Земля з’явилася приблизно 4,5 млрд років тому. І для розуміння історії розвитку планети вчені вивчають найдавніші гірські породи. Одними з найдавніших порід на нашій планеті є ті, що знаходяться в Західній Австралії в сотнях кілометрів на північ від міста Перт. Їхній вік становить майже 4 мільярди років. Під час нового дослідження, результати якого опубліковані в журналі Nature, вчені виявили гірські породи аналогічного віку на південь від Перта і це доводить, що вони вкривають значно більшу площу, ніж передбачалося, та знаходяться глибоко в земній корі, пише ScienceAlert.
Давня земна кора Австралії має надважливе значення для розуміння історії ранньої Землі, адже її дослідження показують, як формувалася і розвивалася континентальна кора. Вивчати її складно, адже більша частина континентальної кори або знаходиться дуже глибоко, або її змінили умови навколишнього середовища. Є лише кілька ділянок, де вчені можуть безпосередньо вивчати давню кору. Для розуміння складу і віку стародавньої кори вчені використовують або дистанційне зондування, або вивчають мінерали, що збереглися ближче до поверхні.
Водночас у корі Землі є потоки магми, які простягаються від верхньої частини кори до мантії нашої планети. Ці потоки магми можуть виникати на глибині не менше 50 км. У цих потоках збираються мінерали з глибоких надр планети, які переносяться на поверхню. Вчені виявили залишки давньої первинної земної кори за допомогою вивчення циркону з одного з потоків магми.
Циркон містить сліди урану, який з часом розпадається на свинець. Якщо виміряти співвідношення свинцю та урану в зернах циркону, можна дізнатися, як давно вони кристалізувалися. Дослідження показало, що кристали циркону утворили 3,44 млрд років тому. Циркон був ув’язнений у мінерал титаніт, і це не дало йому змоги хімічно змінитися під впливом величезної температури і тиску під час переміщення до поверхні.
За словами вчених, одна з причин, чому важливо вивчати глибоко розташовану частину кори Землі, полягає в тому, що цінні метали перебувають на кордонах між її блоками. Вивчення цих блоків може допомогти намітити зони для дослідження потенціалу видобутку корисних копалин.
Над Буковелем, популярним всесезонним курортом у серці Карпат, помітили літак, не схожий на військовий. Відповідні…
Прессекретар глави РФ Володимира Путіна Дмитро Пєсков заявив, що російська армія «відпрацьовує механізми оповіщення» українців про загрозу ударів балістичними…
В Україні для громадян, які змушені були покинути свої домівки через війну та отримали статус…
Російські окупанти на даний час захопили 25% міста Курахове Донецької області. Про це повідомив експерт BILD з аналізу відкритих…
21 листопада 2024 року держава-агресор росія завдала удару по території України, застосувавши балістичну ракету ймовірно…
Лідер фракції "Європейська солідарність" Петро Порошенко вбрався у куртку люксового італійського бренду за 6000$ на…