Хто такий ухилянт з точки зору закону і що йому загрожує насправді: пояснюють юристи

В Україні відсутнє юридичне поняття “ухилянт” – це побутовий термін, який застосовується до осіб, які порушують певні норми законодавства, пов’язані з військовим обліком та мобілізаційними процесами. Відтак покарання для “ухилянтів” бувають різні в залежності від конкретної статті закону, яку було порушено, пояснив офіцер юридичної служби Черкаського ОТЦК Ярослав Скрипаловський в коментарі “Суспільному”.

“Якщо військовозобов’язаний порушує правила обліку, то до нього можуть застосувати адміністративну відповідальність. Тобто можуть скласти протокол. Якщо військовозобов’язаний не прибув [до ТЦК], далі здійснюється адміністративне затримання органами національної поліції. Тобто начальник територіального центру повідомляє органи внутрішніх справ про відповідну подію, і цю особу доставляють до територіального центру з метою складання протоколу. Далі протокол розглядається і виноситься постанова про притягнення до відповідальності”, – розповідає юрист.

Кримінальна відповідальність для “ухилятнів” настає, якщо правопорушення стосується більш “пізніх” етапів мобілізаційного процесу. Тоді до них застосовують 336 статтю Кримінального кодексу – ухилення від призову на військову службу по мобілізації в особливий період.

“Якщо особа пройшла ВЛК, вона визнана придатною до військової служби, і на збірний пункт вона не прибула по бойовій повістці, тобто вона ухиляється від військової служби, вона порушує норми статті 336 Кримінального кодексу. А отже, це є підставою для того, щоб начальник ТЦК повідомив органи досудового розслідування щодо факту кримінального правопорушення”, – пояснює Ярослав Скрипаловський.

Як зауважує “Суспільне”, у переважній більшості випадків засуджені за вказаною статтею отримують умовне покарання. Юристка ГО “Юридична сотня” Інна Сімакіна, каже, що особи засуджені до умовного покарання можуть бути призвані на військову службу.

“Відповідно, “ухилянт”, який вже був засуджений за ухилення від військової служби і навіть який був звільнений умовно, може далі також бути призваний на військову службу”, – каже вона.

Ольга Степанова

Recent Posts

ПриватБанк попередив клієнтів про нову схему шахраїв: крадуть дані з цього номера

Користувачів ПриватБанку попередили про нову шахрайську схему. Про це повідомив Центр протидії дезінформації при РНБО. Шахраї розробили нову…

9 хв. ago

ТЦК по новому шукатимуть ухилянтів: де вручать повістку

Усі підприємства в Україні зобов’язані вести військовий облік працівників, які є військовозобов'язаними або призовниками. Згідно…

16 хв. ago

Сезон шашликів: який штраф та за що можуть отримати українці

Смаження шашликів може закінчитись для українців штрафом у розмірі 4590 грн. Про це інформує «Главком» з посиланням…

18 хв. ago

8 000 грн щомісяця: батькам малюків пропонують альтернативу яслам – ще й гроші платитимуть

У 2025 році українські родини, які виховують маленьких дітей, знову можуть розраховувати на державну підтримку…

34 хв. ago

У КНДР вже святкують перемогу РФ у війні проти України: що заявили

Офіційний Пхеньян вперше офіційно підтвердив участь північнокорейських військ у війні Російської Федерації проти України. Про…

38 хв. ago

“Воювати доведеться всім”: Берлінська висловилася про мирні переговори

Частина українців все ще вірить у те, що перемир'я з Росією близько, а кремлівський диктатор Володимир Путін…

40 хв. ago