Обертання Землі сповільнюється через людей: наслідки можуть бути вже через кілька років

Діяльність людини призводить до змін клімату, а разом з цим виводять орієнтацію Землі з рівноваги. Це точно позначиться на тривалості земної доби.

Про це йдеться у новому дослідженні, оприлюдненому в журналі PNAS. Хоча ці зміни не будуть відчутними для звичайної людини, проте це позначиться на деяких областях, де потрібна висока точність. Наприклад, на космічних подорожах.

Тривалість земної доби може коливатися щорічно на частки мілісекунди через рух тектонічних плит, змін в обертанні внутрішнього ядра та гравітації Місяця. Проте тепер до цього списку може додати й людська діяльність.

Глобальне потепління змушує нашу планету швидко втрачати крижаний покрив у полярних регіонах, що призводить до підвищення рівня моря. Більшість нової води накопичується в екваторіальних регіонах, що призводить до уповільнення обертання Землі, оскільки більша вага накопичується на ділянках далеко від осі обертання.

При цьому в іншому дослідженні та ж група зазначала, що збільшення кількості води на екваторі не тільки уповільнює планету, а й зміщує її центр тяжіння, через що магнітні полюси щороку зсуваються далі від осі обертання.

Тривалість доби відрізнялася протягом історії нашої планети, наприклад, 1 мільярд років тому доба тривала близько 19 годин. Однак з часом обертання сповільнювалося, що призвело до того, що зараз ми маємо 24 години.

Вважається, що основним драйвером уповільнення є гравітаційна дія Місяця, яка відтягує воду від полюсів. Це призводить до того, що наші дні подовжуються приблизно на 2,3 мілісекунди кожне століття.

Вчені вважають, що зміни клімату можуть прискорити цей процес, додавши до нього додаткові 1,3 мілісекунди за сторіччя. Однак нове дослідження каже, що ці зміни можуть уповільнити нас аж на 2,6 мілісекунди, що перевищить навіть вплив Місяця на нашу планету.

Найбільш вірогідним наслідком такого уповільнення для людей стане те, що нам доведеться вираховувати секунди з тривалості дня, щоб компенсувати зміни. Передбачається, що це доведеться зробити вже 2029 року.

Найбільше це торкнеться галузі космічних подорожей, оскільки точний час треба враховувати, наприклад, відправляючи зонди на інші планети. Крім того, це потенційно може вплинути на обертання земного ядра, проте наскільки суттєвими будуть ці зміни поки ніхто не знає.

Ольга Степанова

Recent Posts

Головні недорогі новинки автомобілів 2025 року: хто виявився найкращим

Експерти автомобільної індустрії назвали найкращі новинки 2025 року. Ці автомобілі з досить великого списку дійсно найкращі…

24 секунди ago

Стали відомі рішення Трампа у перші години правління

Компанія Дональда Трампа завершує роботу над пакетом жорстких указів з питань імміграції. Очікується, що їх…

23 хв. ago

Відстрочка та бронь від мобілізації не допоможе: ТЦК вже зачекалися

Заступник начальника РТЦК та СП Лариса Козак нещодавно на прес-конференції наголосила на важливості виконання повістки…

28 хв. ago

Так яйця ви ще не готували: оригінальна ідея ситного сніданку

Яйця – це найпоширеніший продукт для приготування сніданку. Додавши лише декілька інших інгредієнтів, або приготувавши яйця…

30 хв. ago

Батьки, готуйтеся: медики тепер підуть по квартирах перевіряти дітей

Сімейні медсестри надаватимуть комплексну медико-соціальну допомогу сімʼям з дітьми до чотирьох років безпосередньо в них…

1 годину ago

Тут вам не Лондон: турист відвідав Україну і розповів, що його вразило найбільше

Для певної категорії мандрівників найцікавіші подорожі – ті, що до небезпечних країн, на кшталт Афганістану. На…

1 годину ago