Вчені дослідили, що допомагає комарам «полювати» за людьми

Команда вчених виявила, що комарі «полюють» на людей завдяки тепловим сигналам, які вони вловлюють в інфрачервоному діапазоні. Це означає, що комарі мають своєрідні «вбудовані тепловізори». Про це йдеться у результатах дослідження, опублікованому в журналі Nature, пише Popular Science.

Науковці вивчали вид комарів Aedes aegypti. Ці комахи здатні поширювати віруси, які спричиняють понад 100 тис. випадків вірусу Зіка, жовтої лихоманки, лихоманки денге тощо на рік.

Вчені понад 100 років намагались визначити, як комарі знаходять людей. Їм вдалось з’ясувати, що фактично комахи об’єднують інформацію про навколишнє середовище, зібрану за допомогою кількох органів чуття на різних відстанях.

«Сюди входять вуглекислий газ нашого видиху, запахи, зір, конвекційне тепло від нашої шкіри та вологість від нашого тіла. Однак у кожного з цих сигналів є обмеження», – сказав співавтор дослідження та докторант UCSB Авінаш Чандел.

На відстані приблизно 10 см комарі можуть зафіксувати тепло, яке виділяє шкіра. А вже після приземлення – відчувати безпосередньо температуру.

Науковці вирішили перевірити в Aedes aegypti відчуття інфрачервоного випромінювання. Вони посадили самок комарів у клітку, поділену на дві зони. В одній були людські запахи та вуглекислий газ видиху, а інша, крім цього, мала й джерело тепла температури людського тіла.

У зоні з тепловим випромінюванням комахи вдвічі активніше шукали «здобич». Команда виявила, що комарі відчувають інфрачервоні хвилі тепла на відстані до 75 см.

Кінчик кожної антени комара має структуру «кілочок у ямці», яка добре пристосована для сприйняття випромінювання. «Ямка» захищає «кілочок» від кондуктивного та конвективного тепла (тобто від тепла на відстані та під час безпосереднього контакту зі шкірою), тому високоспрямоване інфрачервоне випромінювання може проникати всередину структури і нагрівати її. Потім комар використовує термочутливий білок TRPA1, який працює як температурний датчик для виявлення інфрачервоного випромінювання.

Це дослідження може допомогти вдосконалити методи знищення популяцій комарів. А також пояснює чому вільний одяг допомагає запобігти укусам – він блокує комахам не лише доступ до шкіри, а й до тепла, яке розсіюється між нашою шкірою та одягом та унеможливлює сканування інфрачервоного випромінювання.

Ольга Степанова

Recent Posts

Голодний чоловік помер через заморожений бургер: що сталося

Голодний чоловік помер після того, як випадково вдарив себе ножем, намагаючись розрізати два заморожених бургери.…

21 хв. ago

Відома супермодель закликає всіх носити “брудні штани” заради порятунку планети (фото)

Британська супермодель і акторка Лілі Коул хоче, щоб люди перестали кидати штани, сорочки та сукні…

22 хв. ago

У туристичному містечку на Закарпатті воєнкоми в балаклавах відкрили вогонь по цивільних

Черговий конфлікт між цивільними та працівниками ТЦК стався на Закарпатті. Відео конфлікту опублікували місцеві телеграм-канали,…

24 хв. ago

В Україні подорожчає хліб: експерт пояснив причини

В Україні ціни на хліб найближчими місяцями можуть підскочити. Така тенденція пояснюється подорожчанням сировини та електроенергії. "Насамперед,…

34 хв. ago

Соціальні виплати хочуть припинити: у чому причина

Кабінет Міністрів оголосив, що соціальні стандарти, в тому числі прожитковий мінімум, у 2025 році залишаться…

36 хв. ago

Жінка чотири години боролася з величезним пітоном, який намагався її вбити – фото

У Таїланді врятували жінку після чотиригодинного нападу пітона. Про це повідомляє Metro. 64-річна Арром Арунрой після вечері…

38 хв. ago