Мовний контроль у школах: батькам розкрили правду про штрафи і перевірки

Останніми днями український інтернет-простір заполонили суперечки навколо нового законопроєкту, спрямованого на українізацію шкільного середовища. Законопроєкт №12086, ініційований у Верховній Раді, передбачає заборону використання російської мови у школах, зокрема під час перерв.

Це викликало хвилю обговорень, спекуляцій і навіть з’явилися чутки про можливі штрафи за спілкування російською мовою. Міністр освіти і науки Оксен Лісовий в інтерв’ю ТСН пояснив, чого насправді очікувати від нового закону та як саме відбуватиметься його впровадження.

Оксен Лісовий наголосив, що законопроєкт не містить положень про штрафи для учнів чи їхніх батьків. За словами міністра, поширення інформації про грошові покарання – це маніпуляція, яка не відображає справжньої суті законопроєкту. Основною метою нових норм є створення україномовного середовища, яке б стимулювало учнів та вчителів спілкуватися українською.

шкільний урокшкільний урок
шкільний урок

«Я вірю у свідомість людей», – зазначив Лісовий. Він підкреслив, що в Україні російська мова використовується як інструмент агресії та є передумовою для культурного і військового впливу з боку Росії. Саме тому Міністерство освіти прагне створити в школах умови, в яких діти зростатимуть у культурно-українському середовищі, але без застосування примусових штрафів чи покарань.

За словами Лісового, в законопроєкті передбачена відповідальність для адміністрацій шкіл, вчителів і директорів, які мають стежити за дотриманням україномовного середовища в школах. Штрафи як такі до механізму відповідальності не входять, однак директор і вчителі повинні забезпечувати, щоб освітній процес та спілкування на території школи відбувались українською. Їм рекомендується вести просвітницьку роботу, проводити заходи з популяризації української мови та надавати зауваження у разі порушення мовної політики.

Урок у школі, скріншот відео

Також міністр додав, що підтримка з боку вчителів має бути вмотивованою та толерантною: «Учитель може допомогти дитині перейти на українську мову, а дитина — батькам. Це досить складний психологічний бар’єр, але діти переходять на нову мову легше, ніж дорослі.»

За словами міністра, повна українізація шкіл – це питання національної ідентичності та безпеки держави. З огляду на поточну ситуацію в країні, держава не може ігнорувати, що російська мова лишається інструментом гібридної війни. Міносвіти наголошує, що створення україномовного середовища – не лише патріотичний крок, але й необхідна умова для майбутнього успіху кожного громадянина.

Лісовий також звернув увагу, що нововведення будуть адаптовані до реальних умов. Школам надаватимуть необхідну методичну допомогу, а вчителі отримають інструкції, як коректно працювати з дітьми з російськомовних родин.

Українізація шкіл не означає повного витіснення російськомовних учнів або вчителів, запевняє Міністерство освіти. Школам радять надавати підтримку російськомовним родинам, які можуть відчувати дискомфорт під час переходу на українську мову. Водночас очікується, що вчителі виявлятимуть розуміння до учнів, які лише починають перехід на українську мову, та допомагатимуть їм у цьому процесі.

Романчук Микола

Recent Posts

100 тисяч євро за переїзд: Італія платить за життя в горах — але є нюанс

На півночі Італії почали платити по 100 тисяч євро тим, хто готовий переїхати в гірські…

3 години ago

Не просто мішки: 10 хвороб, які ховаються під очима — ось список

Мішки під очима — не просто про втому чи косметику. Це може бути сигнал про…

3 години ago

ТЦК беруться за студентів: кого мобілізуватимуть вже у квітні

Студенти більше не можуть спати спокійно. У квітні ТЦК активніше перевірятимуть навчальні довідки. І якщо…

3 години ago

На Волині озброєний чоловік підстрелив єгеря і вбив його дружину

Кривава драма на Волині. У ніч проти 30 березня біля лісу в Луцькому районі невідомий…

4 години ago

Комуналка стане пасткою: не перевірив лічильник — платиш за сусідів

В Україні знову повернули обов’язкові перевірки лічильників. І хто проґавить — платитиме не за себе,…

4 години ago

Штрафи до 59 500 грн і тюрма до 5 років: як у квітні каратимуть ухилянтів

В Україні від квітня 2025-го посилюється відповідальність за спроби “вислизнути” від мобілізації. І мова вже…

4 години ago