Скільки чоловіків мають бронь від мобілізації в Україні: нові дані

Міністерство економіки України спростувало інформацію про те, що 1,5 мільйона українців отримали відстрочку від мобілізації. Насправді, згідно з даними відомства, кількість заброньованих значно менша.

950 тисяч “унікальних заброньованих” військовозобов’язаних

За словами міністра економіки Юлії Свириденко, кількість українців, які мають бронювання від мобілізації, становить приблизно 950 тисяч. Вона наголосила, що цифра 1,5 мільйона є завищеною через дублювання даних, коли деякі компанії подають документи як у паперовому, так і в електронному форматі через “Дію”. В інтерв’ю Forbes Свириденко зазначила, що на піку було зафіксовано 950 тисяч “унікальних заброньованих”, тоді як станом на кінець жовтня кількість заброньованих зменшилася до 906 тисяч осіб.

Аудит і нові правила для підприємств

Наразі Кабінет Міністрів, за ініціативою Міністерства оборони, проводить аудит бронювань, який має на меті оновити критерії визначення статусу критичних для держави підприємств. Під час цього аудиту нові бронювання не надаються, а для співробітників підприємств, які отримали бронювання до 31 травня, можливе продовження статусу. Згідно з планом, процедура перегляду статусу критичності має внести більше прозорості в систему бронювань. Серед можливих критеріїв для надання бронювання розглядають пріоритет для працівників з високими зарплатами, оскільки бізнес часто зазначає, що середній дохід заброньованих складає понад 19 тисяч гривень.

Наразі критичний статус отримали 19 730 підприємств, з яких 9 500 визначені регіонами, а решта – міністерствами.

Передумови змін у системі бронювання

На початку жовтня з’явилась інформація про те, що уряд тимчасово зупинив процес бронювання, що нібито було ініційовано президентом Зеленським через надмірну кількість заброньованих осіб. За офіційними даними, процес бронювання у “Дії” призупинили до 15 листопада. За словами першого заступника міністра оборони Івана Гаврилюка, у рамках аудиту планують долучити військових для визначення важливості підприємств. Він також відкинув твердження про повне припинення бронювань.

Проблеми бізнесу з перепідтвердженням статусу критичності

Європейська бізнес-асоціація повідомила, що багато компаній стикаються з проблемами при спробі перепідтвердити статус критичності, що ускладнює продовження бронювань для співробітників. Згідно з опитуванням, 86% компаній мають працівників у лавах ЗСУ. У багатьох підприємствах серед мобілізованих є фахівці, без яких важко забезпечити стабільну роботу. Це інженери, ІТ-фахівці, механіки та оператори виробничих ліній. Асоціація наголосила на необхідності чіткого планування кадрової політики.

Часткове відновлення бронювань Кабміном

Згідно з інформацією від уряду, Кабмін ухвалив рішення про часткове відновлення бронювань. Працівники, що мали бронювання до 31 травня, можуть подовжити його на аналогічний термін. Це забезпечить безперервність роботи критично важливих секторів економіки, зокрема оборонного.

Аудит триває і завершиться до 15 листопада. Після його результатів уряд внесе зміни до критеріїв бронювань, щоб уникнути можливих зловживань та посилити прозорість процесу.

Онлайн-система відстрочок у Резерв+

Водночас у програмі “Резерв+” стартував тестовий запуск онлайн-відстрочок для окремих категорій громадян, включаючи багатодітних, людей з інвалідністю та студентів. За словами заступниці міністра оборони з цифровізації Катерини Черногоренко, система дозволить уникнути черг у ТЦК та отримати підтвердження відстрочки через електронні запити.

До тестування залучаються:

  • багатодітні батьки, які мають від трьох неповнолітніх дітей у шлюбі,
  • люди з інвалідністю з пенсійним посвідченням,
  • студенти й аспіранти, які отримують ступінь вищої освіти безперервно.

Втрата відстрочки для студентів у листопаді

Деякі студенти чоловічої статі можуть втратити право на відстрочку і отримати повістку. Юрист Володимир Пилипенко пояснив, що відстрочку надають лише тим студентам, хто здобуває першу вищу освіту на денній формі. Студенти, які навчаються заочно або на вечірній формі, а також ті, хто навчається на нижчий ступінь освіти, не підлягають відстрочці. Також мобілізують студентів, що відмовляються від проходження загальновійськової підготовки.

Чи можливий призов студентів старше 30 років?

Наразі студенти віком до 30 років, які здобувають першу вищу освіту, продовжують користуватись правом на відстрочку. Законопроєкт, що пропонував позбавити студентів старше 30 років цього права, був знятий з розгляду у 2023 році, тож вікові обмеження для відстрочки наразі відсутні.

Романчук Микола

Recent Posts

В Україні можуть заборонити “небажані” дзвінки на мобільний

В Україні можуть заборонити "небажані" дзвінки на мобільні телефони. Законопроект прийнятий у першому читанні. Як передає "Хвиля", про…

5 хв. ago

Яке питання ставить Ілон Маск під час кожної співбесіди, щоб виявити брехуна

Американський мільярдер Ілон Маск розповів, яке важливе запитання він ставить під час кожної співбесіди, щоб…

13 хв. ago

В Ісландії через виверження вулкана евакуювали популярний курорт

Вулкан на південному заході Ісландії вивергнувся всьоме з грудня, викинувши в повітря клуби диму, коли яскраво-помаранчева…

22 хв. ago

Батьків школярів можуть позбавити батьківських прав: що відомо

Якщо ваша дитина пропускає школу, це не просто "дрібна витівка". В Україні справа може дійти…

23 хв. ago

Росіяни змушують українців здавати кров для армії РФ

Загарбники на тимчасово окупованих РФ територіях шантажують українців, змушуючи ставати донорами крові для армії РФ.…

36 хв. ago

ЗМІ: Росія поставила Північній Кореї більше мільйона барелів нафти в обмін на військову допомогу

Країна-агресор Росія поставила Північній Кореї більше мільйона барелів нафти (56 тисяч тонн) з березня 2024 року. Про це повідомляє ВВС з посилання на дані…

50 хв. ago