Фактична споживча інфляція у серпні очікувано прискорилася до 7,5% у річному обчисленні. Одним із основних факторів її зростання було прискорення продовольчої інфляції внаслідок скорочення пропозиції через посуху. Про це йдеться у макроекономічному та монетарному огляді НБУ.
За оцінками НБУ, інфляція зросла також у вересні. Згідно з оприлюдненим графіком, річна інфляція прискорилася приблизно до 8,0%.
Аналітики НБУ зазначають, що фундаментальний інфляційний тиск також збільшився в серпні. Базова інфляція підстрибнула до 6,5% р/р з 5,7% р/р у липні. Така динаміка випереджала траєкторію липневого прогнозу НБУ, насамперед, внаслідок стрімкого стрибка вгору цін на оброблені продукти харчування через вторинні ефекти подорожчання сировини та зростання виробничих витрат, у тому числі на енергозабезпечення та зарплати.
Проте інфляційні очікування загалом залишалися стійкими.
Щодо серпня, то продовольча інфляція цього місяця стрімко збільшилася внаслідок відновлення зростання цін на сирі продукти на тлі скорочення пропозиції продовольчої продукції через несприятливі погодні умови. Найшвидше зростали ціни і на оброблені продукти харчування як через подорожчання продовольчої сировини, так і подальше збільшення витрат підприємств на енергозабезпечення та оплату праці, йдеться в огляді НБУ.
За інформацією НБУ, швидше дорожчала більшість непродовольчих товарів, насамперед під впливом курсового чинника. Водночас ціни на одяг та взуття знижувалися швидше, ймовірно через зростання конкуренції між продукцією імпортного та українського виробництва. Темпи зростання ціни послуги дещо прискорилися під тиском виробничих витрат бізнесу.
Зростання цін на пальне в серпні сповільнилося, враховуючи достатність запасів пального та нижчі, ніж очікувалося, ціни на нафту на світових ринках.
Ціни на алкогольні напої знижувалися дедалі повільніше. Подорожчання тютюнових виробів дещо сповільнилося, проте ціни на них зростали досить високими темпами, зокрема під впливом боротьби з тіньовою продукцією. Крім того, прискорилося зростання цін на фармацевтичну продукцію, медичні товари та обладнання, ймовірно через курсовий фактор, йдеться в огляді.
У Швейцарії церква задля експерименту замінила у сповідальні священника на цифровий аватар Ісуса. Завдяки штучному інтелекту він…
Як стало відомо, що в Україні пенсіонери можуть користуватися пільгами на сплату земельного податку, але вони не поширюються на…
Продукти першої необхідності помітно подорожчали під тиском інфляції та інших факторів, а деякі торгові точки…
Згідно з недавнім аналізом Financial Times, мобілізаційний резерв України становить близько 3,7 млн чоловіків віком від 25…
В Україні почастішали випадки штрафування водіїв вживаних автомобілів, привезених зі США. Причина криється в технічних…
Останніми днями схоже, що у Москві з'явилася ще одна божевільна звичка. Після вечірніх лякалок Путіна,…