Загальну мобілізацію в Україні продовжено щонайменше до 7 лютого 2025 року.
Що потрібно знати про мобілізацію із 1 січня, розповідає Стіна.
Питання зниження мобілізаційного віку та демобілізації
Оскільки у медіа почастішали заяви щодо можливого зниження мобілізаційного віку в Україні до 18 років, представникам влади лише у грудні доводилося неодноразово спростовувати їх.
Президент Володимир Зеленський наполягає: Україна не повинна компенсувати нестачу обладнання та підготовку молодістю солдатів.
Запевняли і парламентарі, що у Верховній Раді немає жодних законодавчих ініціатив щодо зниження мобілізаційного віку з 25 до 18 років.
Законопроект про демобілізацію, за словами першого заступника міністра оборони України Івана Гаврилюка, майже розроблений, проте не може бути передано до парламенту, допоки не будуть підготовлені резерви військовослужбовців.
Водночас, додає адвокат, питання резервів військовослужбовців залежить від якості мобілізаційної політики держави.
Тому, продовжує експерт, насамперед мають бути переглянуті підходи до мобілізації, щоб забезпечити заклик справді вмотивованих фахівців, які зможуть ефективно виконувати бойові завдання.
Проте, каже фахівець, зниження мобілізаційного віку до 18 років у 2025 році не буде.
Хто може втратити відстрочку у січні 2025 року
Андрій Шабельников нагадує: 22 жовтня 2024 року набула чинності постанова Кабінету міністрів України №1204, відповідно до якої запроваджуються перевірки підприємств, установ, організацій на відповідність встановленим критеріям критично важливих для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
– Якщо внаслідок перевірки роботодавця позбавлять статусу критичності, працівники не матимуть права на бронювання та можуть втратити відстрочку, – каже експерт.
Також, каже фахівець, слід згадати про оновлені правила вступу до аспірантури, згідно з якими навчання за контрактом можливе лише на заочній чи вечірній формі, що не дає права на відстрочку.
Тому претенденти, які навчаються за контрактом, також можуть втратити право на відстрочку, підсумовує експерт.
Кого можуть мобілізувати у січні 2025 року
У січні 2025 року можуть мобілізувати військовозобов’язаних віком від 25 до 60 років, які придатні до військової служби та не мають права на відстрочку, згідно зі ст.23 Закону України “Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку”.
Також в окремих випадках можуть бути мобілізовані особи віком від 18 до 25 років, якщо вони проходили строкову військову службу або закінчували військову кафедру.
Чи передбачено зміни у врученні повісток у січні 2025 року
Зміни, зазначає Андрій Шабельников, зокрема стосуються порядку вручення повісток Укрпоштою.
Так, 8 жовтня 2024 року було затверджено постанову Кабінету міністрів України №1147, згідно з якою повістку від ТЦК представник пошти має вручити особисто в руки адресату.
Порядок денний як і раніше надсилається рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення, але тепер також повинен мати позначки Порядок ТЦК та Вручити особисто.
Якщо адресат не знаходиться за адресою, вказаною у військово-облікових даних у ТЦК, то працівник пошти повідомляє військовозобов’язаного за номером телефону про відправку або може залишити у поштовій скриньці повідомлення про отримання рекомендованого листа з приміткою Порядок денний ТЦК.
Адресат зобов’язаний протягом трьох днів з’явитися у відділення пошти та отримати рекомендований лист.
Якщо ж адресат не з’явився, то працівник пошти робить позначку «Адресат відсутній за вказаною адресою». Це підтверджують підписом та відбитком. Повертають рекомендований лист до ТЦК пізніше наступного робочого дня.
Голосування за створення Єдиного реєстру військовослужбовців
18 грудня Верховна Рада схвалила у другому читанні та загалом законопроект №12066, який передбачає створення Єдиного реєстру військовослужбовців.
Згідно з документом, в Україні діятиме єдина база даних щодо військовослужбовців ЗСУ та Державної служби спеціального транспорту.
Створений ще у 2017 році Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів інформаційно взаємодіятиме з Електронною системою охорони здоров’я.
Так Міноборони отримуватиме інформацію про результати медичних оглядів на визначення придатності до виконання військового обов’язку.
Також військовим нададуть Military ID – унікальний електронний ідентифікатор автоматизації в єдиній системі у сфері нацбезпеки та оборони.
З його допомогою захисники та члени їхніх сімей зможуть отримувати пільги та соціальні послуги.
Продовження бронювання через кібератаку на держреєстри
Через наслідки масованої кібератаки на держреєстри було автоматично продовжено на місяць (але не довше, ніж до 28 лютого 2025 року) бронювання, яке діяло на 19 грудня.
Тобто якщо бронювання працівників завершувалося 20 грудня 2024 року, його продовжили до 20 січня 2025 року.
Дозвіл на бронювання священиків
26 грудня Кабмін постановою №1498 вніс зміни до Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та воєнного часу, дозволивши бронювання священиків.
Наразі бронюванню підлягають священнослужителі, які обіймають посади, затверджені Державною службою України з етнополітики та свободи совісті.
Заброньовано може бути до 50% священиків кожної релігійної організації.
Поява інспекторів з військового обліку
25 грудня стало відомо про реєстрацію у Національному агентстві кваліфікацій нового професійного стандарту – інспектор з військового обліку.
Зареєстрований професійний стандарт стане орієнтиром для осіб, які ведуть військовий облік на підприємствах України.
Новації програми Резерв+
У додатку Резерв+ запрацював сервіс повторного уточнення військовослужбовців.
Тепер користувачі зможуть необмежену кількість разів (але не частіше ніж раз на тиждень) змінювати свої дані в реєстрі Оберіг – номер телефону, електронну пошту або адресу проживання.
Нагадаємо, що, згідно із законом, українці мають тиждень на повідомлення ТЦК про зміни даних.
До кінця лютого 2025 року в Міноборони планується напрацювати механізм отримання електронного спрямування для проходження військово-лікарської комісії (ВЛК) у додатку Резерв+.
У відомстві хочуть, щоб рішення військово-лікарської експертизи надходило не у паперовому вигляді до ТЦК, а в електронній формі до інформаційно-комунікаційних систем Міноборони, зокрема реєстру “Оберіг”.
У Японії померла жінка, яка була визнана Книгою рекордів Гіннесса найстарішою людиною, яка живе у світі. Про…
Журналісти проєкту "Наші гроші" виявили, що для будівництва захисту Дніпровської ГЕС виділено 4,36 млрд грн,…
З початку 2025 року в Україні набувають чинності нові правила щодо сплати податків і внесків,…
Західні партнери закликають Україну приймати рішення про зниження мобілізаційного віку, проте уряд такі плани поки…
Премʼєр-міністерка Італії Джорджа Мелоні розповіла про стосунки з мільярдером Ілоном Маском. Глава італійського уряду в…
Журналіст Дмитро Гордон озвучив черговий прогноз щодо припинення війни в Україні. Тепер він стверджує, що…