В Україні підлітки на замовлення російської ФСБ підпалюють військові автомобілі. Розповідаємо, як спецслужби РФ переконують українську молодь скоювати злочини.
У Харкові та області зафіксовано близько 40 випадків підпалів автомобілів, що належали військовим. Поліція встановила особи паліїв. Ними виявилися підлітки віком 12-18 років. Про це повідомив начальник Харківської ОВА Олег Синєгубов.
За його словами, палії через Telegram-канали отримували повідомлення від спецслужб РФ. Ворог пропонував за винагороду здійснити підпал того чи іншого об’єкта. За це їм обіцяли від 20 до 40 тис. грн.
Зазначимо, у Нацполіції вже повідомляли, що з початку 2024 року в соціальних мережах активізувалася діяльність російських спецслужб, які вербували підлітків віком від 13 років. Співробітники правоохоронних органів затримали юнаків, які за кошти, отримані від російських спецслужб, здійснювали підпал автомобілів ЗСУ.
Зокрема в Одесі кримінальна поліція викрила двох хлопців 13 та 16 років, які підпалили два автомобілі, що належали військовослужбовцям. Підлітків затримали разом із двома приятелями 16 та 18 років під час спроби підпалити ще одне авто.
А в Києві нещодавно підпалили кейсевак 3-ї окремої штурмової бригади. Авто доставили в столицю на ремонт. У бригаді закликали карати тих, хто це робить, просто на місці.
“Спалена машина — кейсевак Третьої штурмової бригади. Я, як командир, узгодивши це з керівництвом, спираючись на воєнний час і бойовий імунітет, даю усне розпорядження своїм бійцям, що в разі виявлення цих тварин, вища міра покарання застосовувалася б на місці. Такі речі мають бути показовими”, — сказав командир протитанкового батальйону 3-ї ОШБр Олег Романов.
За словами ексспівробітника СБУ Івана Ступака, спецслужбам набагато простіше виявити групу людей, ніж злочинців, які діють поодинці.
“З одного боку, здається, що спецслужби повинні вже щось зробити, якісь превентивні методи задіяти, щоб зупинити свавілля з підпалами автомобілів. Але з іншого боку, злочинець-одинак для спецслужб — велика проблема. Неважливо, про що йдеться: пограбування магазину, підпал, теракт. Групу легше виявити, бо простіше знайти зв’язки між різними людьми. А підлітки, які за завданням ФСБ підпалюють машини, не пов’язані між собою”, — міркує Ступак.
Експерт зазначає, що ускладнює роботу спецслужб велика кількість соцмереж.
“У нас скрізь соцмережі, молодь користується всім і якось превентивно вплинути можна тільки якщо все заборонити. Тоді не буде контакту підлітків із російськими спецслужбами. В іншому разі розкрити такі злочини складно. І проактивно специ можуть тільки займатися просвітницькою роботою: нагадувати, яка відповідальність за злочин, пояснювати, що гроші, які обіцяють росіяни, ніхто не отримає, що за вчинення злочину проти держави загрожує до 8 років в’язниці, а іноді можна “сісти” довічно. І якщо йдеться про неповнолітніх, відповідальність нестимуть батьки. Це велика просвітницька робота, яка, зокрема, має вестися школами та іншими навчальними закладами”, — продовжує Ступак.
За словами експерта, вербуванням українців для вчинення протиправних дій усередині країни займаються всі регіональні підрозділи ФСБ у РФ.
“Я місяць тому відкрив спам-кошик і побачив 3 пропозиції про співпрацю. Одне повідомлення було від ФСБ Чечні. У ньому автори пропонували діяти “разом проти бандитів” і гарантували анонімність. Це була масова розсилка, яку могли направити на сотні тисяч людей. І хтось із величезної кількості, погодиться співпрацювати”, — зазначає Ступак.
Експерт пояснює, що співробітники ФСБ шукають тих, хто готовий співпрацювати з ними проти України, в антиукраїнських пабліках, а також серед тих, кому гостро потрібні гроші. Наприклад, любителям онлайн казино, які постійно перебувають у боргах.
“Підлітків обирають тому, що вони не ставлять зайвих запитань. Їм пропонують великі для їхнього віку гроші, анонімність, кажуть, що кримінальна відповідальність не настає, якщо ти не досяг певного віку. Сила переконання на підлітків легше діє. Самі фсбшники працюють із різних точок РФ, людей шукають у соцмережах, а потім їхні ЗМІ показують розрив українського суспільства, дестабілізацію ситуації, можуть позиціонувати підлітків як пацифістів, які не люблять військових і не хочуть війни. Гроші, як уже казав, майже нікому не платять. У кращому разі 1-2 тисячі грн видадуть, решту покладуть собі в кишеню”, — резюмує Ступак.
У грудні 2024 року в Україні було запроваджено нові умови оподаткування, що стосуються ФОП. Одним із…
Діючому судді Господарського суду міста Києва повідомлено про підозру у державній зраді. Про це повідомляє Офіс Генерального…
Нещодавнє випробування ракети Starship, яка є найбільшою і найпотужнішою ракетою-носієм у світі, закінчилося тим, що верхній ступінь…
Скандальний український політик Євген Мураєв, якого підозрюють у державній зраді, повідомив, що живе та працює…
Обраний президент Дональд Трамп планує випустити указ, який підносить криптовалюти до рангу пріоритетних напрямів політики і дає…
Ексведучий телеканалу очільника забороненої в Україні партії «Опозиційна платформа – За життя» Віктора Медведчука Макс…