ТЦК знатиме все: як “Оберіг” перетворять на цифрову систему контролю

В Україні стартує реформа, яка може стати епохальною – або викликати чергову хвилю скепсису. Цього разу Міністерство оборони вирішило вдарити по бюрократії та дозволити проходити медичний огляд у будь-якому цивільному закладі охорони здоров’я. Про це повідомляє портал МО.

Здавалося б, це прорив: більше жодних черг у ТЦК. Тепер ви можете обирати лікарню самі – хоч у сусідньому місті, хоч за два кроки від дому. Але є нюанс: усе, що скаже ваш лікар, одразу потрапить у величезний цифровий реєстр – систему “Оберіг”.

За словами представників МО, медичні висновки цивільних лікарів автоматично завантажуватимуться до Електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ), а звідти – буквально за хвилини – у систему Міністерства оборони. Цікава деталь: у МО обіцяють, що військово-лікарські комісії (ВЛК) отримуватимуть лише медичні дані без зазначення імен чи інших персональних даних. Так, ніби без обличчя та імені хтось зможе вирішити, чи ви придатні для служби.

Усе це прикрашено термінами на кшталт “об’єктивність” та “неупередженість”. Міноборони запевняє, що нова система виключає будь-які маніпуляції. Цифровий підпис кожного лікаря та ВЛК, зафіксований у “Обере́зі”, буде відображатися в єдиному реєстрі. Теоретично, це має відбити бажання “підмазати” результат чи змахлювати з документами.

Проте тут криється і загроза: кожен ваш крок залишить “цифровий слід”. Чи справді це гарантія прозорості, чи лише черговий спосіб отримати контроль над медичними та іншими даними громадян?

Ще один аргумент Міноборони – “оперативність”. Тепер перевірка медичних установ стане простішою: якщо виникнуть сумніви у правдивості результатів, система дозволить швидко з’ясувати, де і як було складено висновок.

Однак реєстр “Оберіг” вже викликає побоювання у багатьох: хто матиме доступ до цих даних? Як гарантувати, що інформація не буде використана проти громадян? І, головне, чи не стане нова реформа черговим прикладом красивої ідеї, яка на практиці виявиться кошмаром для всіх, крім самих розробників системи?

Українці, звісно, вже звикли до реформ із сюрпризами. Тож тепер залишається спостерігати, чи стане “Оберіг” дійсно рятівним механізмом – чи лише ще одним цифровим ланцюгом для тих, хто хоче жити за власними правилами.

Романчук Микола

Recent Posts

Путін піде на це лише в крайньому разі: що чекає на Україну

Вторгнення в Україну стало справою життя для російського правителя Володимира Путіна. Він хоче вичавити максимум…

2 хв. ago

Мобілізація в Україні 2025 — скільки годин мають право утримувати у ТЦК

В Україні військовозобов'язаних чоловіків, які порушили правила військового обліку, поліція має право затримати та доставити до…

11 хв. ago

Про ці “підводні камені” дарчої на квартиру знають одиниці: юрист озвучила головні

Кожна людина знає, що спадщина - завжди животрепетне питання, особливо якщо охочих отримати майно кілька. Існують різні…

20 хв. ago

Тарифи на електроенергію та газ: чи вдарять платіжки на комунальні послуги з новою силою

Українські постачальники комунальних послуг і виробники енергії, як повідомляється, виявляють інтерес до підвищення тарифів на…

28 хв. ago

Залишилося менше трьох тижнів: деякі українці терміново мають пройти ВЛК повторно

Українцям розповіли, кому із військовозобов'язаних потрібно пройти повторний медогляд та які можуть бути наслідки при порушенні вимог…

37 хв. ago

У квартирі буде в 2 рази тепліше, а рахунки за опалення менші: ось як це зробити

Рахунки за опалення взимку часом приходять космічні. Особливо прикро, якщо у квартирі або будинку насправді…

46 хв. ago