Вчені виявили, що магнітний Північний полюс рухається в бік Росії не так, як це було раніше.
Про це повідомляє The UK Times.
Британська геологічна служба (BGS) співпрацює з Національним управлінням океанічних і атмосферних досліджень США над створенням світової магнітної моделі, яка передбачає, де магнітний полюс повинен бути в будь-який момент часу.
Століттями вчені відстежували полюс, оновлюючи модель кожні п’ять років, у міру його наближення до узбережжя північної Канади. У 1990-х роках він дрейфував у Північний Льодовитий океан, а потім прискорив рух до Сибіру в Росії.
Магнітний полюс відрізняється від географічного Північного полюса, який також має назву істинної півночі і який фіксується в місці, де сходяться всі лінії довготи.
За останні п’ять років магнітний полюс сповільнився, рухаючись зі швидкістю 35 кілометрів на рік — такого зменшення швидкості раніше не реєструвалося.
Для порівняння, з 1600 по 1990 рік, за оцінками, він рухався зі швидкістю близько 9,5 кілометрів на рік, тоді як у 2000-х роках він прискорювався приблизно до 55 кілометрів на рік.
Дослідники з англійського Університету Лідса на чолі з професором Філом Лівермором припустили, що “дивна” поведінка Північного полюса може бути результатом “перетягування канату” між двома магнітними силами, однією з якиз знаходиться під Канадою, а інша під Сербією.
За словами вчених, канадська магнітна сила, схоже, подовжилася і розділилася на дві частини, що в кінцевому підсумку може трохи збільшити потужність сербської магнітної сили, пояснюючи рух у бік Росії.
Вчені дійшли висновку, що переміщення полюса може бути наслідком непередбачуваних змін у завихренні розплавленого заліза, що становить більшу частину зовнішнього ядра Землі.
“Це як гігантська чашка чаю, — пояснив Вільям Браун, модельєр глобального геомагнітного поля з BGS. – Це гаряча рідина з в’язкістю води”.
Магнітне поле Землі утворюється рухом рідкого металу, який генерується теплом, що виходить з ядра. Те, як розплавлене залізо збивається, впливає як на поле, так і на положення північного магнітного полюса.
Використовуючи мережу наземних станцій і супутників, BGS може контролювати дані, які дають уявлення про те, як поводиться ядро, хоча повністю передбачити, як це відбувається, неможливо.
До кінця листопада 2024 року Генеральний штаб Збройних сил України представить оновлений план укладання контрактів…
Цього тижня в Німеччині до гамбурзького порту зайшов британський авіаносець HMS Queen Elizabeth. У ніч…
Якщо ви не встигли пройти повторний огляд, є важливі терміни, які не можна пропустити. Зокрема,…
Зима 2025 року в Україні обіцяє бути з морозами, а суттєвого потепління очікувати не варто.…
Україна наразі розробляє кілька вітчизняних балістичних ракет. Такою інформацією поділилася заступниця міністра стратегічних галузей промисловості країни…
В Україні тариф на газ та електроенергія із 1 грудня не зміниться. Ціна становитиме 7,96 грн за куб…