Земля розігрілася до межі 400 тис. років тому без особливих причин: що сталося

Вчені змогли розгадати таємницю найспекотнішого періоду Землі, який стався 400 тис. років тому і його ніяк не могли пояснити дослідники, пише SciTechDaily.

Нове дослідження нарешті пояснило, як за слабкого сонячного випромінювання і помірного рівня парникових газів відбулося масштабне танення льоду і підвищення рівня моря.

За останній мільйон років найспекотніший період на Землі стався приблизно 400 тис. років тому. У цей період у Північній півкулі залишилося ще менше льоду, ніж зараз, а рівень моря був приблизно на 10 метрів вищим за сьогоднішні дні. Водночас сонячна радіація, яка є ключовим чинником періодів спеки, була досить слабкою, а рівень парникових газів був нижчим, ніж сьогодні. Цей незрозумілий період в історії Землі був названий “парадокс MIS 11c”.

Вчений з Національного тайванського університету (NTU) Сюнь-Мін Ху з міжнародною командою вважають, що нарешті розгадали цю таємницю.

За словами автора дослідження, ключ до розгадки “парадокса MIS 11c” опинився в ланцюжку реакцій крижаних щитів Землі, океанів і атмосфери на сонячне випромінювання. Це питання спантеличувало вчених протягом багатьох років, оскільки не було чіткого датування в більшості океанічних і сухопутних літописів.

У новому дослідженні команді вдалося взяти 2-метровий зразок керна спелеотему з печери Басура на півночі Італії. За допомогою високоточної технології датування ураном і торієм вчені реконструювали екологічну історію Південної Європи від 480 000 до 360 000 років тому.

Команді вдалося порівняти силу сонячної радіації, зміни рівня моря та інші кліматичні дані.

Вчені підкреслюють, що саме карбонатні записи з печери Басура виявилися тісно пов’язаними зі зміною клімату в Атлантичному та Середземноморському регіонах.

Отримані дані показали, що “парадокс MIS 11c” був пов’язаний із цілим ланцюжком чинників.

Річ у тім, що 426 000 річна спека в Середній півкулі вперше призвела до екстремального потепління в середніх і низьких широтах Атлантики. За збігом, у міру того, як нагрівався океан, нахил Землі також поступово збільшувався. Це зробило літо спекотним, що протягом тривалого часу підтримувало високу температуру в океані.

Тривала передача тепла у високі широти через океанічні течії викликала незвичайне, тривале танення шельфових льодовиків, що призвело до найспекотнішого періоду в історії Землі за останній мільйон років.

За словами дослідників, цей парадокс дає змогу краще зрозуміти глобальне потепління. Як і в наші дні, в той період на Землі не було занадто високого рівня сонячної радіації, але тривале потепління в океані може руйнувати шельфовий льодовик, підіймаючи рівень моря. Водночас зовсім не потрібні ні високі атмосферні температури, ні рекордна концентрація парникових газів.

Отже, океан відіграє вирішальну роль у глобальному потеплінні та руйнуванні шельфового льодовика.

Ольга Степанова

Recent Posts

Українці без прописки можуть отримати великі штрафи: деталі

В Україні існує чітке законодавство, яке регулює вимоги до прописки громадян та іноземців. За їхнє…

4 хв. ago

“Хезболла” купила заміновані пейджери в угорської компанії з ізраїльським “слідом”, – NYT

Пейджери для "Хезболли", які здетонували в Лівані, виготовила підставна угорська компанія, створену ізраїльською розвідкою, пише The New…

6 хв. ago

Працівники ТЦК мобілізували весь технічний склад театру МУР

Український музичний проєкт МУР зіштовхнувся з перешкодами на гастролях в Ужгороді. Актори втратили технічних працівників, які отримали…

8 хв. ago

Гардеробгейт: перша леді Великої Британії потрапила в перший великий скандал

Прем'єр-міністру Кіру Стармеру загрожує розслідування у зв'язку з можливим порушенням парламентських правил після того, як…

10 хв. ago

Демобілізації не буде: в оборонному комітеті Ради зробили гучну заяву

Народний депутат, член комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки Сергій Рахманін вважає, що демобілізації військових…

14 хв. ago

Не південь: сейсмолог здивував, де в Україні може статися відчутний землетрус

В Україні землетруси є малоймовірними, однак підземні поштовхи від зони Вранча у Румунії можуть відчути у західних…

16 хв. ago