Важливе відкриття: виявлено залишки первинної земної кори віком 3,4 млрд років

Земля з’явилася приблизно 4,5 млрд років тому. І для розуміння історії розвитку планети вчені вивчають найдавніші гірські породи. Одними з найдавніших порід на нашій планеті є ті, що знаходяться в Західній Австралії в сотнях кілометрів на північ від міста Перт. Їхній вік становить майже 4 мільярди років. Під час нового дослідження, результати якого опубліковані в журналі Nature, вчені виявили гірські породи аналогічного віку на південь від Перта і це доводить, що вони вкривають значно більшу площу, ніж передбачалося, та знаходяться глибоко в земній корі, пише ScienceAlert.

Давня земна кора Австралії має надважливе значення для розуміння історії ранньої Землі, адже її дослідження показують, як формувалася і розвивалася континентальна кора. Вивчати її складно, адже більша частина континентальної кори або знаходиться дуже глибоко, або її змінили умови навколишнього середовища. Є лише кілька ділянок, де вчені можуть безпосередньо вивчати давню кору. Для розуміння складу і віку стародавньої кори вчені використовують або дистанційне зондування, або вивчають мінерали, що збереглися ближче до поверхні.

Водночас у корі Землі є потоки магми, які простягаються від верхньої частини кори до мантії нашої планети. Ці потоки магми можуть виникати на глибині не менше 50 км. У цих потоках збираються мінерали з глибоких надр планети, які переносяться на поверхню. Вчені виявили залишки давньої первинної земної кори за допомогою вивчення циркону з одного з потоків магми.

Циркон містить сліди урану, який з часом розпадається на свинець. Якщо виміряти співвідношення свинцю та урану в зернах циркону, можна дізнатися, як давно вони кристалізувалися. Дослідження показало, що кристали циркону утворили 3,44 млрд років тому. Циркон був ув’язнений у мінерал титаніт, і це не дало йому змоги хімічно змінитися під впливом величезної температури і тиску під час переміщення до поверхні.

За словами вчених, одна з причин, чому важливо вивчати глибоко розташовану частину кори Землі, полягає в тому, що цінні метали перебувають на кордонах між її блоками. Вивчення цих блоків може допомогти намітити зони для дослідження потенціалу видобутку корисних копалин.

Ольга Степанова

Recent Posts

“Залишилося 7 днів”: чоловік виявив моторошну знахідку за своїм сміттєвим баком (фото)

Повернувшись пізно ввечері додому з роботи, чоловік жахнувся, виявивши поруч зі сміттєвим відром трикутну язичницьку…

2 години ago

Подорож на край світу: за чим вікінги пливли до самого серця Арктики

Вікінги розпочали надзвичайні пошуки дорогоцінної слонової кістки, просунувшись у найвіддаленіші північні регіони Землі. Пошуки привели…

2 години ago

Не можна залишати: експерт назвав електричні прилади, які “висмоктують” гроші

Криза вартості життя все ще залишається реальністю і багато людей намагаються заощадити гроші там, де…

2 години ago

Нетаньягу назвав причину ліквідації лідера “Хезболли”

Вчора внаслідок авіаударів Ізраїль ліквідував лідера "Хезболли". Сьогодні, 28 вересня, ізраїльський прем'єр-міністр Беньямін Нетаньягу назвав…

2 години ago

Без нього за кермо не пустять: водіям потрібно отримати спеціальний код

З метою підвищення безпеки дорожнього руху та гармонізації українського законодавства з європейськими стандартами, в Україні…

3 години ago

Дженніфер Лопес показала Бену Аффлеку, що він втратив (фото)

55-річна американська акторка і співачка Дженніфер Лопес, яка 20 серпня подала на розлучення з Беном Аффлеком через…

3 години ago