У найближчі сто років Ісландія спорожніє: влада вже попередила населення

Виверження вулканів в Ісландії можуть тривати десятиліттями, про це свідчить нове дослідження.

Розташована на вершині Серединно-Атлантичного хребта, межі тектонічних плит, що розділяють Північну Америку та Євразію, Ісландія не звикла до вивержень вулканів. Але останні три роки виверження були особливо руйнівними і потенційно можуть ознаменувати тут початок тривалого періоду постійних вивержень. 

Нове дослідження показало, що після майже 800 років відносного спокою вулкани на ісландському півострові Рейк’янес повертаються до життя з новою силою. За прогнозами сейсмологів, виверження вулканів в Ісландії можуть тривати десятки років, повідомляє ScienceAlert.

З 2021 року відбулося вісім вивержень, і нові дослідження показують, що сплеск вулканічної активності пов’язаний з неглибоким басейном магми шириною 10 кілометрів і глибиною 9-12 кілометрів під поверхнею. Вчені стверджують, що цей резервуар магми може живити подібні за розміром виверження вулканів у цьому регіоні протягом багатьох років, а може, й десятиліть. Влада вже попередила про небезпеку мешканців регіону, де проживає більша частина населення країни.

“Порівняння нинішніх вивержень з історичними подіями дає переконливі докази того, що Ісландії доведеться бути готовою до того, що цей вулканічний епізод триватиме ще деякий час, можливо, навіть роки чи десятиліття”, – кажуть швейцарські геологи.

Вони використали дані сейсмічних хвиль від вивержень вулканів і “роїв” землетрусів, щоб скласти карту надр півострова Рейк’янес на південному заході Ісландії. Вчені виявили, що виверження вулканічної системи Фаґрадалсф’ятль у 2021 році спричинила кишеня магми, що просочилася вздовж геологічних ліній, де вулкани вивергають лаву з кінця 2023 року. Тож, схоже, що ці вулканічні системи з’єднує пов’язана система “магматичного водопроводу”.

Цей спільний магматичний басейн, ймовірно, утворився десь між 2002 і 2020 роками, знову поповнився у 2023 році і продовжує постачати магму з невеликих глибин до поверхневих тріщин і жерл по злегка нахилених шляхах. Плавлення гірських порід глибше в мантії поповнює резервуар магми, тому це може сприяти виверженням на десятиліття вперед.

“У найближчому майбутньому слід очікувати збільшення частоти вивержень! Ми не знаємо, як довго і як часто це триватиме протягом наступних десяти або навіть ста років”, – пишуть науковці.

Тепер, коли басейн магми ідентифікували, його можна нанести на карту і контролювати, щоб підготувати громади до того, що може статися. Ті мають готуватися до евакуацій. Адже часті виверження можуть пошкодити ключові об’єкти інфраструктури, що забезпечують Ісландію електроенергією і теплом, та експериментальні установки для поглинання вуглецю, що отруїть повітря. 

Ольга Степанова

Recent Posts

Жінку оштрафували на 140 тисяч гривень через ТЦК і забрали телефон

У Чернігівській області жінку оштрафували на 140 тисяч гривень за те що вона у місцевому…

1 хв. ago

Не наші методи: нардеп “Слуги народу” вважає, що гроші добровольцям ЗСУ не потрібні

Народний депутат Ігор Кривошеєв називає виплати військовим "неправильною мотивацією". Народний депутат від "Слуги народу" Ігор Кривошеєв вважає,…

7 хв. ago

Через густий туман у Києві трапилось багато серйозних ДТП: подробиці та фото, відео

У суботу, 5 жовтня, Київ опинився в умовах густого туману, що спричинило значне ускладнення ситуації…

20 хв. ago

Окупанти будуть атакувати Запоріжжя: у ЗСУ спрогнозували, кили буде гаряче

Ситуація на Запорізькому напрямку неспокійна. Окупанти можуть активізувати штурми вже найближчими днями. Але прямо зараз активність росіян…

39 хв. ago

Українцям пропонують виживати на 3000 гривень: у владі кажуть – це реально

Проєкт державного бюджету на 2025 рік передбачає замороження соціальних стандартів через обмежені ресурси. Зокрема, підвищення…

52 хв. ago

Захід перейшов до потужного тиску на Зеленського з метою припинення війни – El Pais

Союзники України розпочинають новий етап тиску на Київ, щоб домовитися про закінчення війни. Про це…

59 хв. ago