Цьогорічної весни масштабні повені накрили частину Росії, Китаю та багатьох інших країн. Однак затоплення не обмежиться лише цими регіонами. Під воду може піти ще багато інших територій. У різних регіонах планети вчені фіксують одну й ту саму тривожну тенденцію – просідання поверхні землі.
Причому останнім часом цей процес пришвидшився. Про це йдеться у новому дослідженні, опублікованому в науковому журналі Science.
Найтривожніша ситуація зараз у Китаї. Відповідно до результатів досліджень, 45% великих міст цієї країни опускаються під землю. Причому у них швидкість занурення перевищує 3 мм за рік. А 16% китайських міст занурюються в землю швидше, ніж на 10 мм зарік.
Так, найбільше китайське місто, Шанхай, за останні 100 років опустилося під землю на 3 метри. І, на жаль, сьогодні цей процес не припиняється. Причому це не гіпотеза, а науково підтверджений факт.
Науковці узагальнили дані, що стосуються 82 китайських міст, в кожному з яких проживає понад 2 мільйони людей. У ході досліджень застосовували радіолокаційні імпульси з супутників, що дозволяли виявити зміну відстані між супутником і земною поверхнею. Таким чином вдалося з’ясувати, що ця відстань зростає, а отже поверхня цих міст опускається. Щоб мінімізувати похибку, порівнювали час відбиття сигналу у 2015 і 2022 роках.
Втім, просідання ґрунту фіксують не лише у Піднебесній, а й у багатьох інших регіонах планети. Так, за даними Геологічної служби США (USGS), у Сполучених Штатах така сама проблема загрожує 17 тисячам квадратних миль території у 45 штатах.
Дуже актуальна ця проблема і для Індонезії, яка може повністю піти під воду. А загалом на планеті просідають 6,3 млн квадратних кілометрів поверхні. Якщо врахувати, що загальна площа земної суші становить 149 млн квадратних кілометрів, то вийде, що просіданням охоплено понад 4% земної поверхні, і згодом вони підуть під воду. Причому тенденції до зменшення цього показника немає, а лише до збільшення.
“Просідання ставить під загрозу структурну цілісність будівель і критично важливої інфраструктури та посилює наслідки зміни клімату в плані повеней, особливо в прибережних містах, де воно посилює підвищення рівня моря”, – каже професор адаптації до клімату в Університеті Східної Англії Роберт Ніколлс.
Учені вважають, що основною причиною просідання поверхні планети є спустошення земних надр. У першу чергу, викачування запасів підземних вод. Через це під землею утворюються гігантські порожнини, в які зрештою просідає земна поверхня.
“Наростаюче освоєння земельних і водних ресурсів загрожує загостренням чинних проблем просідання ґрунту і виникненням нових”, — констатують дослідники.
В Україні у 2025-му змінять правила виходу на пенсію. Загальний пенсійний вік не збільшать, однак посилять…
У Карпатах лютує зима. На високогір'ї спостерігається погіршення погодних умов. Про це повідомляють гірські рятувальники Прикарпаття. За…
У Малі знову розгромили колону ПВК "Вагнера". Бойовики "Аль-Каїди" захопили частину ворожої зброї й ліквідували…
Під час воєнного стану та у мирний час правила військового обліку залишаються обов’язковими для дотримання.…
У Нью-Йорку з початку наступного року запровадять плату за в’їзд на авто в центральну частину…
Печінка — наш вбудований "очищувач", який тихо виконує колосальний обсяг роботи: детоксикує організм, синтезує білки,…