Вчені знайшли загублений континент, який утворився 60 мільйонів років тому

Дослідники знайшли загублений континент глибоко в південному рукаві Північного Льодовитого океану, який утворився 60 мільйонів років тому. Вчені з британського Університету Дербі випадково виявили 250-мильну ділянку суші під протокою Девіса, між Канадою та Гренландією під час вивчення тектонічних рухів плит у цій місцевості, пише dailymail.

“Новознайдений протомікроконтинент протоки Девіса – тектонічний блок, який відокремився від континенту, – був створений в результаті тривалого періоду розколів і поширення морського дна між Гренландією і Північною Америкою”, – пояснили дослідники.

Команда вчених висловила припущення, що протомікроконтинент відокремився від Гренландії після того, як близько 118 мільйонів років тому тектонічний розлом між цією країною та Канадою розділив її надвоє. 

“Рифтинг і утворення мікроконтинентів є абсолютно постійними явищами – з кожним землетрусом ми, можливо, працюємо над наступним відокремленням мікроконтинентів. Мета нашої роботи – зрозуміти їх формування досить добре, щоб передбачити цю майбутню еволюцію”, – підкреслив доктор Джордан Фетхен.

Також вчені виявили новий мікроконтинент за допомогою комбінації даних про товщину кори з гравітаційних карт, даних сейсмічного відбиття та тектонічного моделювання плит. Гравітаційні карти містять інформацію про щільність гірських порід, глибину залягання і розподіл порід-джерел аномалій.

Науковці зосередилися на тому, як сформувалася аномалія земної кори, створивши реконструкцію тектонічних рухів, що тривали приблизно 30 мільйонів років.

“Методи картографування дозволили відстежити, як змінювалися рухи морського дна протягом мільйонів років, і виявити ізольовану ділянку відносно товстої континентальної кори, яка була відокремлена від Гренландії під час нещодавно визнаної фази розширення [зі сходу на захід] вздовж Західної Гренландії”, – йдеться в дослідженні.

Вчені зазначають, що протока Девіса є однією з найбільших концентрацій відомих розломних структур з чітко вираженими змінами в русі плит, що можуть допомогти зрозуміти, як формуються мікроконтиненти. 

Дослідники висловили сподівання, що їхнє відкриття допоможе зрозуміти, як формуються інші протомікроконтиненти по всьому світу, серед яких і мікроконтинент Ян-Майєн на північному сході Ісландії та пагорб Гульден-Драак поблизу узбережжя Західної Австралії. 

“Рифтинг і утворення мікроконтинентів є абсолютно постійними явищами – з кожним землетрусом ми, можливо, працюємо над наступним відокремленням мікроконтиненту”, – зауважив Фетхен в інтерв’ю Phys.org. 

Ольга Степанова

Recent Posts

Друга криптовалюта світу за день зросла на 20%: що сталося

Друга за капіталізацією криптовалюта світу Ethereum за останні 24 години додала понад 20% вартості, досягнувши…

7 хв. ago

«Нас чекає довга війна»: Арестович заявив про «падіння Трампа» на тлі відносин Путіна і Сі

Колишній радник Офісу президента, блогер Олексій Арестович прокоментував парад у Москві, а також відносини між…

16 хв. ago

Середня зарплата в Польщі для українців: ким вигідніше піти працювати

Польща давно є популярним варіантом для імміграції українців. Раніше туди часто їздили на заробітки або…

24 хв. ago

Українцям затягнуть паски: Швеція скорочує допомогу – про що доведеться забути

У 2025 році життя українців у Швеції, які перебувають під тимчасовим захистом, ускладнилося. Країна продовжує…

33 хв. ago

Білл Гейтс роздасть майже все своє багатство бідним і хворим

Колись найбагатша людина у світі та засновник Microsoft Білл Гейтс пообіцяв роздати "практично все" своє багатство через…

42 хв. ago

Податкова зазирне у ваші рахунки: що насправді хоче влада

Уряд хоче створити спеціальний Реєстр банківських рахунків та сейфів, де буде зазначено, скільки рахунків та…

50 хв. ago