Міжнародна команда дослідників проекту Leonardo DNA Project наблизилася до реконструкції ДНК Леонардо да Вінчі — генія епохи Відродження, чиї відкриття та творчість досі вражають уяву. Про це повідомляє Leonardo da Vinci DNA Project (LdVDNA).
Вчені провели 30-річне генеалогічне дослідження, що охоплює 21 покоління та понад 400 осіб – від 1331 року до наших днів. На основі архівних джерел вдалося простежити родовід по чоловічій лінії від отця Леонардо та його єдинокровного брата до 15 сучасних нащадків. У шести з них провели ДНК-аналіз, що підтвердив збереження унікального Y-хромосомного маркера, що передається по чоловічій лінії.
Паралельно велися археологічні розкопки в церкві Санта-Кроче у Вінчі, де, за припущеннями, родичі Леонардо — дід Антоніо, дядько Франческо та єдинокровні брати. Один із знайдених фрагментів чоловічих останків уже проходить палеогенетичне дослідження. Якщо його Y-хромосома збігається з ДНК нащадків, що живуть, це підтвердить достовірність родоводу і відкриє шлях до аналізу біологічних слідів, можливо, що залишилися на рукописах або картинах Леонардо.
“Нашою метою було не тільки відновити рід да Вінчі, але й підготувати наукову базу для вивчення його ДНК”, – зазначає дослідник.
Команда сподівається розкрити генетичне коріння геніальності Леонардо — його гострого зору та творчої обдарованості, а також причини можливих захворювань та смерті.
Автори теж розвінчали міфи про походження Леонардо.
Один з координаторів проекту, Джессі Аусубел , підкреслює: «21 століття пересуває кордон між тим, що було назавжди втрачено, і тим, що ми знову можемо дізнатися. Можливо, незабаром Леонардо відкриється нам із зовсім нового, біологічного боку».