Відкриваючи кран із водою, ви змінюєте обертання Землі: вона відхилилася вже на 80 см

Лише за останні 20 років викачування підземних вод – переважно для пиття – призвело до того, що обертання Землі відхилилося на схід майже на 80 сантиметрів. При цьому рівень моря піднявся. Здається, наше використання води є важливим фактором, який слід враховувати, коли ми говоримо про зміну клімату, пише IFLScience.

Полюс обертання планети, точка, навколо якої Земля обертається, не є постійним. Вона рухається в процесі, відомому як полярний рух, коли положення полюса обертання Землі змінюється по відношенню до її кори.

Цей процес можна розглядати як дзигу. Якщо верхівка зазнає змін у розподілі ваги, тоді вона обертатиметься інакше. Таким чином відбувається розподіл води по планеті. Зміщуючись, він змінює те, як обертається Земля.

“Полюс обертання Землі насправді сильно змінюється. Наше дослідження показує, що серед причин, пов’язаних із кліматом, перерозподіл ґрунтових вод насправді має найбільший вплив на дрейф полюса обертання”, – пояснив у 2023 році вчений-геофізик Кі-Веон Со.

Підземні води відрізняються від води, що існує в річках і озерах. Це вода, яка прихована під землею і накопичується від дощу та інших опадів. Коли вода вбирається в землю, вона повільно просочується в природні водоносні горизонти – підземні резервуари. Цей тип води є важливою характеристикою кругообігу води, оскільки забезпечує воду навіть під час менш частих дощів.

Сьогодні близько 50% населення світу покладаються на підземні води для отримання питної води, а також це третина світового зрошення. Традиційно люди отримували цей тип води через колодязі, свердловини тощо, але протягом XX століття сучасні суспільства почали експлуатувати резервуари підземних вод у набагато більших масштабах.

У період з 1993 по 2010 рік люди викачали 2150 гігатонн підземної води – це приблизно 9,09 квадрильйонів чашок води. У 2016 році вчені показали, що розподіл води може змінити обертання Землі. 

Команда змоделювала спостережувані зміни в дрейфі полюса обертання Землі та руху води. Вчені провели кілька сценаріїв, і єдиним, що відповідав дрейфу 4,3 сантиметра на рік, був той, що включав 2150 гігатонн перерозподілу підземних вод, розрахованих раніше.

“Я дуже радий знайти незрозумілу причину дрейфу полюса обертання. З іншого боку, як мешканець Землі та батько, я стурбований і здивований тим, що відкачування ґрунтових вод є ще одним джерелом підвищення рівня моря”, – зізнався автор дослідження. 

Це дослідження кількісно оцінило роль відкачування підземних вод у русі полюсів і показало, наскільки це важливо. Адже полярні зсуви можуть мати вплив на клімат.

“Спостереження за змінами полюса обертання Землі є корисним для розуміння варіацій зберігання води в масштабі континенту”, – пояснили вчені.

Дані про рух полюсів доступні ще з кінця XIX століття. Отже, ми можемо потенційно використовувати ці дані, щоб вирахувати зміни запасів води на континенті протягом останніх 100 років. 

Романчук Микола

Recent Posts

Смерть, або гроші: У В’єтнамі корупціонерка може відкупитися від страти за $11 мільярдів

У В’єтнамі багаті вже не можуть сховатися за грошима — тепер їх змушують буквально торгуватися…

9 хв. ago

Європейське місто повністю відмовилося від одноразових стаканчиків

Влада столиці Норвегії ухвалила рішення про заборону одноразових стаканчиків. У Осло порахували, що щорічно використовують…

18 хв. ago

Сам заплутався у погрозах: як Путін осоромився у новому зверненні про “Орешник”

Владімір Путін продовжує лякати Україну ракетою "Орешник". Насправді диктатор знову починає розганяти міф про "унікальну…

26 хв. ago

Кому з чоловіків дозволено виїжджати за кордон у грудні

В Україні продовжили воєнний стан і загальну мобілізацію до лютого. В цей період чоловікам у…

36 хв. ago

Публікацію закону про підвищення податків перенесено – нардеп

Набуття чинності закону 1 грудня означає, що бізнесу не доведеться перераховувати 29 та 30 листопада…

45 хв. ago

Прогноз погоди на вихідні 30 листопада та 1 грудня: зима за календарем, але не за вікном

Осінь практично в усіх регіонах України закінчується плюсовою температурою. За даними Sinoptik.ua, погода на вихідні…

46 хв. ago