчук

Recent Posts

Хто зі знаків Зодіаку зустріне Новий рік у гармонії

Деякі знаки Зодіаку вважають, що зима - найкраща пора року, щоб завершити всі свої справи. Портал Collective World опублікував…

2 хв. ago

Чий бік обирає собака в сімейній сварці: дослідження

Вчені з Університету Буенос-Айреса проаналізували поведінку домашніх собак під час сімейних конфліктів та виявили їхню здатність підтримувати…

10 хв. ago

На замітку: корисні поради щодо підготовки авто до зими, щоб морози не застали зненацька

Портал NNews нагадує, що підготовка автомобіля до зими не обмежується заміною шин. Під час заміни шин важливо…

24 хв. ago

На порозі катастрофи: в Росії можуть закритися кілька важливих НПЗ

ЗМІ повідомляють, що кілька російських нафтопереробних заводів перебувають на межі закриття. Якщо це станеться, то…

36 хв. ago

Польща видає “сірі паспорти” для українців

В Україні для громадян, які змушені були покинути свої домівки через війну та отримали статус…

50 хв. ago

Війна РФ проти України перестала бути локальною: погляд

Цивілізований світ має зрозуміти одну річ: якщо зараз не повернути силу міжнародного права, то весь…

1 годину ago