Водохреще-2025. Коли українці відзначатимуть свято за новим календарем

Після переходу Православної Церкви України (ПЦУ) на новоюліанський календар, свята з нерухомими датами, до яких звикли більшість українців, змістились. Змінилась і дата свята Хрещення Господнього – Водохреща.

Розповідаємо, коли тепер відзначають Водохреще в Україні, а також чи “змивають” насправді масові хрещенські купання людські гріхи.

Водохреще в Україні за новим календарем

Раніше значна частина церковних парафій в Україні дотримувалась юліанського церковного календаря, проте в сучасних реаліях його соціальний і культурний контекст докорінно змінилися.

Більшістю громадян він почав сприйматись не стільки як пов’язаний з давніми українськими традиціями, скільки як пов’язаний з російською церковною культурою.

У травні 2023 року за результатами Архієрейського Собору Української ПЦУ було схвалено постанову “Про врегулювання календарного питання в ПЦУ”.

Згідно з нею, Церква мала перейти на використання новоюліанського календаря, позбавленого низки недоліків юліанського і суттєво точнішого (ближчого до астрономічних подій), ніж григоріанський.

27 липня 2023 року – під час Помісного Собору ПЦУ – перехід України на інший календар було затверджено остаточно. Тож з 1 вересня 2023 року ПЦУ перейшла на новоюліанський церковний календар (оскільки саме ця дата є початком нового церковного року).

Через це всі “неперехідні” свята (з нерухомими датами) змістились на 13 днів раніше.

Раніше Водохреще (або Хрещення Господнє), яке є великим святом різдвяно-новорічного циклу й символізує хрещення Іоаном Хрестителем Ісуса Христа на річці Йордан на старовинній паломницькій переправі, відзначали 19 січня.

Однак зараз, згідно з новоюліанським календарем, Водохреще припадає на 6 січня. У 2025 році це буде понеділок.

Зазначимо, що це церковне свято збігається зі ще одним – Богоявленням (адже після хрещення Ісус являє себе людям як Месію та Спасителя).

Свято Водохреще відзначатиметься 6 січня 2025 року (скриншот: pomisna.info)

Чи “змивають” гріхи масові хрещенські купання

Розповідаючи про святкування Хрещення Господнього, у ПЦУ розвінчали міф про буцімто давню українську традицію – масові хрещенські купання.

Українцям пояснили, що “мода на масові пірнання в ополонку” активізувалась останнім роками (у другій половині 1990-х – на початку 2000-х років).

“Мотивація у кожного різна: хтось “змиває гріхи”, хтось випробовує можливості свого тіла, а хтось аргументує це дотриманням “давньої української традиції”. Останнє твердження – цілком помилкове! У нашого народу такої традиції, пов’язаної зі святом Богоявлення, не було”, – зауважили у ПЦУ.

До середини ХХ століття ані етнографи, ані історики не фіксували нібито “традиційних” масових пірнань українців у крижану воду з нагоди свята Хрещення Господнього.

Немає описів такого дійства ані у давніх джерелах, ані у дослідженнях про традиції козацької України, ані у спогадах людей старшого віку. Тож цей звичай в Україні має новітнє, а не старовинне, походження.

Крім того, у ПЦУ наголосили, що “абсолютно помилковим є судження, ніби купання у крижаній воді після водосвяття “змиває” усі гріхи“.

“Яким чином їх можна “змити”? Хіба сам фізичний акт занурення в освячену воду, без покаяння у гріхах, може призвести до їх подолання? Жодного церковного припису для звершення такого дійства на свято Богоявлення немає”, – наголосили в Церкві.

Українцям пояснили, що дорога до вічного блаженного життя та спасіння лежить виключно через:

  • щире каяття у гріхах
  • молитву
  • любов до Бога
  • любов до ближніх

“Звільнити душу від гріха може лише Господь, бачачи ваше щире покаяння та участь в Таїнствах Сповіді й Причастя”, – додали у ПЦУ.

Уточнюється водночас, що Церква не забороняє пірнати у зимову воду, адже це – право і вибір кожного.

“Але ми закликаємо не вважати цю дію церковною, пов’язаною зі святкуванням Хрещення Господнього. Хто робить такий вибір – має чинити це усвідомлено та відповідально, ретельно зважуючи всі “за” і “проти”: стан здоров’я, причини для такого вчинку, можливі наслідки”, – підсумували у ПЦУ.

Ткаченко Валентина

Recent Posts

Вісцеральний жир на животі: як позбутися?

Вісцеральний жир, що накопичується навколо внутрішніх органів у черевній порожнині, не лише естетично непривабливий, а…

6 хв. ago

У Трампа планують закінчити війну в Україні за 100 днів

Представник обраного президента США Дональда Трампа Кіт Келлог заявив, що ставить за мету протягом 100 днів після…

15 хв. ago

Стали відомі наслідки для РФ щодо припинення транзиту газу через Україну

Рішення України стосовно припинення транспортування російського газу своєю територією виявилося одним із найбільших та найдорожчих…

24 хв. ago

В Києві водіїв попередили про несподівану небезпеку на дорогах

Мешканці столиці все частіше помічають незвичайних гостей на вулицях міста – диких зайців, які через…

37 хв. ago

Що таке метапневмовірус та чи загрожує він новою пандемією

Метапневмовірус (HMPV) — це одноланцюговий РНК-вірус із родини Pneumoviridae. Наразі вакцини проти цієї інфекції немає,…

47 хв. ago

Назвали дату, коли світло подорожчає з 4 грн до 6 за 1 кВт-год

Для всіх наших дорогих та шановних читачів, які з великою відповідальністю стежать за своїми платіжками…

57 хв. ago