Масова мобілізація: за що можуть анулювати надану відстрочку

Закон України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” № 3633, ухвалений у травні, суттєво обмежив коло осіб, які мають право на відстрочку від мобілізації. Станом на початок серпня жодних змін до цього законодавчого акту, що стосувалися б порядку надання відстрочок, внесено не було. Це означає, що тисячі українців, які раніше могли розраховувати на відстрочку, тепер підпадають під загальну мобілізацію.

Хто має право на відстрочку від мобілізації, а хто ризикує її втратити, розповів Антон Ревенко, член Асоціації правників України, юрист-практик у сфері військового права та мобілізації, 

Мобілізація з 1 серпня: хто не матиме права на відстрочку

Так, права на відстрочку від мобілізації не матимуть:

  • студенти та аспіранти, які навчаються на заочній або вечірній формі;
  • студенти та аспіранти, які здобувають другу, третю вищу освіту (якщо рівень освіти такий самий чи нижчий за раніше здобутий);
  • багатодітні чоловіки, які мають заборгованість з аліментів (розмір заборгованості має перевищувати суму платежів за три місяці, але у разі погашення відстрочку можливо оформити);
  • особи, які доглядають за дружиною/чоловіком з інвалідністю III групи, якщо вона не встановлена внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок (кінцівки), кистей (кисті), стоп (стопи), одного з парних органів, психічного розладу, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів;
  • деякі чоловіки, які доглядають за особами з інвалідністю I та II групи (якщо є інші невійськовозобов’язані працездатні члени родини, які можуть здійснювати догляд);
  • особи, які мають статус Обмежено придатний (наразі таку категорію скасували), якщо ВЛК визнає чоловіка придатним;
  • неповнорідні брати загиблих на війні військових (право на відстрочку від мобілізації мають лише рідні);
  • чоловіки, які під час повторної медкомісії визнані здоровими.

За словами юриста, право на відстрочку від мобілізації втратять чоловіки, якщо установа чи підприємство, де вони працюють, завершила і не поновила для них бронювання.

– Якщо громадянин мав від підприємства бронь, але звільнився, то керівництво установи подає документи до ТЦК про звільнення, і бронь у такому разі анулюється, – наголошує Антон Ревенко.

Хто не матиме права на відстрочку

За словами юриста, вже наявну відстрочку від мобілізації можуть втратити ті, у кого закінчився термін дії і вони її не поновили.

Втратити відстрочку можна у разі завершення підприємством виконання мобілізаційного замовлення.

– Це означає, що підприємство було визнано критично важливим, оскільки виконувало певне мобілізаційне замовлення. Після того як за договором все поставлено та виконано, орган, який визнав це  підприємство критично важливим, повинен скасувати цей статус, – роз’яснює юрист Антон Ревенко.

Втратити відстрочку можна після завершення підприємством виконання робіт і надання послуг для забезпечення потреб ЗСУ. Наприклад, таке підприємство виконувало і завершило навчання операторів безпілотних систем або виробляло або закуповувало товари, необхідні для ЗСУ.

Втратити відстрочку від мобілізації також можна:

  • у разі позбавлення підприємства чи установи статусу критично важливого для функціонування економіки чи забезпечення потреб населення (у разі бронювання);
  • ліквідації органу влади чи підприємства, установи (у разі бронювання);
  • звільнення військовозобов’язаного з органу влади чи підприємства, установи та організації (у разі бронювання).

У військово-облікових документах чоловіків, які мають відстрочку від призову чи виключені з військового обліку за станом здоров’я, повинна бути інформація про отримання такої відстрочки чи виключення з військового обліку або довідка за формою, визначеною у додатку 6 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період, затвердженого постановою Кабміну від 16 травня 2024 № 560.

Мобілізація з 1 серпня: оновлення даних

16 липня сплив термін для оновлення даних військовозобов’язаними. Тим, хто цього не зробив, загрожує штраф від 17 тис. грн до 25,5 тис. грн.

Проте все ще є можливість оновити облікові дані – для цього треба прийти до ТЦК або ж зробити це в електронному кабінеті призовника, військовозобов’язаного та резервіста Резерв+. З 17 липня ЦНАПи не надають таку послугу.

Повістки поштою у серпні

З 17 липня 2024 року ТЦК зможуть надсилати повістки замовним поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення, згідно з постановою Кабміну № 560 від 16 травня.

Повістки надсилатимуть за адресами, вказаними під час оновлення військово-облікових даних.

Нагадаємо, що Верховна Рада продовжила воєнний стан та загальну мобілізацію до 9 листопада 2024 року.

Ольга Степанова

Recent Posts

Сповідь без священника. У Швейцарії церква встановила цифровий аватар Ісуса

У Швейцарії церква задля експерименту замінила у сповідальні священника на цифровий аватар Ісуса. Завдяки штучному інтелекту він…

6 години ago

Забудьте про пільги: пенсіонерів зроблять ще біднішим – за що тепер змусять заплатити

Як стало відомо, що в Україні пенсіонери можуть користуватися пільгами на сплату земельного податку, але вони не поширюються на…

6 години ago

Грабіжницькі націнки: магазини штучно завищують ціни на основні продукти

Продукти першої необхідності помітно подорожчали під тиском інфляції та інших факторів, а деякі торгові точки…

6 години ago

Від мобілізації не втекти: дані, які важко заперечити – скільки українців ще призвуть

Згідно з недавнім аналізом Financial Times, мобілізаційний резерв України становить близько 3,7 млн ​​чоловіків віком від 25…

6 години ago

За американське авто можуть відібрати права: на що звернути увагу

В Україні почастішали випадки штрафування водіїв вживаних автомобілів, привезених зі США. Причина криється в технічних…

6 години ago

Відповідь обов’язково буде: у Москві брязкають зброєю, сиплють погрозами та лякають світ Путіним

Останніми днями схоже, що у Москві з'явилася ще одна божевільна звичка. Після вечірніх лякалок Путіна,…

6 години ago