В Україні від сьогодні, 1 січня 2025 року, більше немає скандальних МСЕКів (Медико-соціальних експертиз), які видавали висновки про інвалідність. Ліквідація відбувалася стрімголов (за два місяці), і на заміну мала бути підготована реформа.
Тепер буде новий процес – оцінювання повсякденного функціонування людини. Висновки видаватимуть нові експертні комісії в кластерних і надкластерних лікарнях. “Телеграф” розповідає детальніше про те, що саме змінюється і як тепер отримати документи від держави:
30 грудня 2024 року президент України підписав закон, відповідно до якого з 1 січня 2025 року функції МСЕК перейдуть до експертних комісій у кластерних і надкластерних лікарнях.
Нові комісії (Експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи чи ЕКОПФО) мають проводити оцінку відповідно до критеріїв міжнародної класифікації функціонування, обмежень життєдіяльності та здоров’я.
Комісії вибірково отримуватимуть на розгляд пацієнта, але ані він сам, ані комісія не будуть знати, хто з лікарів розглядатиме питання. Більшість процесів буде скорочено та цифровізовано. Усі етапи для оцінювання фіксуватимуться в електронній системі, що має унеможливити корупцію.
1. Перший крок: звернення до свого лікаря.
Це має бути профільний спеціаліст вузького профілю (травматолог, кардіолог, онколог тощо), який супроводжує пацієнта під час його лікування та обстеження за основним захворюванням. Спеціаліст має провести діагностику, лікування, реабілітацію та сформувати в е-системі направлення на оцінювання повсякденного функціонування особи.
2. Другий крок: підготовка документів.
Підготуйте:
Документи можна подати у паперовій формі для їх сканування в лікарні. Якщо маєте ці документи в електронному вигляді — передайте їх лікареві одразу. Якщо буде присутня уповноважена особа на оцінюванні до справи має бути прикріплена відповідна заява з інформацією про таку особу.
3. Третій крок: Відправлення е-направлення на оцінювання.
Лікар створює е-форму направлення в електронній системі і прикріплює до неї всі документи пацієнта. Система є доступною лікарням усіх форм власності (державної, комунальної, приватної).
Разом із лікарем обирається бажана форма проведення оцінювання відповідно до затверджених критеріїв:
Пацієнт разом із лікарем обирає заклад для проведення оцінювання. Можна пройти оцінювання в закладі незалежно від місця реєстрації. На одного пацієнта може існувати лише одна чинна справа.
4. Четвертий крок: перевірка документів.
Адміністратор лікарні отримає направлення, перевірить його та додані до нього документи на повноту та відповідність вимогам. Після усунення недоліків лікар може повторно направити документи до цього ж закладу або до іншого.
Якщо справа якісно оформлена та відповідає критеріям, то адміністратор зазначає розмір справи (кількість сторінок) та часовий інтервал, необхідний для розгляду, а також відмічає справу в електронній системі як готову до постановки в чергу.
5. Постановка в е-чергу
Розподіл справ між командами відбувається за принципом випадковості. Система обирає експертну команду відповідно до профілю команди та діагнозу, і доступності часу.
Ніхто з комісії не значитиме, чию справу вони будуть розглядати. Так само пацієнт не матиме доступу до персонального складу команди, що проводитиме оцінювання.
6. Повідомлення про дату та час розгляду
Після прийняття адміністратором направлення до розгляду інформація про форму, дату та час розгляду надсилається пацієнту або довіреній особі.
7. Проведення оцінювання експертною командою
У день оцінювання членам експертної команди відкривається доступ до справи та даних особи. Лікарі ознайомлюються з документами справи та:
8. Можливість направлення на додаткові обстеження.
У разі потреби експертна команда може направити особу на додаткове медичне обстеження. Така можливість дозволяється лише один раз.
9. Права особи під час оцінювання
10. Терміни розгляду справи
Розгляд справи має бути завершений не пізніше 30 календарних днів з дня прийняття закладом охорони здоров’я е-направлення до розгляду.
11. Прийняття рішення та його структура
Команда приймає рішення щодо встановлення чи невстановлення:
Якщо було встановлено інвалідність, то в рамках рішення буде також сформовано рекомендації, які є медичною частиною індивідуальної програми реабілітації.
Щодо визначення потреби в отриманні послуг в інших сферах, то рекомендації міститимуть такі складові:
Після отримання витягу з рішення експертної команди особа сама звертається до відповідних установ залежно від потреб:
Особливістю нової системи є можливість взяти із собою “групу підтримки” у вигляді лікаря чи адвоката, яка у разі чого не розгубиться та допоможе вам відстояти свої права. Раніше ця опція була недоступна.
Оскарження рішення експертної команди. Якщо людина не згодна з рішенням експертної команди, вона має право його оскаржити. Це можна зробити двома способами:
Розгляд оскаржень проводитимуть експертні команди Центру, до складу яких входитимуть лікарі з державних закладів охорони здоровʼя з усієї країни.
Якщо у системи закінчився термін придатності, а у вас вже е безстроковий висновок про інвалідність, то тут також є свій алгоритм дій.
15 листопада Кабінет Міністрів України прийняв постанову “Про деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи”.
Людина, якій була встановлена безстрокова інвалідність буде проходити оцінювання повсякденного функціонування в таких випадках:
В усіх інших випадках, якщо у людини є безстроковий статус особи з інвалідністю, то оцінювання проходити не потрібно.
Чоловіки віком від 25 до 60 років, яким була встановлена ІІ або ІІІ група інвалідності із зазначенням строку повторного огляду, але які не проходили повторний огляд у МСЕК, зобов’язані у період з 1 квітня 2025 року до 1 листопада 2025 року пройти оцінювання повсякденного функціонування особи відповідно до нового закону.
Міністерство охорони здоров’я України (МОЗ) звітує, що створено 1450 експертних команд з понад 4000 кваліфікованих працівників, які вже готові працювати.
Визначено 290 закладів охорони здоров’я, де працюватимуть експертні команди. Передано понад 40 тисяч справ із МСЕК до закладів, де працюватимуть нові експертні команди, які розглядатимуться вже в першому кварталі 2025 року.
Запущено електронну систему та вже оцифровано понад 22 тисяч справ для забезпечення прозорості та доступності.
Для отримання консультації звертайтесь на гарячу лінію МОЗ: 0800505201
Щоб потрапити на прийом у МСЕК, людині потрібно добряче заморочитися й обійти різні бюджетні установи:
Цю експертизу треба пройти протягом 5 робочих днів з моменту отримання висновку ЛКК. Висновок МСЕК отримували теж за 5 днів після того, як у них побуваєте.
Найближчими місяцями в Україні прискориться зростання цін на продукти харчування, а також інші товари та…
Найближчим часом в Україні можуть бути введені нові вимоги та обмеження для літніх водіїв. До…
Деякі військовозобов'язані українці, заброньовані своїми підприємствами, зіткнулися з проблемами - ТЦК не вносить інформацію про…
Скандал навколо формування 155 ОМБр висвітив значні проблеми в управлінні силами оборони, відзначила нардеп Ірина…
У Запоріжжі військовозобов'язані чоловіки забарикадувалися у підвалі одного з районних ТЦК. Про це повідомляють місцеві Telegram-канали. На відео автор…
Підприємець та громадський діяч з Чернігівської області Микола Шкурко запропонував перенести столицю України в інше…