Українцям нагадали, який розмір субсидії на оренду житла для внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та як отримати допомогу.
Про це пише член Ради з матеріальних активів Міжнародного комітету зі стандартів оцінки (IVSC), Президент фірми IRE (Ukraine) LLC і Партнер “Томас & Симонова” для ZN.UA.
Кабмін наприкінці жовтня ухвалив постанову № 1225 “Про реалізацію експериментального проєкту щодо надання субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення та компенсації частини податку на доходи фізичних осіб і військового збору”. Уже 27 грудня зону дії цього експерименту розширили на всю Україну. Програма розрахована на два роки та спрямована на полегшення фінансового навантаження на ВПО у питанні оренди житла.
Усі внутрішньо переміщені особи (ВПО), які були змушені залишити свої домівки через воєнні дії або окупацію територій Росією. Це стосується як:
Водночас переселенці можуть претендувати на компенсацію оренди, лише якщо у них немає власного житла площею 13,65 кв. м (на людину). До речі, це стара радянська норма.
“А далі вже не смішно, тому що постанова Кабміну вимагає, щоб пошкоджене або знищене майно, яким володіли переселенці, було внесено до Реєстру пошкодженого або знищеного майна або щоб стосовно цього майна був укладений акт комісійного обстеження та/або звіт за обстеженням. Хочеться запитати у тих, хто це писав, чи розуміють вони взагалі проблеми, пов’язані з оформленням документів для отримання компенсації? І саме ці процедури вони вимагають виконати переселенцям, які претендують на компенсацію за оренду. У них не завжди є базові документи, наприклад, через те, що згоріли БТІ. А процедура отримання акта комісійного обстеження дуже непроста, до того ж технічне обстеження потребує грошей, яких у цих людей просто немає”, – підкреслила Симонова.
Вона також задалася питанням, навіщо об’єднувати компенсацію за оренду житла з документами про пошкоджене або знищене житло в зоні бойових дій. За її словами, завдання уряду – допомогти переселенцям десь жити саме в той момент, коли документів на компенсацію ще немає, адже коли вони є, то навіщо потрібна оренда, якщо можна отримати компенсацію та придбати/відновити власне житло.
“Переселенці живуть сьогодні, а не лише в майбутньому, коли буде комісійне обстеження. Навіть Міжнародний реєстр збитків відмовився від вимоги про комісійне обстеження, тому що це складно і затримує процес”, – заявила Симонова.
Для отримання субсидії сторони договору оренди подають заяву та одночасно підписують договір найму, інформація про який вноситься до бази даних договорів найму житлового приміщення. До того ж сторони надають документи про членів сім’ї та підтверджуючі власність на житло. Заяву можна подавати як до Пенсійного фонду, так і до ЦНАПу.
Водночас рішення приймають упродовж десяти робочих днів, після чого потрібно повідомити у відповідні органи про зміну місця проживання ВПО. Договір підписують під час подання заяви, а гроші виплачують одразу.
Важливим є те, що наймачі повинні вносити орендну плату щомісяця, але в договорі оренди сума застави для компенсації пошкоджень майна не передбачена. Хоча й написано, що орендарі повинні компенсувати пошкодження. Утім, ринок нерухомості давно вже не вірить таким деклараціям і вимагає якусь суму застави. Чому її немає в договорі, незрозуміло.
Кабінет Міністрів використовував статистичні дані про оренду житла за січень 2024 року для визначення вартості квадратного метра оренди, яка склала 196,3 гривні в однокімнатній квартирі. На кожного члена сім’ї під час розрахунку виділяється по 13,65 квадратних метрів, і ця цифра множиться на кількість осіб у сім’ї, але не може перевищувати реальну площу орендованого житла. Під час розрахунку субсидії мінімальна норма площі встановлена у розмірі 35,22 квадратного метра. Максимальна площа для розрахунку субсидії обмежена 130 квадратними метрами для квартири і 230 квадратними метрами для індивідуального будинку.
“Звичайно, середня вартість оренди житла некоректна, тому що простий підрахунок оренди однокімнатної квартири площею 35,22 кв. м дає 6914 грн/місяць. У Києві такої оренди вже давно немає, це, скоріше, не середня ціна, а більше близька до мінімальної. Не рятують ситуацію і коригуючі коефіцієнти”, – підкреслила автор статті.
Для отримання компенсації за максимальну площу в 130 квадратних метрів сім’я ВПО має складатися з 9-10 осіб, оскільки розрахунок здійснюється шляхом множення 13,65 квадратних метрів на кількість членів сім’ї. Для сім’ї з трьох осіб (мати з двома дітьми) компенсація буде розрахована за площу 41 квадратний метр. Літній парі компенсують оренду за мінімальною нормою – 35,22 квадратного метра, навіть якщо їхня реальна орендована площа більша.
“Але і це ще не всі обмеження, тому що з цієї оренди вираховують так званий розмір обов’язкового платежу, який залежить від сукупного доходу сім’ї”, – пояснила Симонова.
Наприклад, якщо у двох осіб похилого віку з мінімальною пенсією дохід становить 2725х2=5450, то спрощено (без урахування коефіцієнта доходу домогосподарства) мінімальний платіж має бути 5450х0,3=1635 гривень. У такому випадку субсидія становитиме 4425–1635=2790 гривень.
При цьому існують важливі обмеження для отримання субсидії на оренду житла. Виплати припиняються за таких обставин: якщо людина здійснює покупки вартістю понад 100 тисяч гривень, наприклад, купує автомобіль, має на банківському депозиті понад 100 тисяч гривень, або купує валюту чи дорогоцінні метали під час отримання субсидії. Субсидія також не призначається або скасовується, якщо з’ясовується, що орендар і орендодавець є родичами.
Бренд Withings представив у рамках виставки CES 2025 цікаву концепцію в галузі медичних технологій під назвою Omnia.…
У світі й, зокрема, Україні зафіксовані випадки зараження метапневмовірусом. Однак ризику виникнення пандемії немає. Про…
Українців уже попередили, що за зняття грошей з картки в кількості трьох разів на місяць може загрожувати…
У грудні 2024 року на порталі "Дія" з'явилась послуга, яка дозволяє анулювати бронювання військовозобов'язаних. Нею можуть…
Шість років тому 6 січня Україна отримала томос від Вселенського патріарха Варфоломія. З цього приводу…
Зупинка російського газового транзиту через Україну позбавляє Росію частини доходів, але європейський газовий ринок не є…