Корупціонерам дозволили відкупатися від в’язниці за гроші: скільки це коштує

Верховна Рада України днями ухвалила законопроєкт №12039, який, за словами прихильників, спрямований на зміцнення антикорупційної політики. Противники ж кажуть, що це фактично легалізує «свободу за гроші» для корупціонерів. Закон дозволяє підозрюваним у корупційних злочинах укладати угоди зі слідством і в буквальному сенсі відкупатися від суворих тюремних строків.

За цей крок проголосували 263 народних депутати, і законопроєкт вже отримав підтримку Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та Національного антикорупційного бюро.

Народний депутат Ярослав Железняк виправдовує новий закон «відповідністю міжнародним зобов’язанням України», які, за його словами, важливі для подальшої фінансової підтримки від міжнародних донорів, зокрема за програмою Ukraine Facility Plan. Проте деякі аналітики зауважують, що така «відповідність» більше схожа на легалізацію політичної корупції.

Законопроєкт передбачає ряд змін для корупціонерів, серед яких:

  1. Скорочення строків: Підозрюваний, який піде на співпрацю зі слідством і допоможе викрити своїх спільників, може отримати скорочений строк ув’язнення. Наприклад, за злочин, який за кримінальним кодексом тягне на 8 років тюрми, тепер можуть дати лише 5 — якщо виявить «добровільність» у співпраці.
  2. Великі штрафи замість тюрми: За новими правилами, корупціонери можуть отримати «великий штраф», який варіюється залежно від тяжкості злочину. Так, за нетяжкий злочин штраф складатиме від 20 до 120 тисяч неоподатковуваних мінімумів (НМДГ), за тяжкий — від 120 тисяч до 6 мільйонів НМДГ, а за особливо тяжкий — від 270 тисяч до 12 мільйонів НМДГ. По суті, це забезпечує «гнучкість» для тих, хто готовий платити за свободу.
  3. Конфіскація майна: За угоди зі слідством суд може накласти конфіскацію майна як додаткове покарання. Відтепер, можливо, кримінальна еліта почне втрачати не лише гроші, але й нерухомість.
  4. Обмеження для організаторів: Окремо прописані правила для організаторів злочинних схем. Вони не зможуть уникнути тюремного строку, хіба що розкриють інших організаторів корупційних схем, що, як вважають скептики, виглядає як стратегія взаємного викупу серед кримінальних кланів.
  5. Відшкодування шкоди як «знижка»: У менш тяжких випадках, якщо фігурант компенсує збитки та виплатить призначений штраф, суд може призначити скорочений строк або обмежитися конфіскацією майна.

Терміновість ухвалення цього законопроєкту викликана необхідністю президентського підпису до кінця жовтня, щоб Україна отримала фінансову підтримку. Чи стане цей закон дієвим інструментом для поповнення бюджету чи лише відкриє двері для легального відкупу корупціонерів — питання, яке, ймовірно, турбуватиме українців ще довго.

Романчук Микола

Recent Posts

Українці масово скуповують валюту: екс-глава Ради НБУ назвав причину

Українці віддають перевагу валюті. З літа 2024 року в долари переводяться не лише нові, а…

10 хв. ago

Польща почала відгороджуватися від РФ та Білорусі: що будують на кордоні

Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск оголосив про будівництво системи оборонних укріплень на кордоні з Росією та…

12 хв. ago

За зйомку ТЦК на відео світить в‘язниця: правила мобілізації в Україні кардинально змінюються

В Україні настав час жорсткої правової відплати за будь-яке намагання "підглядати" за діяльністю ТЦК, а…

14 хв. ago

З наступного тижня в Україні можуть повернути погодинні відключення світла

З наступного тижня можуть відновитися відключення світла через похолодання. Про це попередив член наглядової ради…

30 хв. ago

Дональд Трамп дав інтерв’ю Такеру Карлсону: головне

У четвер увечері в штаті Аризона кандидат у президенти США Дональд Трамп дав інтерв'ю Такеру…

54 хв. ago

OpenAI запустила свій пошуковик на базі ChatGPT – чат-бот “відпустили” в інтернет

Компанія OpenAI, яка створила ChatGPT, оголосила про вихід на пошуковий ринок і запуск ChatGPTSearch – власної…

56 хв. ago