Вже по 200 грн: основний продукт у кожному будинку став предметом розкоші

Очікується, що ціни на часник в Україні залишаться високими через суттєвий дефіцит. Тим часом у Європі вартість часнику зросла майже у півтора рази порівняно з ціною в Україні. На цьому наголошують аналітики EastFruit.

На середину грудня вартість часнику впевнено перевищила 200 грн за кілограм, встановивши новий рекорд для країни. Це значне зростання, оскільки навіть під час пандемії ціна була значно нижчою.

До війни часник вирощувався у великих обсягах, але зараз на внутрішньому ринку спостерігається дефіцит, а якісний імпорт надто дорогий для підтримки регулярних поставок.

Сергій Шиш, керівник гурту «Єврошок», поділився, що знайти навіть дві тонни комерційно-життєздатного часнику від місцевих виробників стало рідкістю. Постійного великомасштабного виробництва немає, а те небагато, що збирається, надходить із приватних городів, які часто не підходять для роздрібної торгівлі або промислового використання.

Різке зростання цін обумовлено сукупністю факторів. По-перше, попит на часник різко зріс у європейських країнах, оскільки все більше іммігрантів прибуває з регіонів, де часник відіграє ключову роль у кухні. У таких країнах, як Німеччина та Австрія, вартість за кілограм коливається близько 6 євро, а в деяких місцях сягає 20 євро.

На додаток до цього зростає розрив між попитом та пропозицією. Іспанія, основний виробник часнику в ЄС, вичерпала запаси через несприятливі погодні умови, зростання витрат на робочу силу та логістичні проблеми.

Часник

Інші постачальники, наприклад, з Південної Америки також вичерпали свої запаси, що призвело до ще більшого зростання цін. Більше того, європейські постачальники стикаються зі штрафами за перевищення лімітів імпорту китайського часнику, що ще більше сприяє зростанню цін.

Щодо України, імпорт часнику став непомірно дорогим, а місцевого виробництва далеко не достатньо для задоволення попиту. Іноді невеликі партії експортуються до Японії, але це не поширено.

Дані Державної служби статистики показують скорочення площі земель, відведених під вирощування часнику, на 15% за останні чотири роки, і зараз у виробництві знаходиться близько 21 000 гектарів. Більшість їх управляється невеликими сімейними фермами, і деякі оптовики вважають, що офіційна статистика може завищувати фактичну площу виробництва часнику.

Шиш пояснив, що цього року він не бачив жодного поля часнику площею понад два гектари, тоді як до війни були поля площею від 50 до 70 га. Однією з головних перешкод для вирощування часнику в Україні є потреба у великій робочій силі, оскільки за останні п’ять років не імпортувалося жодної спеціалізованої техніки для посадки, калібрування чи збирання часнику.

Романчук Микола

Recent Posts

Названо найкращі країни світу для пенсіонерів: рейтинг

Нове дослідження продемонструвало, пенсіонери яких країн живуть найкраще. Лідерами рейтингу стали Швейцарія, Норвегія  та Ісландія. До першої…

5 хв. ago

Вчені створили “токсичних самців” комарів для боротьби зі смертельними хворобами

Дослідники з Університету Маккуорі в Австралії представили інноваційний метод боротьби з комарами — переносниками таких…

12 хв. ago

В оренду здають квартиру площею всього 6 квадратів: який вигляд вона має

В Японії в оренду здають крихітку квартиру. Її площа становить всього 6 квадратних метрів. Люди…

21 хв. ago

Найкращі авто для молодих водіїв: рейтинг 2025 року

Покоління Z, або зумери, при виборі автомобіля керуються дещо іншими критеріями, ніж попередні покоління. Згідно зі статистикою,…

30 хв. ago

Путін почав боятися своїх військових: що сталося

У Росії дедалі частіше виникають неконтрольовані ситуації, коли окремі особи можуть повторити заколот, схожий на…

38 хв. ago

Податок на нерухомість 2025 року: хто і скільки повинен платити та які будуть штрафи

У першому півріччі 2025 року Державна податкова служба повинна повідомити власників нерухомого майна про необхідність…

49 хв. ago