Кит-вбивця з ножем і людські голови: ШІ знайшов досі невідомі геогліфи на плато Наска (фото)

На перуанському плато Наска виявили стародавній геогліф, що нагадує кита-вбивцю з ножем. Ця знахідка є одним із 303 нових геогліфів, виявлених за допомогою системи штучного інтелекту, деякі з яких містять зображення відтятих голів і людських жертвоприношень, пише IFLScience.

Лінії Наска, вперше виявлені в 1940-х роках, вже давно привертають увагу істориків та археологів. Попри десятиліття досліджень, так і не з’явилося єдиної думки про призначення цих масивних малюнків.

Раніше було відомо 430 геогліфів, що складалися як з великих фігур “лінійного типу”, створених шляхом розчищення скель, щоб оголити землю під ними, так і з менших зображень “рельєфного типу”, створених шляхом розміщення каміння на землі. З часом багато з цих малюнків потьмяніли через вивітрювання та інші природні фактори, що ускладнює їхнє виявлення.

Фото: Masato Sakai

Створені близько 100 р. до н. е., багато з цих геогліфів зараз важко виявити, а їхня величезна кількість і масштаб роблять традиційні методи дослідження недостатніми для їхнього повного розуміння. Щоб прискорити процес, дослідники звернулися до технології штучного інтелекту.

Проаналізувавши аерофотознімки, програма ШІ змогла виявити понад 300 додаткових геогліфів, зокрема, невеликі рельєфні малюнки, на яких, як правило, зображені люди, тварини та сцени, пов’язані з людськими жертвоприношеннями.

Дослідження показало, що 81,6 відсотка нещодавно виявлених рельєфних геогліфів зображують людей або речі, на які вплинули люди. Тим часом 64 відсотки лінійних малюнків зображували диких тварин.

Лінійні геогліфи, в середньому 90 метрів завдовжки, часто зустрічаються поблизу паломницьких маршрутів, що ведуть до стародавнього храму Кауачі, що дозволяє припустити, що вони могли відігравати певну роль у церемоніальних ритуалах, пов’язаних із цими тваринами.

І навпаки, менші рельєфні геогліфи, зазвичай близько 9 метрів завдовжки, виявили біля неформальних пішохідних стежок. Ці стежки, схоже, не ведуть до жодних великих об’єктів, що вказує на те, що ці менші малюнки могли слугувати засобом обміну інформацією між меншими групами, можливо, пов’язаною з місцевою людською діяльністю.

Романчук Микола

Recent Posts

Мобілізація молоді до 25 років: кого відправлять на фронт і що тепер змінилося

Нещодавно в Україні виник правовий конфлікт щодо мобілізації чоловіків молодших 25 років зі статусом «обмежено…

1 хв. ago

Стало відомо, які мости Києва можуть обвалитися будь-якої миті

Серед п’яти автомобільних мостів столиці, що поєднують правий та лівий береги Києва, найбільше занепокоєння фахівців…

7 хв. ago

Лукашенко заявив про створення білоруського мобільного телефону: мережа вибухнула мемами про “бульбафон”

Олександр Лукашенко анонсував створення першого білоруського мобільного телефону з власним програмним забезпеченням. Він підкреслив, що…

11 хв. ago

Джонні Депп тужить за своїми найпотворнішими днями: Усілякі штуки відбувалися

Голлівудський актор презентував свою нову режисерську роботу на 81-му Венеційському кінофестивалі на початку вересня 2024 року.…

27 хв. ago

У яких випадках ТЦК затримує вас незаконно

В Україні групи оповіщення ТЦК мають обмежені повноваження щодо взаємодії з військовозобов'язаними. Їхнє головне завдання…

30 хв. ago

Засуджений до смертної кари в’язень помер внаслідок нового методу страти: що відомо

У США засуджений до смертної кари помер внаслідок суперечливого нового методу страти, який раніше застосовувався…

32 хв. ago