Сонячна буря: темна плазма вирвалася в космос із Сонця і скоро вдарить по Землі

Космічний апарат NASA Solar Dynamics Observatory зафіксував чергове виверження плазми на Сонці, що вирвалася в космос разом із появою спалаху класу М. Учені прогнозують, що ця плазма сягне Землі вже незабаром, але можливі й інші виверження цього тижня. Очікується, що сонячна буря накриє нашу планету, що може призвести до перебоїв у роботі радіозв’язку та енергосистем, пише Daily Mail.

Пізно ввечері в неділю, 21 липня, на Сонці стався спалах середньої потужності класу М1, який супроводжувався виверженням щільної та холодної плазми, яку називають темною. Новий спалах, який у 10 разів слабший за спалах класу Х, а це найпотужніші енергетичні події на Сонці, виник у сонячній плямі AR3757, яка минулого тижня вже показувала свою активність.

Виверження темної плазми іноді відбуваються на Сонці разом із сонячними спалахами, але ця плазма є набагато холоднішою за звичайні корональні викиди маси, адже її середня температура становить 20 тисяч градусів Цельсія. Зазвичай плазма, яка виривається із Сонця має температуру 80 тисяч градусів Цельсія. Через свою нижчу температуру та щільність темна плазма і має такий відтінок.

Виверження темної плазми іноді відбуваються на Сонці разом із сонячними спалахами, але ця плазма набагато холодніша за звичайні корональні викиди маси, адже її середня температура становить 20 тисяч градусів Цельсія Фото: NASA

Учені, які спостерігають за космічною погодою, прогнозують, що ця плазма досягне Землі вже в середу, 24 липня, що може призвести до збоїв у роботі енергосистем через геомагнітну бурю, яка виникла. Національне управління океанічних і атмосферних досліджень США прогнозує ймовірність такої події на рівні 60%.

Водночас через 10 хвилин після виникнення спалаху класу М1, електромагнітне випромінювання досягло Землі і спричинило короткочасний збій у роботі радіозв’язку над Північною, Південною Америкою та Азією. Також 21 липня на Сонці виник спалах класу М3.2, який призвів до відключення радіозв’язку в Тихому океані, але він не супроводжувався викидами плазми.

Науковці прогнозують до кінця тижня появу нових спалахів класу М, але також імовірні появи спалахів класу Х у сонячній плямі AR3757, що повернута в бік Землі. Тому очікуються можливі перебої в роботі радіозв’язку та енергосистемах у різних частинах Землі.

Сонячні спалахи поділено на 5 категорій, кожна з яких має літерне позначення: спалахи категорії Х — найпотужніші, спалахи категорії М — середні, найслабшими вважаються спалахи категорії С, В і А. Цифра біля кожної літери показує приблизну силу спалаху за 10-бальною шкалою.

Учені так і не дійшли єдиної думки, коли Сонце досягне сонячного максимуму, тобто піку своєї активності, який проявляється у вигляді більшої кількості сонячних плям, спалахів і вивержень плазми. Одні кажуть, що сонячний максимум уже настав, інші ж вважають, що він настане тільки влітку 2025 року. Пік активності Сонця завжди настає приблизно посередині 11-річного сонячного циклу. Поточний цикл розпочався 2019 року.

Ольга Степанова

Recent Posts

У Польщі відбувається хвиля масових звільнень – ЗМІ

Кількість звільнених працівників у Польщі продовжує зростати. Про це пише газета Dziennik Gazeta Prawna. Експерти говорять про…

3 хв. ago

Бог шлюбу: Японець має 4 дружин, 2 коханок і 10 дітей

36-річний Рюта Ватанабе з північної префектури Хоккайдо, Японія, вирішив побудувати сімейне життя, яке кидає виклик…

34 хв. ago

Lufthansa отримала рекордний штраф за дискримінацію єврейських пасажирів

Авіакомпанія Lufthansa опинилася в епіцентрі скандалу після звинувачень у дискримінації, коли групі єврейських пасажирів відмовили…

40 хв. ago

Осінні канікули скасовано: деякі школярі залишаються без відпочинку

Українська система освіти опинилася під серйозним тиском через війну та енергетичну кризу, що змусило деякі…

44 хв. ago

Українці масово скуповують авто зі США: у тренді Tesla та Ford

Український ринок вживаних авто переживає справжній бум — у 2024 році американські машини стали особливо…

52 хв. ago

Російське судно «Григорій Ловцов» перекинулося біля берегів Сахаліну

У російській Сахалінській області чергова катастрофа на воді — вантажне судно «Григорій Ловцов», яке транспортувало…

57 хв. ago