В Антарктиді під льодом знайшли систему, віком 40 млн років: її довжина тисячі кілометрів

Під крижаним щитом Західної Антарктиди виявлено залишки стародавньої річкової системи, яка колись простягалася на тисячі кілометрів, пише LiveScience.

За словами авторів дослідження, відкриття показує, як екстремальні зміни в кліматі можуть змінювати планету.

“Якщо ми готуємося до екстремальних змін клімату в майбутньому, тоді нам необхідно винести уроки з періодів в історії Землі, коли це вже відбувалося”, — каже співавтор дослідження з Центру полярних і морських досліджень імені Гельмгольца Йоганн Клагес.

Уже давно відомо, що в епоху, звану середній-пізній еоцен, атмосфера Землі зазнала радикальних змін. Це сталося близько 34-44 млн років тому. Коли ж на планеті рівень вуглекислого газу різко знизився, настало глобальне похолодання, яке спровокувало утворення льодовиків.

Експерти зазначають, що кількість вуглекислого газу в період пізнього еоцену майже вдвічі перевищувала сучасні показники. Але таких рекордів Земля може досягти вже через 150-200 років, якщо рівень парникових газів в атмосфері продовжить зростати.

Дослідницьке судно Polarstern. Фото: Karsten Gohl

На сьогодні більша частина Західної Антарктиди вкрита льодом, що ускладнює доступ до осадових порід, а це зі свого боку унеможливлює аналіз цих порід. Геологи спираються на мінерали і скам’янілості у відкладеннях, щоб визначити клімат, який панував на тій чи іншій території.

Клагес і його команда на дослідницькому судні Polarstern пройшли шлях із найпівденнішої частини Чилі через сувору протоку Дрейка в західну частину крижаного континенту. За допомогою сучасного обладнання вчені змогли пробурити морське дно і зібрали керни з м’яких відкладень і твердих порід.

Пробуривши морське дно на глибину майже 30 метрів, ученим вдалося отримати керни з відкладеннями з двох різних періодів. Так, нижня частина осаду утворилася в середині крейдяного періоду, близько 85 млн років тому. У ньому були скам’янілості, спори та пилок, що характерно для тропічних лісів помірного поясу. У верхній же частині керна був пісок епохи середнього і пізнього еоцену, приблизно 30-40 млн років тому.

У шарі еоценового піску вчені виявили незвичайний малюнок, який нагадував ті, що знаходять у дельтах річок.

Дослідники провели аналіз ліпідних біомаркерів, під час якого було знайдено унікальну молекулу, що трапляється у ціанобактерій, які живуть у прісній воді. Таким чином вчені з’ясували, що стародавня річка колись перетинала континент.

Річка тягнулася на 1500 кілометрів, перш ніж впасти в море Амундсена.

Ольга Степанова

Recent Posts

У вівторок киян знеструмлюватимуть у світло-сірій зоні: світла не буде вже до півдоби

Більш жорсткі умови розподілення електроенергії пов'язані зі спекотною погодою, що встановилася днями в Україні, а…

13 хв. ago

Фінляндія суттєво скорочує кількість притулків для біженців

Міграційне відомство Фінляндії Migri цього літа та восени має намір скоротити кількість місць для розміщення…

18 хв. ago

Юрист пояснив, що працівники ТЦК не можуть робити стосовно громадян

Працівники ТЦК та СП не мають права вчиняти стосовно громадян певні дії. Вони можуть перевіряти у чоловіків…

21 хв. ago

У десяти областях України оголосили штормове попередження (список)

На вівторок, 2 липня, в Україні оголосили штормове попередження. Про це свідчить прогноз Українського гідрометцентру. Негода, за…

24 хв. ago

Із президентів у королі: Байден розкритикував рішення суду щодо Трампа

Рішення Верховного суду США про президентську недоторканність створює "небезпечний прецедент". На практиці воно означає, що Дональд Трамп…

27 хв. ago

Українців змусять розлучитися із грошима: Кабмін збільшує головний податок для всіх

Український уряд подав Бюджетну декларацію на 2025-2027 роки, згідно з якою нестача коштів у держбюджеті…

39 хв. ago