У найближчі сто років Ісландія спорожніє: влада вже попередила населення

Виверження вулканів в Ісландії можуть тривати десятиліттями, про це свідчить нове дослідження.

Розташована на вершині Серединно-Атлантичного хребта, межі тектонічних плит, що розділяють Північну Америку та Євразію, Ісландія не звикла до вивержень вулканів. Але останні три роки виверження були особливо руйнівними і потенційно можуть ознаменувати тут початок тривалого періоду постійних вивержень. 

Нове дослідження показало, що після майже 800 років відносного спокою вулкани на ісландському півострові Рейк’янес повертаються до життя з новою силою. За прогнозами сейсмологів, виверження вулканів в Ісландії можуть тривати десятки років, повідомляє ScienceAlert.

З 2021 року відбулося вісім вивержень, і нові дослідження показують, що сплеск вулканічної активності пов’язаний з неглибоким басейном магми шириною 10 кілометрів і глибиною 9-12 кілометрів під поверхнею. Вчені стверджують, що цей резервуар магми може живити подібні за розміром виверження вулканів у цьому регіоні протягом багатьох років, а може, й десятиліть. Влада вже попередила про небезпеку мешканців регіону, де проживає більша частина населення країни.

“Порівняння нинішніх вивержень з історичними подіями дає переконливі докази того, що Ісландії доведеться бути готовою до того, що цей вулканічний епізод триватиме ще деякий час, можливо, навіть роки чи десятиліття”, – кажуть швейцарські геологи.

Вони використали дані сейсмічних хвиль від вивержень вулканів і “роїв” землетрусів, щоб скласти карту надр півострова Рейк’янес на південному заході Ісландії. Вчені виявили, що виверження вулканічної системи Фаґрадалсф’ятль у 2021 році спричинила кишеня магми, що просочилася вздовж геологічних ліній, де вулкани вивергають лаву з кінця 2023 року. Тож, схоже, що ці вулканічні системи з’єднує пов’язана система “магматичного водопроводу”.

Цей спільний магматичний басейн, ймовірно, утворився десь між 2002 і 2020 роками, знову поповнився у 2023 році і продовжує постачати магму з невеликих глибин до поверхневих тріщин і жерл по злегка нахилених шляхах. Плавлення гірських порід глибше в мантії поповнює резервуар магми, тому це може сприяти виверженням на десятиліття вперед.

“У найближчому майбутньому слід очікувати збільшення частоти вивержень! Ми не знаємо, як довго і як часто це триватиме протягом наступних десяти або навіть ста років”, – пишуть науковці.

Тепер, коли басейн магми ідентифікували, його можна нанести на карту і контролювати, щоб підготувати громади до того, що може статися. Ті мають готуватися до евакуацій. Адже часті виверження можуть пошкодити ключові об’єкти інфраструктури, що забезпечують Ісландію електроенергією і теплом, та експериментальні установки для поглинання вуглецю, що отруїть повітря. 

Ольга Степанова

Recent Posts

Податкова почала моніторити соцмережі та маркетплейси: кого хочуть зловити

Податкова служба активізувала моніторинг соцмереж, а саме: телеграм-каналів, інстаграм-сторінок, а також інших маркетплейсів — аби…

6 години ago

Готелі Буковеля: де еліта платить 35 тисяч гривень за ніч

Буковель — це не просто гірськолижний курорт, а справжня перлина Карпат, де еліта України та світу насолоджується…

6 години ago

Штрафи збільшать у 5 разів: власників авто ввели у ступор – заплатить кожен

Хоча у 2025 році Україна не запровадила жодних нових правил дорожнього руху чи штрафів для…

6 години ago

Екснардеп Ківалов втратив “золоту” пенсію: з чого вона складалася

Екснардеп Сергій Ківалов більше не отримує рекордну пенсію — нові урядові правила значно знизили її…

6 години ago

Пенсіонерів позбавлять допомоги: пільг на комунальні послуги більше не буде

Не всі пенсіонери в Україні продовжать отримувати пільги щодо оплати житла та комунальних послуг наступного…

7 години ago

Про що говорить прогноз НБУ: які тарифи піднімуть і коли

В Україні діє частковий мораторій на підвищення тарифів на комунальні послуги. Однак це обмеження може…

7 години ago