Хто кого переграв: чому кошти від підвищення тарифів так і не пішли в бюджет

Нардеп Ярослав Железняк виклав в мережу цікаву інформацію про те, що подвійне збільшення тарифів на електроенергію в червні цього року мало би принести додаткові декілька мільярдів в бюджет від “Енергоатому”. Проте, як зауважує нардеп, незважаючи на голосні обіцянки, додаткових надходжень не буде. За інформацією Железняка, “Енергоатом” (не без допомоги Міненерго) протягує через уряд свій новий фінплан, де чистий прибуток за весь рік буде лише 394 млн грн, а дивіденди, які отримає держава від роботи цієї кампанії аж 118,5 млн грн. “Енергоатом” організував собі переоцінку активів і на папері гроші зникли і підняття тарифів теж нічого не принесло. Про що говорить дана інформація? То за що по факту заплатили люди, почавши оплачувати послуги з надання електроенергії по завищеним тарифам? 

Маємо справу з черговою аферою

Голова Союзу споживачів комунальних послуг, голова комітету ЖКГ, благоустрою, екології та охорони довкілля Громадської Ради при КМДА Олег Попенко зазначив, щодо питання, куди ж пішли кошти, яке сплатило населення після подвійного збільшення тарифів на електроенергію, отримує відповідь в опублікованому. Бачимо ситуацію, яка свідчить, що на сьогодні “Енергоатом” протягує через уряд свій новий фінплан, де чистий прибуток буде 394 млн, а дивіденди всього 118,5 млн грн. 

“По суті “Енергоатом” організовує переоцінку активів на папері, де гроші зникають, а насправді вони залишаються в “Енергоатомі”. І ці кошти, які ми всі з вами сплачуємо, а ні в бюджет, так як планувалося, а ні туди, де вони найбільше потрібні, не потраплять. Наприклад на виплату інвесторам за зелену енергетику, де на сьогоднішній день борги на рівні 31 млрд грн. Ці кошти також не підуть на відновлення енергетичної інфраструктури, як і на створення нової генерації. Маємо справу з черговою аферою, яку проводять в енергетиці, коли замість того, щоб направити кошти на вирішення дійсно нагальних проблем, кошти залишаються в “Енергоатомі” для того, щоб “розпилювати” їх в так званому будівництві нових атомних електростанцій”, – зазначив Олег Попенко. 

На думку експерта, такий підхід є неправильним, тому що будівництво нової атомної генерації на сьогодні, під час повномасштабного вторгнення, абсолютно нерелевантне. 

“Ми не впевнені в тому, як буде працювати існуюча генерація, а при цьому ми складаємо плани на найближчі 10 років, що будемо будувати нову генерацію, коли ще не з’ясовано, чия технологія буде використана. Ситуація показує, як я і прогнозував, коли було перше підняття тарифів на електроенергію в 2023 році, що будь-яке підвищення тарифів взагалі не вирішує питання енергетики в Україні, а вирішує тільки питання фінансування корупції”, – підсумував експерт. 

Продовжуються корпоративні інтереси в тому чи іншому вигляді

Керівник Експертної платформи з енергоефективності (Expert Platform for Energy Efficiency) Ігор Черкашин так прокоментував ситуацію:

“Будь-які дії з ринковими інструментами у реаліях повномасштабної війни викликають подив. Війна вимагає жорсткої системи управління та точного визначення пріоритету для всіх стратегічних галузей та їх основних підприємств. Але складається таке відчуття, що війна так і не стала фокусом концентрації всіх зусиль. Натомість продовжуються корпоративні інтереси в тому чи іншому вигляді. Жодну війну ринок не закінчив…”.

Що ж до того, чи була доцільність підвищення тарифів, зважаючи на ситуацію, експерт говорить, що зростання цін за умов виникнення дефіциту товару – це ринкові інструменти. Від цього нікуди не подітися.

“Потрібно вибирати систему управління, чи мобілізаційну чи ринкову.  Одночасно і те, й інше не вийде”, – констатував Ігор Черкашин.

Ковальчук Світлана

Recent Posts

Алкоголь, від якого варто відмовитися взимку: які ризики виникають

Зима — це час зниження температур та чималої кількості свят, які нерідко відзначають з алкоголем.…

5 години ago

Популярна столиця Європи введе податок для туристів: скільки доведеться заплатити

У 2026 році в Единбурзі офіційно запровадять туристичний податок, що стане першим таким випадком у Шотландії.…

5 години ago

До 25 тисяч штрафу: кому із військовозобов’язаних дали 3 тижні на проходження ВЛК

Військовозобов'язані громадяни України, які раніше отримали статус обмежено придатних до військової служби, повинні самостійно пройти…

5 години ago

Водіїв попередили про 3 схеми обману під час аварій з пішоходами

Шахраї часто використовують інсценування наїзду на пішохода, щоб змусити водіїв відкупитися і не ставати фігурантами…

5 години ago

Нові тарифи на газ та доставку: який “сюрприз” готує комуналка у 2025 році

Для багатьох українців, особливо у холодні місяці, платежі за газ та збори за доставку чинять…

5 години ago

Студентів, які не складуть іспит з базової загальновійськової підготовки, відрахують з ВНЗ

З першого вересня 2025 року у вищих навчальних закладах розпочнеться базова загальновійськова підготовка. У Міноборони…

5 години ago