Українців хочуть змусити виплачувати борги за померлих родичів: у Раді зареєстрували законопроєкт

У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт, який пропонуює заборонити спадкоємцям відмовлятися від спадщини, якщо у померлого залишилися борги. Законопроєкт передбачає, що спадкоємець зможе вступити у спадок тільки після погашення боргів спадкодавця, але в межах вартості успадкованого майна. Таким чином, спадкоємці нестимуть відповідальність за борги померлих родичів, навіть якщо не мали до них жодного стосунку.

Про це йдеться в законопроєкті №11220. Ініціатором внесення законопроєкту став член депутатської групи “Відновлення України” Олександр Лукашев.

У пояснювальній записці до законопроєкту зазначено, що бувають випадки, коли майно, отримане спадкоємцем у спадок, обтяжене певними борговими зобов’язаннями. У такому разі, статтею 1282 Цивільного кодексу України передбачається зобов’язання для спадкоємця задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, отриманого у спадщину.

Автори документа пояснюють, що незважаючи на законне право спадкоємців відмовитися від спадщини, дехто зловживає ним, відмовляючись від майна, щоб уберегти його від стягнення за борги спадкодавця. Такі дії завдають шкоди кредиторам, які не можуть отримати належні їм кошти. Тому пропонується законодавчо обмежити можливість відмови від спадщини в разі наявності боргів.

“Ухвалення законопроєкту забезпечить дотримання принципів доброчесності та сумлінності в цивільних правовідносинах, та виконання боргових зобов’язань перед кредитором спадкоємцем у межах вартості майна, отриманого у спадщину”, – зазначають автори.

Боргові зобов’язання у спадок

Законодавство України передбачає, що після смерті людини її спадкоємці ділять не лише майно, а й борги померлого. Сюди входять борги по кредитах, аліментах, компослугах, за рішенням суду тощо. Обов’язок погасити борг лягає на спадкоємця тільки в межах спадкового майна, яке він отримує. Згідно чинного законодавства України вимоги кредиторів не можуть перевищувати вартість прийнятого за спадщиною майна та погашаються лише у межах вартості даного майна.

Прийнявши спадок та боргові зобов’язання, спадкоємець повинен виплачувати борг і відсотки по ньому, якщо мова йде про банківський кредит. Причому платити доведеться не з дня прийняття спадщини, а з дня його відкриття, тобто з дня смерті спадкодавця. За невиконання даних зобов’язань з спадкоємця можуть бути стягнуті відсотки, що підлягають сплаті.

Нагадаємо, що в Україні 30 січня 2024 року набрали чинності зміни до закону щодо отримання спадщини. Вони вдосконалюють порядок відкриття й оформлення. Також зʼявився захист прав спадкоємців під час дії воєнного стану.

Ольга Степанова

Recent Posts

“Лексуси”, земля та криптовалюта: ексзаступник генпрокурора незаконно розбагатів на 29 млн грн

Колишнього заступника генерального прокурора України викрили у незаконному збагаченні майже на 29 млн грн. Люксові авто…

1 годину ago

Вибори у Франції: опозиційні партії спробують запобігти перемозі правих на чолі з Ле Пен

Французькі опозиційні партії поспішно уклали угоди, щоб спробувати заблокувати перемогу ультраправого Національного об’єднання на чолі…

1 годину ago

Чи мобілізують чоловіка після оновлення даних у липні: як відбувається процес призову

Військовозобовʼязані громадяни повинні оновити свої військово-облікові дані до 16 липня. Про те, як надалі відбуватиметься процес…

1 годину ago

“Пішов на**й”: в Одесі клієнт ветеринарної клініки обматюкав ветерана війни

В Одесі у ветеринарній клініці спалахнув скандал. Туди прийшов чоловік з пуделем, побачив військового на протезах та…

1 годину ago

Члени відомої ОЗУ: встановлені особи підозрюваних у вбивстві чиновника у Запоріжжі

Правоохоронці встановили особи підозрюваних у скоєнні вбивства директора департаменту правового забезпечення Запорізької міської ради Максима Денщика. Обидва…

2 години ago

Bugatti за 190 мільйонів: за яке авто “всадили” Зеленську пропагандисти (фото)

Дружина президента України Олена Зеленська стала об'єктом дезінформаційної атаки. В інтернеті з'явилася підроблена інформація, де стверджується, що…

2 години ago