Президентська “тисяча”: щедрість, яка коштуватиме Україні мільярди

З 1 грудня в Україні стартувала ініціатива президента Володимира Зеленського, за якою кожен громадянин може отримати 1000 гривень. Програма викликала чималий резонанс, адже її реалізація супроводжується збільшенням податків та викликає питання щодо джерел фінансування.

Скільки це коштує державі

За словами міністра цифрової трансформації Михайла Федорова, менш ніж за добу на виплату подали заявки понад мільйон українців, що вже обійшлося державі у мільярд гривень. Загальна вартість програми становитиме близько 15 мільярдів гривень.

Для порівняння, того ж дня президент Європейської ради Антоніу Кошта оголосив про новий пакет фінансової допомоги Україні на 4,2 мільярда євро. Виходить, що майже 10% цієї суми буде витрачено на “роздачу” коштів, замість спрямування їх на критично важливі потреби, такі як розмінування чи підтримка бізнесу.

Гроші взяли з кишень українців

Як зазначає адвокат та співзасновник ГО “Центр дослідження законодавства України” Назар Чорний, фінансування програми ймовірно здійснюється за рахунок внутрішніх податків. Це стає очевидним на тлі підвищення військового збору з 1,5% до 5% із 1 грудня.

Для середньостатистичного українця це означає значне зростання податкового навантаження. Наприклад, із зарплати в 20 тисяч гривень після вирахування податків залишиться лише близько 16 тисяч. За три місяці таких нових відрахувань працівник заплатить більше, ніж отримає у вигляді одноразової “тисячі”.

Для підприємців ситуація ще складніша: підвищення податків неминуче ляже на плечі бізнесу, а це призведе до подорожчання товарів і послуг для споживачів.

Проблеми та наслідки

Критики наголошують, що ініціатива є радше політичною акцією, ніж економічно обґрунтованим рішенням. Уряд, аби профінансувати цю “щедрість”, скоротив фінансування низки важливих програм, зокрема:

  • розмінування територій, що постраждали від бойових дій;
  • підтримки аграрного сектору, який є ключовим для економіки України.

На тлі війни, коли кожна гривня має бути спрямована на оборону та відновлення країни, такі витрати виглядають непродуманими.

Підсумок

Разова виплата у 1000 гривень створює ілюзію турботи про громадян, але супроводжується підвищенням податків, зростанням цін і скороченням фінансування важливих сфер. Експерти попереджають, що наслідки цього кроку українці відчують найближчим часом, а системних проблем економіки він не вирішує.

Ковальчук Світлана

Recent Posts

Штормовий вітер та сніг: синоптики попередили українців про негоду

Завтра, 16 грудня, в Україні очікуються складні погодні умови - штормовий вітер до 15-22, подекуди до 25…

15 хв. ago

Вчені назвали найголовніші побічні ефекти від надмірного вживання кави

Без цього напою не обходиться жоден ранок, бо він бадьорить і заряджає енергією на тривалий…

43 хв. ago

Українці запідозрили “Приват” у махінаціях з комунальними платежами

Клієнти запідозрили Приват у "махінаціях" з комунальними платіжками та звинуватили у порушенні умов, встановлених самим…

1 годину ago

Трамп може кинути Україну: стало відомо, за яких умов це станеться

Дональд Трамп, у разі повернення до влади, може обрати шлях відсторонення від російсько-української війни, назвавши…

2 години ago

Біля узбережжя Криму розламало навпіл два російських танкери “Волгонефть”

Два російські танкери з мазутом вранці 15 грудня майже затонули біля узбережжя тимчасово окупованого Криму. Штормове море…

2 години ago

Орендарі квартир зможуть стати її власниками: що готують українцям

В Україні орендовані квартири можуть перейти у власність орендаря. Про це повідомила пресслужба "Укрфінжитло". У сучасному світі багато українців…

3 години ago