Хто такий ухилянт з точки зору закону і що йому загрожує насправді: пояснюють юристи

В Україні відсутнє юридичне поняття “ухилянт” – це побутовий термін, який застосовується до осіб, які порушують певні норми законодавства, пов’язані з військовим обліком та мобілізаційними процесами. Відтак покарання для “ухилянтів” бувають різні в залежності від конкретної статті закону, яку було порушено, пояснив офіцер юридичної служби Черкаського ОТЦК Ярослав Скрипаловський в коментарі “Суспільному”.

“Якщо військовозобов’язаний порушує правила обліку, то до нього можуть застосувати адміністративну відповідальність. Тобто можуть скласти протокол. Якщо військовозобов’язаний не прибув [до ТЦК], далі здійснюється адміністративне затримання органами національної поліції. Тобто начальник територіального центру повідомляє органи внутрішніх справ про відповідну подію, і цю особу доставляють до територіального центру з метою складання протоколу. Далі протокол розглядається і виноситься постанова про притягнення до відповідальності”, – розповідає юрист.

Кримінальна відповідальність для “ухилятнів” настає, якщо правопорушення стосується більш “пізніх” етапів мобілізаційного процесу. Тоді до них застосовують 336 статтю Кримінального кодексу – ухилення від призову на військову службу по мобілізації в особливий період.

“Якщо особа пройшла ВЛК, вона визнана придатною до військової служби, і на збірний пункт вона не прибула по бойовій повістці, тобто вона ухиляється від військової служби, вона порушує норми статті 336 Кримінального кодексу. А отже, це є підставою для того, щоб начальник ТЦК повідомив органи досудового розслідування щодо факту кримінального правопорушення”, – пояснює Ярослав Скрипаловський.

Як зауважує “Суспільне”, у переважній більшості випадків засуджені за вказаною статтею отримують умовне покарання. Юристка ГО “Юридична сотня” Інна Сімакіна, каже, що особи засуджені до умовного покарання можуть бути призвані на військову службу.

“Відповідно, “ухилянт”, який вже був засуджений за ухилення від військової служби і навіть який був звільнений умовно, може далі також бути призваний на військову службу”, – каже вона.

Ольга Степанова

Recent Posts

Сповідь без священника. У Швейцарії церква встановила цифровий аватар Ісуса

У Швейцарії церква задля експерименту замінила у сповідальні священника на цифровий аватар Ісуса. Завдяки штучному інтелекту він…

5 години ago

Забудьте про пільги: пенсіонерів зроблять ще біднішим – за що тепер змусять заплатити

Як стало відомо, що в Україні пенсіонери можуть користуватися пільгами на сплату земельного податку, але вони не поширюються на…

5 години ago

Грабіжницькі націнки: магазини штучно завищують ціни на основні продукти

Продукти першої необхідності помітно подорожчали під тиском інфляції та інших факторів, а деякі торгові точки…

6 години ago

Від мобілізації не втекти: дані, які важко заперечити – скільки українців ще призвуть

Згідно з недавнім аналізом Financial Times, мобілізаційний резерв України становить близько 3,7 млн ​​чоловіків віком від 25…

6 години ago

За американське авто можуть відібрати права: на що звернути увагу

В Україні почастішали випадки штрафування водіїв вживаних автомобілів, привезених зі США. Причина криється в технічних…

6 години ago

Відповідь обов’язково буде: у Москві брязкають зброєю, сиплють погрозами та лякають світ Путіним

Останніми днями схоже, що у Москві з'явилася ще одна божевільна звичка. Після вечірніх лякалок Путіна,…

6 години ago