Хто такий ухилянт з точки зору закону і що йому загрожує насправді: пояснюють юристи

В Україні відсутнє юридичне поняття “ухилянт” – це побутовий термін, який застосовується до осіб, які порушують певні норми законодавства, пов’язані з військовим обліком та мобілізаційними процесами. Відтак покарання для “ухилянтів” бувають різні в залежності від конкретної статті закону, яку було порушено, пояснив офіцер юридичної служби Черкаського ОТЦК Ярослав Скрипаловський в коментарі “Суспільному”.

“Якщо військовозобов’язаний порушує правила обліку, то до нього можуть застосувати адміністративну відповідальність. Тобто можуть скласти протокол. Якщо військовозобов’язаний не прибув [до ТЦК], далі здійснюється адміністративне затримання органами національної поліції. Тобто начальник територіального центру повідомляє органи внутрішніх справ про відповідну подію, і цю особу доставляють до територіального центру з метою складання протоколу. Далі протокол розглядається і виноситься постанова про притягнення до відповідальності”, – розповідає юрист.

Кримінальна відповідальність для “ухилятнів” настає, якщо правопорушення стосується більш “пізніх” етапів мобілізаційного процесу. Тоді до них застосовують 336 статтю Кримінального кодексу – ухилення від призову на військову службу по мобілізації в особливий період.

“Якщо особа пройшла ВЛК, вона визнана придатною до військової служби, і на збірний пункт вона не прибула по бойовій повістці, тобто вона ухиляється від військової служби, вона порушує норми статті 336 Кримінального кодексу. А отже, це є підставою для того, щоб начальник ТЦК повідомив органи досудового розслідування щодо факту кримінального правопорушення”, – пояснює Ярослав Скрипаловський.

Як зауважує “Суспільне”, у переважній більшості випадків засуджені за вказаною статтею отримують умовне покарання. Юристка ГО “Юридична сотня” Інна Сімакіна, каже, що особи засуджені до умовного покарання можуть бути призвані на військову службу.

“Відповідно, “ухилянт”, який вже був засуджений за ухилення від військової служби і навіть який був звільнений умовно, може далі також бути призваний на військову службу”, – каже вона.

Ольга Степанова

Recent Posts

Зеленський і Путін несподівано висловили схожі позиції щодо перемир’я, яке підтримав лідер Китаю

Два непримиренні антагоністи – Володимир Зеленський та Володимир Путін, уперше від початку війни, висловилися одностайно.…

15 хв. ago

Вчені успішно заморозили та розморозили шматок людського мозку: подробиці

Ідея заморозки мозку та його розморозки через десятки років вже давно розбурхує уми людства. А…

29 хв. ago

Розробляли у школі? З додатком “Резерв+” виник несподіваний конфуз

У суботу, 18 травня, в Україні запрацював додаток "Резерв+", в якому можна оновити дані для ТЦК.…

34 хв. ago

Українець встромив петарду та підірвав колишню дружину у Чехії: подробиці справи

Українець, який у Чехії підірвав петарду у геніталіях колишньої дружини, може отримати більш суворе покарання. На…

40 хв. ago

Російська ППО втрачає здатність прикривати Крим – британська розвідка

Удари по військовому аеродрому «Бельбек» у тимчасово окупованому Криму та ураження російських військових об'єктів у…

1 годину ago

Виїзд за кордон по-новому: без якогось документа українців тепер розгорнуть

Новий закон щодо мобілізації, який сьогодні, 18 травня, вступає в силу, надає нові вимоги українським громадянам,…

2 години ago