В Україні від 18 травня 2024 року набув чинності новий закон про мобілізацію. Разом із ним змінюються критерії визначення придатності військовозобов’язаного. Міноборони затвердило перелік хвороб, з якими можуть призвати на фронт або на службу в тилу.
Статус “придатний” надаватимуть особам, що мають:
Придатними до служби в тилу (у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, установах, медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони) ВЛК визнаватиме осіб з таким діагнозом:
Діагнози для надання статусу “придатний”:
Придатні до служби в тилу, діагнози:
Анемії, порушення згортання крові, пурпура, геморагічні стани, інші хвороби крові та кровотворних органів; деякі порушення із залученням імунного механізму (усі види саркоїдозу, імунодефіцити).
Усі хвороби щитоподібної залози (за виключенням новоутворень); усі типи цукрового діабету та інших порушень регуляції глюкози; порушення інших ендокринних залоз; недостатнє та надмірне харчування, порушення обміну речовин (усі види ожиріння, функціональна гіпербілірубінемія, ліпоматоз).
За наявності цих хвороб:
Органічні, симптоматичні (екзогенні) психічні розлади (усі види деменцій, органічний амнестичний синдром, психічні розлади внаслідок ураження головного мозку або внаслідок соматичної хвороби; розлади особистості та поведінки внаслідок ураження головного мозку).
За наявності цих діагнозів:
Розлади психіки та поведінки внаслідок вживання психоактивних речовин (алкоголю, опіоїдів, канабіоїдів, седативних, снодійних, кокаїну, галюциногенів, летючих розчинників, наркотичних засобів та інших).
За наявності цих діагнозів:
Ендогенні психози (шизофренія, шизотиповий розлад, хронічні маячні розлади, гострі та транзиторні психічні розлади, шизоафективні розлади, маніакальний епізод, біполярний афективний розлад, стійкі та інші розлади настрою (афективні).
За наявності цих діагнозів:
Невротичні, пов’язані із стресом і соматоформні розлади (фобійні, тривожні, обсесивно-компульсивні, адаптаційні, соматоформні та інші невротичні розлади, неврастенія, реакції на тяжкий стрес, ПТСР, депресивний епізод).
За наявності цих діагнозів:
Поведінкові синдроми, розлади особистості та емоцій; розлади поведінки та емоцій у підлітковому та зрілому віці; розлади звичок та спонукань, статевої ідентифікації, сексуальні розлади, специфічні розлади мовлення та мови, здібностей до навчання, розлади рухової функції, розлади, пов’язані з психологічним розвитком тощо.
За наявності цих діагнозів:
При постановці діагнозу розумова відсталість легкого ступеня ВЛК надаватиме статус придатного до служби в тилу.
Запальні хвороби центральної нервової системи, їх наслідки (усі форми бактеріального та неуточненого менінгіту, енцефаліт, мієліт, енцефаломієліт, внутрішньочерепний та внутрішньохребтовий абсцес).
За наявності цих діагнозів:
Хвороби центральної нервової системи, їх наслідки (системні атрофії; екстрапірамідні, дегенеративні хвороби, церебральний параліч, паралітичні синдроми, хвороба Паркінсона, розсіяний склероз, усі види дистоній, дитячий церебральний параліч, паралітичні стани, гідроцефалія, токсична енцефалопатія та інші).
За наявності цих діагнозів:
Епізодичні та пароксизмальні розлади (епілепсія та епілептичні синдроми, епілептичний статус, мігрень, розлади сну, в тому числі апное сну).
За наявності цих діагнозів:
Хвороби периферичної нервової системи (ураження черепних нервів, нервових корінців та сплетінь, полі-, мононейропатії, усі форми міастеній, міопатії, хвороби нервово-м’язового з’єднання та м’язів), (дорсалгія, радикулопатія, цервікалгія, ішіас, люмбаго та інші).
За наявності цих діагнозів:
Хвороби повік, сльозового апарату, орбіти та кон’юнктиви, вади їх розвитку.
За наявності цих діагнозів:
Хвороби склери, рогівки (рубці та помутніння, дегенеративні захворювання), райдужної оболонки, циліарного тіла, кришталика (усі види катаракти), судинної оболонки; хвороби скловидного тіла та очного яблука; неврит зорового нерва, хвороби та ураження зорового нерва та зорових шляхів, інші хвороби ока та його придаткового апарату.
За наявності цих діагнозів:
Статус придатного до служби в тилу надаватимуть за діагнозом відшарування та розрив сітківки будь-якої етіології на одному або обох очах після успішного хірургічного лікування.
При наявності усіх форм глаукоми:
Зорові розлади, пов’язані з хворобами м’язів ока є підставою для надання статусу придатного до служби в тилу у разі наявності стійкого паралічу рухових м’язів за відсутності диплопії; співдружної косоокості за відсутності бінокулярного зору.
Порушення рефракції та акомодації (гіперметропія, міопія, астигматизм, анізометропія, пресбіопія та інше).
За наявності цих діагнозів:
Розлади зору та сліпота (амбліопія, диплопія, сліпота та знижений зір одного, обох очей, порушення кольоровідчуття тощо).
За наявності цих діагнозів:
Статус “придатний” надається за наявності:
Статус придатного до служби в тилу – двобічна тяжка приглухуватість (вирахуване середньоарифметичне значення порогів слуху на частотах 0,5; 1; 2 та 4 кГц за даними порогової тональної аудіометрії знаходиться в межах 65-80 дБ).
Некоронарогенні хвороби серця, легеневе серце і порушення легеневого кровообігу, усі форми кардіоміопатії, порушення серцевого ритму та провідності, дегенерація (дистрофія) міокарду, пролапс мітрального клапана та інші ураження клапанів серця, наслідки хірургічних втручань з приводу вроджених або набутих вад серця, що супроводжуються серцевою недостатністю.
За наявності цих діагнозів:
Гіпертонічна хвороба, вторинна гіпертензія.
Ішемічна хвороба серця (усі форми стенокардії, гострий та повторний інфаркт міокарда, їх ускладнення); хронічна ішемічна хвороба серця (атеросклеротична хвороба серця, аневризма серця, коронарної артерії, наслідки хірургічних втручань на судинах серця, імплантації штучного водія ритму та інші, що супроводжуються серцевою недостатністю).
За наявності цих діагнозів:
Цереброваскулярні хвороби (субарахноїдальний, внутрішньошлуночковий, внутрішньочерепний (не травматичний) крововилив, транзиторні церебральні ішемічні напади і споріднені з ними синдроми, інфаркт головного мозку, інсульт (геморагічний, ішемічний), його наслідки, закупорка, стеноз, емболія, тромбоз, аневризма прецеребральних, базилярної, сонної, хребтової артерій; церебральний атеросклероз, гіпертензивна енцефалопатія, наслідки хірургічних втручань).
За наявності цих діагнозів:
Хвороби артерій, артеріол та капілярів; набутий артеріовенозний свищ, спадкова гемолітична телеангіектазія, непухлинний невус; хвороби вен, лімфатичних судин та вузлів з незначними порушеннями кровообігу та функцій; за наявності об’єктивних даних без порушень кровообігу та функцій – надається статус придатного до служби в тилу.
Усі форми геморою:
Повністю придатними визнаватимуть за наявності таких захворювань: поліпозні, негнійні або гнійні синусити; парези та паралічі гортані з помірним порушенням функції голосоутворення та дихання; спастична дисфонія середньої тяжкості; хронічний декомпенсований тонзиліт; стійкий розлад барофункції вуха або навколоносових пазух, а також викривлення носової перетинки з порушенням носового дихання.
Якщо в особи діагностований хронічний бронхіт, емфізема, хронічна обструктивна хвороба легенів, бронхоектатична хвороба; хвороби легенів, спричинені зовнішніми агентами, пневмоконіози, хронічні пневмоніти, ідіопатичний фіброзуючий альвеоліт, легеневий альвеолярний протеїноз, гемосидероз та інші дисеміновані захворювання легень; хронічні гнійні та некротичні хвороби, хвороби плеври, інші хвороби органів диханняабсцес легені та середостіння, піоторакс та інші, ВЛК надаватиме статус:
Хворих на інтермітуючу бронхіальну астму визнаватимуть повністю придатними.
Якщо діагностована персистуюча бронхіальна астма середньої тяжкості; легка персистуюча бронхіальна астма – статус придатного до служби в тилу.
Військовозобов’язаний буде визнаний повністю придатним за наявності таких хвороб і станів:
Статус придатного до служби у тилу (військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах, медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони надаватимуть особам з такими хворобами органів травлення):
Статус придатного надаватимуть за наявності діагнозу:
Статус придатного до служби в тилу:
Поліартроз, коксартроз, гонартроз, інші артрози, ураження надколінка, внутрішньосуглобові ураження коліна та інших суглобів; хвороби та ураження м’язів, синовіальної оболонки та сухожилків, бурсопатії, ентезопатії, ураження плеча; остеопороз кісток з патологічним або без патологічного перелому, остеомаляція у дорослих, уповільнене зрощення перелому, стресові переломи, фіброзна дисплазія кісток, остеомієліт, остеонекроз, хвороба Педжета, юнацькі остеохондрози кісток (крім хребта), інші остеохондропатії та ураження хряща.
За наявності цих діагнозів:
Набуті деформації та дефекти пальців кисті та стопи, набуті деформації кінцівок, набута плоскостопість; фібробластичні порушення.
За наявності цих діагнозів:
Хвороби хребта (дорсопатії) та їх наслідки (кіфоз і лордоз, сколіоз, остеохондроз хребта, спондилоліз, спондилолістез, ураження міжхребцевих дисків, інші дорсопатії):
За наявності цих діагнозів:
Гломерулярні та тубулоінтерстиціальні хвороби нирок (нефротичний синдром, хронічний інтерстиціальний нефрит, гострий пієліт, пієлонефрит, тубулоінтерстиціальний нефрит, хронічний первинний пієлонефрит, нефропатії, ниркова недостатність).
За наявності цих діагнозів:
Обструктивна уропатія та рефлюкс-уропатія, вторинний пієлонефрит, сечокам’яна хвороба, інші хвороби нирки і сечоводу, зморщена, мала нирка, набута кіста нирки, цистит, хвороби сечового міхура, невенеричний уретрит, стриктура уретри, інші хвороби уретри та сечовивідної системи.
Хвороби чоловічих статевих органів (гіперплазія простати, аденома, фіброаденома та міома простати, запальні та інші хвороби простати, гідроцеле та сперматоцеле, перекручування яєчка, орхіт та епідидиміт, чоловіча безплідність, надмірна крайня плоть, фімоз і парафімоз, лейкоплакія статевого члена, баланопостит тощо).
Хвороби молочної залози (фібрознокістозна мастопатія, кісти молочних залоз, аденоматоз, ектазія протоків, гіпертрофія молочних залоз, мастодінії, виражений птоз).
Запальні хвороби органів малого тазу у жінок (сальпінгіт і оофорит, запальна хвороба матки, запальна хвороба шийки матки, інші запальні хвороби жіночих тазових органів, хвороби бартолінової залози, інші запальні хвороби піхви і вульви).
Незапальні хвороби жіночих статевих органів (ендометріоз, випадіння статевих органів у жінок, уретероцеле, грижа сечового міхура, свищі із залученням жіночих статевих органів, незапальні хвороби яєчників, фаллопієвих труб та широкої зв’язки матки, фолікулярна кіста яєчника, кіста жовтого тіла, поліпи жіночих статевих органів тощо).
Вроджені вади розвитку органів та систем; целіакія; вроджені вади розвитку та деформації кістково-м’язової систем; хромосомні аномалії.
Переломи кісток черепа та обличчя, перелом склепіння черепа, кісток обличчя, верхньої та нижньої щелепи; травми носа, вуха, губи та ротової порожнини; ушкодження структур слухової системи; травми ока та орбіти; травми горла, трахеї, гортані; внутрішньочерепна травма (струс, контузія, здавлення, наявність чужорідного тіла, крововиливи внаслідок травми); травма зорового нерва та його провідних шляхів, інших черепних нервів; наслідки ураження центральної нервової системи від дії зовнішніх чинників.
Травми хребта, спинного мозку, кровоносних судин, нервових сплетінь та периферичних нервів (переломи хребта на будь-якому рівні, перелом хребця, дуги хребця, остистого, поперечного відростка, вивих, підвивих хребця, розрив міжхребцевого диска; розрив, здавлення, струс, набряк та крововилив спинного мозку).
Травми внутрішніх органів грудної, черевної порожнин, органів, розташованих позаочеревинно, органів тазу, політравма.
За наявності цих діагнозів:
Травми верхніх та нижніх кінцівок (переломи кісток, травматичне пошкодження кровоносних судин, невилучені металеві конструкції), переломи ребер, грудини, лопатки, ключиці, переломи кісток тазу.
За наявності цих діагнозів:
Розлади вегетативної нервової системи (ідіопатична периферична вегетативна невропатія (ідіопатична вегетативна недостатність — синдром Бредбері-Еглстона)) з синкопальними станами; сімейна дизавтономія (Райлі-Дея); багатосистемна дегенерація, нейрогенна ортостатична гіпотензія (синдром Шая-Дрейджера).
За наявності цих діагнозів:
Помірне заїкання або недомовлення, що робить мову недостатньо виразною – статус “придатний”.
Заїкання із захлинанням високого ступеня, що охоплює весь мовний апарат та робить мову мало зрозумілою; ангіотрофоневроз кінцівок I-II стадії; неорганічний енурез – статус придатного до служби в тилу.
Після довгих років досліджень фахівці зрозуміли закономірність, що сприйняття часу змінюється з віком і важливо…
Садіння розсади — важливий етап для отримання багатого врожаю. Правильний час для цього залежить від…
Сьогодні міністр оборони Ллойд Остін вирушить на авіабазу Рамштайн у Німеччині, де 9 січня він…
Німеччина очолює дискусії в Європейському Союзі щодо послаблення санкцій проти Сирії, запроваджених за часів режиму диктатора…
Національний банк України запровадив нові рекомендації щодо посилення фінансового моніторингу в банківському секторі, спрямовані на…
Сполучені Штати Америки запровадили санкції проти одного з найближчих соратників угорського прем'єр-міністра Віктора Орбана . Санкції введено…