Мовний контроль у школах: батькам розкрили правду про штрафи і перевірки

Останніми днями український інтернет-простір заполонили суперечки навколо нового законопроєкту, спрямованого на українізацію шкільного середовища. Законопроєкт №12086, ініційований у Верховній Раді, передбачає заборону використання російської мови у школах, зокрема під час перерв.

Це викликало хвилю обговорень, спекуляцій і навіть з’явилися чутки про можливі штрафи за спілкування російською мовою. Міністр освіти і науки Оксен Лісовий в інтерв’ю ТСН пояснив, чого насправді очікувати від нового закону та як саме відбуватиметься його впровадження.

Оксен Лісовий наголосив, що законопроєкт не містить положень про штрафи для учнів чи їхніх батьків. За словами міністра, поширення інформації про грошові покарання – це маніпуляція, яка не відображає справжньої суті законопроєкту. Основною метою нових норм є створення україномовного середовища, яке б стимулювало учнів та вчителів спілкуватися українською.

шкільний урок

«Я вірю у свідомість людей», – зазначив Лісовий. Він підкреслив, що в Україні російська мова використовується як інструмент агресії та є передумовою для культурного і військового впливу з боку Росії. Саме тому Міністерство освіти прагне створити в школах умови, в яких діти зростатимуть у культурно-українському середовищі, але без застосування примусових штрафів чи покарань.

За словами Лісового, в законопроєкті передбачена відповідальність для адміністрацій шкіл, вчителів і директорів, які мають стежити за дотриманням україномовного середовища в школах. Штрафи як такі до механізму відповідальності не входять, однак директор і вчителі повинні забезпечувати, щоб освітній процес та спілкування на території школи відбувались українською. Їм рекомендується вести просвітницьку роботу, проводити заходи з популяризації української мови та надавати зауваження у разі порушення мовної політики.

Урок у школі, скріншот відео

Також міністр додав, що підтримка з боку вчителів має бути вмотивованою та толерантною: «Учитель може допомогти дитині перейти на українську мову, а дитина — батькам. Це досить складний психологічний бар’єр, але діти переходять на нову мову легше, ніж дорослі.»

За словами міністра, повна українізація шкіл – це питання національної ідентичності та безпеки держави. З огляду на поточну ситуацію в країні, держава не може ігнорувати, що російська мова лишається інструментом гібридної війни. Міносвіти наголошує, що створення україномовного середовища – не лише патріотичний крок, але й необхідна умова для майбутнього успіху кожного громадянина.

Лісовий також звернув увагу, що нововведення будуть адаптовані до реальних умов. Школам надаватимуть необхідну методичну допомогу, а вчителі отримають інструкції, як коректно працювати з дітьми з російськомовних родин.

Українізація шкіл не означає повного витіснення російськомовних учнів або вчителів, запевняє Міністерство освіти. Школам радять надавати підтримку російськомовним родинам, які можуть відчувати дискомфорт під час переходу на українську мову. Водночас очікується, що вчителі виявлятимуть розуміння до учнів, які лише починають перехід на українську мову, та допомагатимуть їм у цьому процесі.

Романчук Микола

Recent Posts

Чоловік проплив у гігантському гарбузі рекордні 73 км – фото

Американець нарешті здійснив свою мрію – виростити гарбуз, достатньо великий, щоб поплисти на ньому під…

8 хв. ago

Скелі віком у мільярди років можуть приховувати темну матерію, – учені

Дослідники вважають, що стародавні скелі, які існують ще з часу утворення Землі, можуть зберігати відбитки…

9 хв. ago

Напої, що допомагають схуднути: прості поради для вашого раціону

оли йдеться про напої для схуднення, найкращим варіантом залишається проста чиста вода. Вона не тільки…

15 хв. ago

Ціни б’ють по гаманцю: українці змушені економити на продуктах

Україна зіткнулася з новою хвилею здорожчання продуктів харчування. В умовах війни, інфляції та зростання податків,…

19 хв. ago

Мама стрибнула у Ніагарський водоспад із 9-річним сином та 5-місячною донькою – фото

Мама і двоє її малолітніх дітей загинули після стрибка у Ніагарський водоспад з висоти 60…

23 хв. ago

Секрет довголіття від 108-річної американки, яка почала бігати після 100

108-річна Джулія Хокінс із Батон-Руж, Луїзіана, прожила життя, яке можна описати лише як натхнення для…

26 хв. ago