Українцям розповіли, на яку пенсію можуть розраховувати фізичні особи-підприємці (ФОП).
Як передає “Хвиля”, про це йдеться у матеріалі Фокус.
Питання пенсійного забезпечення є актуальним для багатьох громадян. Однією із ключових тем у цьому контексті є розуміння того, на які виплати можна розраховувати. Зокрема це цікавить фізичних осіб-підприємців.
Справа в тому, що у них буде стаж для пенсії, якщо вони сплачують Єдиний соціальний внесок. Розмір їх виплат при цьому залежатиме від того, скільки років у особи страхового стажу та з якого доходу виплачувались пенсійні внески та ЄСВ,
Зазвичай ФОП отримують мінімальну пенсію. Це пов’язано з тим, що ЄСВ найчастіше підприємець платить за мінімальною заробітною платою.
“Для того щоб людині, в тому числі ФОП, було зараховано страховий стаж за місяць, останній має сплатити мінімальний внесок ЄСВ (Єдиний соціальний внесок – обов’язкові відрахування на загальнодержавне соціальне страхування) – 1760 гривень за такий місяць. У цьому випадку пенсія також буде мінімальна – 2 361 гривень”, – пояснила адвокат АТ “Фомін та партнери” Юлія Степаненко.
Отже, якщо підприємець сплачує менше мінімального внеску, то йому буде зараховано стаж не за весь місяць, а лише певну кількість днів пропорційно до суми.
Для формування страхового стажу важливо, щоб підприємець сплачував пенсійні внески щонайменше у мінімальному розмірі. Якщо внески були меншими за мінімум, то законодавство передбачає формулу для визначення, скільки днів цього місяця будуть зараховані до страхового стажу. Таким чином, можлива ситуація, коли за повний відпрацьований місяць до стажу буде включено лише кілька днів.
Якщо підприємець регулярно перераховував пенсійні внески, навіть якщо вони були меншими від мінімального розміру, у нього формуватиметься страховий стаж. Але фактична кількість днів, включених до стажу, залежатиме від розміру сплачених внесків відповідно до встановленої законом формули розрахунку. Також на розмір пенсії впливає дохід, яким сплачувались внески.
Для підприємців порядок сплати внесків, що впливають на страховий стаж та розмір майбутньої пенсії визначається системою оподаткування. Підприємці, які працюють на єдиному податку, можуть самостійно обирати розмір доходу, з якого сплачуватимуть єдиний соціальний внесок (ЕСВ). Проте є обмеження – дохід не може бути меншим за одну мінімальну заробітну плату і не може перевищувати 15 мінімальних зарплат. При цьому сплата ЄСВ для них є обов’язковою.
Підприємці на загальній системі оподаткування сплачують ЄСВ із чистого доходу, але й для них встановлені обмеження – від однієї до 15 мінімальних зарплат на місяць. Якщо чистий дохід за місяць перевищує 15 мінімальних зарплат, ЄСВ нараховуватиметься лише із суми, еквівалентної 15 мінімальним зарплатам.
Загалом, якщо дохід підприємця за місяць перевищує розмір мінімальної заробітної плати, це може призвести до збільшення його майбутньої пенсії.
“Але слід також враховувати, що всі відомості про стаж і дохід, який буде враховуватись при нарахуванні пенсії, за період, коли подано звіти, можна подивитися вже зараз на сайті Пенсійного фонду у своєму електронному кабінеті, пройшовши необхідну реєстрацію”, – пояснила адвокат Ганна Даніель.
У грудні 2024 року в Україні було запроваджено нові умови оподаткування, що стосуються ФОП. Одним із…
Діючому судді Господарського суду міста Києва повідомлено про підозру у державній зраді. Про це повідомляє Офіс Генерального…
Нещодавнє випробування ракети Starship, яка є найбільшою і найпотужнішою ракетою-носієм у світі, закінчилося тим, що верхній ступінь…
Скандальний український політик Євген Мураєв, якого підозрюють у державній зраді, повідомив, що живе та працює…
Обраний президент Дональд Трамп планує випустити указ, який підносить криптовалюти до рангу пріоритетних напрямів політики і дає…
Ексведучий телеканалу очільника забороненої в Україні партії «Опозиційна платформа – За життя» Віктора Медведчука Макс…