У Сибіру швидко розростається загадкова гігантська діра в землі, і це фіксують фотографії з космосу. Її обсяг збільшується приблизно на 1 мільйон кубічних метрів щороку. Це кратер Батагай, який іноді називають Батагайкою або “воротами в пекло”, який представляє собою набагато більшу, часто невидиму проблему, яка впливає на всю планету, пише Business Insider.
“Діра нагадує ската, мечохвоста або гігантського пуголовка. Спочатку це була смужка, ледь помітна на розсекречених супутникових знімках 1960-х років. Тепер це прірва з крутими скелями, добре видима з космосу. За даними Геологічної служби США, діра збільшилася в розмірі втричі між 1991 і 2018 роками”, – йдеться в публікації.
Зазначається, що кратер Батагай насправді не кратер зовсім. Це найбільший у світі “регресивний провал відтавання”, яма, яка утворюється, коли танення вічної мерзлоти призводить до обвалення землі, створюючи зсув ґрунту, коли земля по її краях провалюється в яму.
Вказується, що в Арктиці є тисячі провалів відтавання, але розмір “кратера” Батагай заслужив на звання мегаповалу.
Геофізик із Вашингтонського університету в Сент-Луїсі Роджер Міхаелідіс зазначив, що “вічна мерзлота – не найбільш, скажімо так, фотогенічний об’єкт”:
“В основному йдеться про замерзлу землю під землею, яку за визначенням часто неможливо побачити, якщо вона якимось чином не оголилася, як у цьому мегапровалі”.
І це робить кратер Батагай свого роду знаменитістю вічної мерзлоти і ознакою того, що нас чекає попереду, пише Business Insider.
“У міру танення вічної мерзлоти всі мертві рослини і тварини, які були заморожені всередині неї протягом століть, починають розкладатися, викидаючи в атмосферу вуглекислий газ і метан. Ці потужні гази, що утримують тепло, спричиняють ще більше підвищення глобальної температури і ще більш швидке танення вічної мерзлоти. Це порочне коло може мати жахливі наслідки. Вічна мерзлота вкриває 15% суші в Північній півкулі та містить удвічі більше вуглецю, ніж атмосфера”, – йдеться у статті.
Вчені підрахували, що танення вічної мерзлоти може викинути стільки ж газів, що зігрівають планету, скільки велика промислова країна до 2100 року, якщо галузі та країни сьогодні не будуть активно стримувати свої викиди.
Мегавпадина Батагай вивільняє близько 4000-5000 тонн вуглецю на рік.
“Танення вічної мерзлоти може швидко посилити кліматичну кризу. Але це все ще загадковий процес. Вивчення екстремальних місць, таких як Батагайський мегапровал, може допомогти вченим зрозуміти танення вічної мерзлоти та зазирнути в майбутнє”, – вказується в публікації.
Україна готується до суворої зими, але, за словами експерта з питань ЖКГ Олега Попенка, готовність…
Кажуть, що вічна молодість — це міф. Але хто сказав, що її не можна продовжити?…
Європа приваблює мільйони туристів щороку, але за мальовничими краєвидами та величними пам’ятками часто ховаються кишенькові…
Голлівудські зірки розлучилися у 2016 році після 12 років сімейного життя. У Анджеліни та Бреда шестеро…
Російський рубль знову пішов у круте піке. 23 листопада офіційний курс валюти впав до 102,5…
Україна готується до істотних змін у системі підтримки сімей з дітьми. Верховна Рада розглядає два…