Хто такий ухилянт з точки зору закону і що йому загрожує насправді: пояснюють юристи

В Україні відсутнє юридичне поняття “ухилянт” – це побутовий термін, який застосовується до осіб, які порушують певні норми законодавства, пов’язані з військовим обліком та мобілізаційними процесами. Відтак покарання для “ухилянтів” бувають різні в залежності від конкретної статті закону, яку було порушено, пояснив офіцер юридичної служби Черкаського ОТЦК Ярослав Скрипаловський в коментарі “Суспільному”.

“Якщо військовозобов’язаний порушує правила обліку, то до нього можуть застосувати адміністративну відповідальність. Тобто можуть скласти протокол. Якщо військовозобов’язаний не прибув [до ТЦК], далі здійснюється адміністративне затримання органами національної поліції. Тобто начальник територіального центру повідомляє органи внутрішніх справ про відповідну подію, і цю особу доставляють до територіального центру з метою складання протоколу. Далі протокол розглядається і виноситься постанова про притягнення до відповідальності”, – розповідає юрист.

Кримінальна відповідальність для “ухилятнів” настає, якщо правопорушення стосується більш “пізніх” етапів мобілізаційного процесу. Тоді до них застосовують 336 статтю Кримінального кодексу – ухилення від призову на військову службу по мобілізації в особливий період.

“Якщо особа пройшла ВЛК, вона визнана придатною до військової служби, і на збірний пункт вона не прибула по бойовій повістці, тобто вона ухиляється від військової служби, вона порушує норми статті 336 Кримінального кодексу. А отже, це є підставою для того, щоб начальник ТЦК повідомив органи досудового розслідування щодо факту кримінального правопорушення”, – пояснює Ярослав Скрипаловський.

Як зауважує “Суспільне”, у переважній більшості випадків засуджені за вказаною статтею отримують умовне покарання. Юристка ГО “Юридична сотня” Інна Сімакіна, каже, що особи засуджені до умовного покарання можуть бути призвані на військову службу.

“Відповідно, “ухилянт”, який вже був засуджений за ухилення від військової служби і навіть який був звільнений умовно, може далі також бути призваний на військову службу”, – каже вона.

Ольга Степанова

Recent Posts

Ілон Маск назвав “розвагою” вибух ракети космічного корабля SpaceX

Нещодавнє випробування ракети Starship, яка є найбільшою і найпотужнішою ракетою-носієм у світі, закінчилося тим, що верхній ступінь…

3 хв. ago

Мураєв, підозрюваний у держзраді, знову заявив про себе: де з’явився

Скандальний український політик Євген Мураєв, якого підозрюють у державній зраді, повідомив, що живе та працює…

7 хв. ago

Трамп планує оголосити криптовалюту національним пріоритетом, – Bloomberg

Обраний президент Дональд Трамп планує випустити указ, який підносить криптовалюти до рангу пріоритетних напрямів політики і дає…

18 хв. ago

Обшуки в ексведучого телеканалу Медведчука: деталі від СБУ

Ексведучий телеканалу очільника забороненої в Україні партії «Опозиційна платформа – За життя» Віктора Медведчука Макс…

24 хв. ago

Студентів відрахують, навіть якщо відмінні знання: яку причину вигадали

В Україні затверджено нові правила щодо обов’язкової базової військової підготовки для студентів чоловічої статі. Відмова…

26 хв. ago

СБУ повідомила про підозру у державній зраді нардепу Новинському: деталі

За процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора народному депутату України VII-IX скликань Вадиму Новинському повідомлено про…

29 хв. ago