Вчені знайшли загублений континент, який утворився 60 мільйонів років тому

Дослідники знайшли загублений континент глибоко в південному рукаві Північного Льодовитого океану, який утворився 60 мільйонів років тому. Вчені з британського Університету Дербі випадково виявили 250-мильну ділянку суші під протокою Девіса, між Канадою та Гренландією під час вивчення тектонічних рухів плит у цій місцевості, пише dailymail.

“Новознайдений протомікроконтинент протоки Девіса – тектонічний блок, який відокремився від континенту, – був створений в результаті тривалого періоду розколів і поширення морського дна між Гренландією і Північною Америкою”, – пояснили дослідники.

Команда вчених висловила припущення, що протомікроконтинент відокремився від Гренландії після того, як близько 118 мільйонів років тому тектонічний розлом між цією країною та Канадою розділив її надвоє. 

“Рифтинг і утворення мікроконтинентів є абсолютно постійними явищами – з кожним землетрусом ми, можливо, працюємо над наступним відокремленням мікроконтинентів. Мета нашої роботи – зрозуміти їх формування досить добре, щоб передбачити цю майбутню еволюцію”, – підкреслив доктор Джордан Фетхен.

Також вчені виявили новий мікроконтинент за допомогою комбінації даних про товщину кори з гравітаційних карт, даних сейсмічного відбиття та тектонічного моделювання плит. Гравітаційні карти містять інформацію про щільність гірських порід, глибину залягання і розподіл порід-джерел аномалій.

Науковці зосередилися на тому, як сформувалася аномалія земної кори, створивши реконструкцію тектонічних рухів, що тривали приблизно 30 мільйонів років.

“Методи картографування дозволили відстежити, як змінювалися рухи морського дна протягом мільйонів років, і виявити ізольовану ділянку відносно товстої континентальної кори, яка була відокремлена від Гренландії під час нещодавно визнаної фази розширення [зі сходу на захід] вздовж Західної Гренландії”, – йдеться в дослідженні.

Вчені зазначають, що протока Девіса є однією з найбільших концентрацій відомих розломних структур з чітко вираженими змінами в русі плит, що можуть допомогти зрозуміти, як формуються мікроконтиненти. 

Дослідники висловили сподівання, що їхнє відкриття допоможе зрозуміти, як формуються інші протомікроконтиненти по всьому світу, серед яких і мікроконтинент Ян-Майєн на північному сході Ісландії та пагорб Гульден-Драак поблизу узбережжя Західної Австралії. 

“Рифтинг і утворення мікроконтинентів є абсолютно постійними явищами – з кожним землетрусом ми, можливо, працюємо над наступним відокремленням мікроконтиненту”, – зауважив Фетхен в інтерв’ю Phys.org. 

Ольга Степанова

Recent Posts

Вчені назвали найотруйнішу істоту планети

Золота жаба-дереволаз (Phyllobates terribilis) — одна з найотруйніших істот на планеті. Незважаючи на свій невеликий розмір — не більший за людський ніготь, — ця яскраво…

59 хв. ago

Відстрочки від мобілізації чекають великі зміни: студентам – приготуватися

В Україні триває дія військового стану, а також відбуваються заходи щодо загальної мобілізації. Справа в…

1 годину ago

Водіїв чекають штрафи за поворотники: що не так зі світловими сигналами

У 2025 році водіям можуть виписати штраф за червоні поворотники, навіть якщо авто пройшло сертифікацію.…

1 годину ago

Навіть з 1 гривні треба платити податок: хто з українців входить у цей перелік

Податкова служба з 1 березня автоматично відстежує всі грошові перекази, що надходять на рахунки осіб,…

1 годину ago

Масові блокування пенсійних карток для українців: чому це відбувається і як уникнути

Деякі українські пенсіонери можуть зненацька виявити, що не можуть отримати доступу до своїх пенсійних виплат.…

1 годину ago

Американці цієї спеціальності вирішили зрадити США і переїхати в Канаду

Лікарка Карін Ґінсберг понад 25 років працювала педіатром у Сполучених Штатах, однак протягом останнього часу,…

2 години ago