За словами завідувачки відділу технічних досліджень документів, лабораторії криміналістичних видів досліджень КНДІСЕ Вікторії Куліковської, кількість підроблених документів в українських переселенців викликає шок у європейських правоохоронців. Що саме найчастіше можна зустріти серед підробок і що з цим робити?
Вікторія Куліковська на прикладі дипломів на пластиковій основі пояснила, що саме сьогодні підробляють в документах. «Правоохоронці «накрили» цех і поступили ось такі заготовки дипломів. У них є гарна голограма. І так підробляються не тільки дипломи, а й свідоцтва власності на авто, свідоцтва актів на землю, водійські посвідчення. Вони мають в собі захисні голографічні елементи. Справ в тому, що якість таких підробок зростає. Вони дуже захищені певними реквізитами», – зауважила Куліковська.
Вона вважає, що на розвиток цієї тенденції вплинула, в тому числі, і війна в Україні.
«Наші люди хочуть виїхати за кордон, і вони таким чином заказують той документ, що їм потрібен. Масово саме документи, які посвідчують особу – їх дуже багато підробляють. Як пластикові, так і паперові. За кордоном правоохоронці тих країн, що нас прихистили, стикнулися з дуже великою кількістю підробок. В інтернеті пропонують, що можна замовляти і навіть буде зчитуватися QR-код. Воно так і є! Коли ми вивчали це питання, то ми зрозуміли, що код можна згенерувати. Наш народ швидко і потужно вчиться цьому», – сказала Куліковська.
У ряді випадків визначити фальсифікований документ можливо лише із застосуванням спеціальних технологій у ході проведення експертизи, кажуть юристи.
За підробку офіційних документів та посвідчень кримінальну відповідальність передбачено статтею 358 КК України. Залежно від ступеня тяжкості вчиненого протиправного діяння та кваліфікуючих ознак винному може бути призначено покарання у вигляді:
Якщо людина намагається використати підроблений документ задля ухилення від призову на військову службу або перетину кордону, відповідальність може наставати за ч. 4 ст. 358 КК, що карається штрафом до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до двох років.
“Коли людина використовує підроблений документ, то органи національної поліції вважають це фактичною співучастю. Якщо особа надавала дані та інформацію про себе, і це все доведуть органи, то це буде співучастю у підробленні документів або використання завідомо підробленого документа”, – пояснив юрист та адвокат Ростислав Кравець.
При цьому він зауважує, що особи, які підробляли документи, будуть нести відповідальність за те, що вони робили. Однак що стосується осіб, які користувалися цими документами, то їх буде вкрай важко притягнути до відповідальності.
“Наприклад, махінації із ВЛК. Тут будуть нести відповідальність лікарі. Також підробляють Дію, посвідчення водія, закордонні паспорти. Не має значення, у воєнний час ці документи підроблялися чи у мирний — це буде розглядатися або як підробка документів, або як використання підроблених документів. За це встановлюють кримінальну відповідальність”, – попереджає Кравець.
Ілон Маск, засновник Tesla і SpaceX, оновив свій фінансовий максимум, досягнувши статків у $347,8 мільярда. Ключовим…
Постанова Кабінету Міністрів України, яка набула чинності наприкінці жовтня 2024 року, запроваджує важливі зміни до…
І знову в Україні розпочалися віялові вимкнення електроенергії. А це означає, що із приготуваннях їжі…
Дональд Трамп, який став переможцем на виборах у США, однозначно має певні "важелі, щоб вплинути на…
Домовитися з Путіним неможливо, тож президент Володимир Зеленський повинен мати план дій на випадок, якщо Україну примушуватимуть…
Опублікований документ містить перелік політичних убивств, скоєних російськими спецслужбами від початку 2000 року, коли до…